Któż z nas nie marzy o pięknych, równych i białych zębach. Mają one ogromny wpływ na nasz wygląd, dodają uroku, a także sprawiają, że znacznie chętniej i częściej się uśmiechamy. Na co dzień dbamy o higienę, chodzimy do dentysty, a w niektórych przypadkach musimy również przeprowadzić leczenie ortodontyczne. Nierówno ustawione zęby i wady zgryzu to nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim zdr owotny. Krzywe zęby są znacznie bardziej narażone na powstanie próchnicy i chorób dziąseł, a źle przeżuwany pokarm negatywnie wpływa na zdrowie całego organizmu.

We współczesnej ortodoncji stosuje się kilka typów aparatów ortodontycznych, stałych i ruchomych. Przez lata najbardziej popularnym rozwiązaniem był stały aparat ortodontyczny składający się z zamków i drutów. Dzięki pracom naukowców i rozwojowi technologii mamy obecnie do dyspozycji nowoczesny aparat nakładkowy Invisalign. Na czym polega ta innowacyjna metoda?

Aparat Invisalign – na ratunek zębom

System Invisalign to wątkowa alternatywa dla stałych aparatów ortodontycznych, posiadająca same zalety. Nakładki wykonywane są ze specjalnego elastycznego materiału SmartTrack, laserowo przycinanego do linii dziąseł. Charakteryzują się one ogromnym komfortem noszenia, a także dyskrecją. Te niepozornie wyglądające nakładki powodują przyspieszenie leczenia ortodontycznego. Może ono przebiegać nawet dwa razy szybciej niż w przypadku terapii standardowym aparatem stałym. Wysoką skuteczność zapewniają również zaczepy – attachmenty, przezroczyste wypustki wywołujące silniejszy nacisk aparatu na zęby.

Aparat Invisalign jest bardzo dyskretny, ponieważ nakładki są zupełnie przezroczyste, a przez to niezauważalne. Większość osób nawet nie zorientuje się, że pacjent jest w trakcie leczenia. Nakładki można wygodnie zdejmować, co robi się do jedzenia, picia, a także do mycia zębów. Dzięki temu higiena jamy ustnej jest tak samo prosta, jak przed rozpoczęciem leczenia. Invisalign pomoże w leczeniu pacjentów z małymi, jak i bardziej skomplikowanymi wadami.

Leczenie aparatem Invisalign polega na precyzyjnym i stopniowym przemieszczaniu zębów oraz stabilizowaniu ich w odpowiedniej pozycji. Nakładki pozwalają na kontrolowanie przesuwania się zębów, a także ich rotację. Invisalign jest bardzo bezpieczny dla zębów, nie naraża ich na zbędny nacisk, a także przesuwa tylko te zęby, które tego wymagają. Nakładki wykonywane są indywidualnie dla każdego pacjenta, według wzoru otrzymanego podczas pierwszej wizyty w gabinecie ortodontycznym.

Invisalign – przebieg leczenia

Leczenie ortodontyczne rozpoczyna się pierwszą wizytą w klinice, podczas której certyfikowany ortodonta Invisalign przeprowadza wywiad oraz szereg niezbędnych badań. Do zaplanowania terapii konieczne będzie wykonanie zdjęcia pantomograficznego oraz cyfrowego wycisku. Ta nowoczesna metoda zastępuje wcześniej stosowany wycisk tradycyjny, który tworzono za pomocą łyżek wyciskowych i masy plastycznej. Taki wycisk jest często nieprzyjemny dla pacjenta i może powodować odruch wymiotny. Wycisk cyfrowy natomiast wykonywany jest za pomocą specjalistycznego skanera. Badanie jest szybkie, bezbolesne, a wynik natychmiastowy. Co więcej, wykorzystanie cyfrowego skanera w leczeniu Invisalign pozwala na stworzenie wizualizacji i komputerowego planu leczenia.

Po wizycie ortodonta zamawia dla pacjenta zestaw nakładek na dolny i górny łuk zębowy, na który czeka się między 14 a 21 dni. Konieczne jest udanie się na kolejną wizytę, podczas której pacjent może spotkać się z dwoma zabiegami: zakładaniem attachmentów i strippingiem. Attachmenty, czyli zaczepy, to przezroczyste wypustki umieszczane na zębach, dzięki którym aparat może jeszcze mocniej oddziaływać na zęby. Stripping natomiast to pionowa redukcja szkliwa, pozwalająca na uzyskanie miejsca w łuku zębowym. Oba zabiegi są całkowicie bezbolesne.

W zależności od zaleceń lekarza, nakładki zmienia się na kolejne co 7-10 dni. Aparat trzeba nosić przez 22 godziny na dobę co oznacza, że zdejmujemy je tylko do spożywania pokarmów i napojów. W nakładkach można pić wodę oraz niebarwiące płyny bez cukru. Nakładki zdejmujemy również do mycia zębów, dzięki czemu codzienna higiena jamy ustnej jest bardzo prosta. Warto pamiętać, aby myć zęby po każdym posiłku i przez założeniem nakładek. Dodatkowo należy dokładnie wynitkować, a także można je przepłukać płynem do płukania jamy ustnej.

Aparat Invisalign – informacje dodatkowe

Leczenie Invisalign jest nie tylko krótsze niż w przypadku standardowego aparatu stałego, ale jest również tańsze. Pacjent jeszcze przed rozpoczęciem terapii wie ile całe leczenie będzie go kosztować, a dodatkowo w klinice Proste Zęby koszt ten może rozłożyć na wygodne raty. Wizyty kontrolne są rzadsze, odbywają się raz na kilka tygodni, a nawet miesięcy, w zależności od długości leczenia. Nakładki wymienia się bowiem samodzielnie na nowe co 7-10 dni.

Leczenie aparatem Invisalign jest bezbolesne, ponieważ ruchy zębów wymuszane przez nakładki są niewielkie i następują częściej niż w przypadku aparatu stałego (drut i zamki). Pacjenci mogą odczuwać dyskomfort przed 1-2 dni po założeniu nakładek, ale też nie będzie się on pojawiał przez całe leczenie. Invisalign z roku na rok ma coraz więcej zwolenników, a lista zadowolonych pacjentów stale rośnie. Nic w tym dziwnego, aparat ortodontyczny Invisalign to same zalety, a przede wszystkim skuteczny sposób na piękne i równe zęby.

YouTube
YouTube
Instagram