Invisalign a Clear Aligner

– podobieństwa i różnice. Niewidoczne nakładki ortodontyczne.

Leczenie ortodontyczne przeźroczystymi i niewidocznymi nakładkami jest nazywane metodą nakładkową leczenia ortodontycznego. Metoda nakładkowa staje się coraz częściej alternatywną, nowoczesną metodą leczenia ortodontycznego, która zaplanowana cyfrowo i indywidualnie dla każdego pacjenta wypiera z rynku klasyczne aparaty oparte na zamkach i drutach .

Coraz częściej pacjenci pytają o niewidoczne nakładki ortodontyczne. Słyszeli lub czytali, że można leczyć niewidocznymi przeźroczystymi nakładkami (szynami), których podczas noszenia nie widać tak jak tradycyjnego aparatu prostującego zęby czyli zamków i drutów.

Na polskim rynku są dostępne dwie metody leczenia niewidocznymi nakładkami ortodontycznymi: Clear Aligner i Invisalign.

Clear Aligner i Invisalign – gdzie są produkowane?

Clear Aligner produkuje firma mająca siedzibę w Niemczech ( Scheu-Dental)

Invisalign produkuje firma mająca siedzibę w USA (Align Technology)

Clear Aligner i Invisalign – jak długo się nosi?

W obu metodach pacjent otrzymuje serię indywidualnie dla niego wyprodukowanych nakładek ortodontycznych, które nosi przez 20- 22h na dobę zdejmując w trakcie posiłków. Każdą nakładkę pacjent nosi 7 dni, po 7 dniach zmienia nakładkę na kolejną.

Clear Aligner i Invisalign – ile pacjent otrzymuje nakładek ortodontycznych?

Pacjent otrzymuje w metodzie Clear Aligner każdorazowo 3 nakładki ortodontyczne.

Pacjent otrzymuje w metodzie Invisalign tyle nakładek ortodontycznych ile jest koniecznych do wyprostowania jego wady zębowej.

W obu metodach pacjent zmienia nakładkę ortodontyczną na kolejną nakładkę z serii po 7 dniach noszenia.

Invisalign a Clear Aligner

– czym się różnią nakładki ortodontyczne?

W obu metodach nakładki ortodontyczne (szyny) są wyprodukowane z przeźroczystego, termoutwardzalnego silikonu. Nakładki każdorazowo są zaprojektowane i wyprodukowane indywidualnie dla konkretnego pacjenta. Nie będą one „pasować“ i nie mogą być noszone przez innego pacjenta. Nakładki ściśle przylegają do zębów. Każda nakładka ortodontyczna jest odpowiednio wyprofilowana tak, aby sukcesywnie małymi siłami przesuwać zęby.

W metodzie Clear Aligner nakładki (szyny) są o 3 różnych grubościach: 0,5 mm, 0,625 mm i 0,75 mm. Pacjent nosi po kolei poczynając od grubości najmniejszej.

W metodzie Invisalign nakładki nie różnią się grubością. Nakładki ortodontyczne w całej serii mają taką samą grubość. Pacjent nosi kolejno nakładki z serii przeznaczone na kolejne tygodnie leczenia.

Clear Aligner i Invisalign – kto może leczyć?

Leczenie niewidocznymi nakładkami ortodontycznymi w obu metodach jest odpowiednio zaplanowane i odbywa się pod kontrolą lekarza ortodonty lub stomatologa.

Każdą z metod może zastosować lekarz certyfikowany i mający odpowiednią licencję na stosowania danej metody. Przed umówieniem się na wizytę w gabinecie Invisalign lub w gabinecie Clear Aligner warto sprawdzić czy lekarz lub lekarka posiada odpowiedni Certyfikat.

Invisalign a Clear Aligner

– czy są tak samo komfortowe dla pacjenta?

Przezroczyste i biokompatybilne szyny termoplastyczne zarówno Clear Aligner jak i Invisalign zapewniają maksymalny komfort w ustach pacjenta.

Użytkownicy Clear Aligner i Invisalign mogą szybko i swobodnie wyjmować nakładki ortodontyczne / szyny z ust oraz ponownie zakładać je w dowolnym czasie np. do jedzenia, a do czyszczenia aparatu wystarczy szczoteczka z pastą do zębów. Aparaty Clear Aligner i Invisalign zapewniają codzienny komfort życia, ponieważ w każdym momencie pacjent może wyjąć nakładki i z powrotem je włożyć. Można je zdjąć na czas spożywania posiłków, podczas ważnych spotkań biznesowych i towarzyskich.

Komfort bezbolesności.

Leczenie nakładkami ortodontycznymi  Clear Aligner i Invisalign odbywa się bezboleśnie i jest bardzo dobrze tolerowane przez pacjentów.

Komfort noszenia.

Powierzchnia nakładek ortodontycznych   Clear Aligner i Invisalign jest gładka, bez elementów ostrych, drutów i klamer! Przez to nie drażnią języka i policzków.

Komfort estetyczny.

Największą zaletą dla użytkowników nakładek ortodontycznych   jest to, że nakładki są niewidoczne. Zapewnia to maksymalny komfort noszenia i efekt estetyczny. Nakładki Clear Aligner i Invisalign są przezroczyste i praktycznie niewidoczne.

Komfort higieny.

Podczas noszenia nakładek ortodontycznych  Clear Aligner i Invisalign pacjenci mają umożliwioną codzienną, dokładną higienę zębów w trakcie leczenia wady zgryzu. Nakładki są bardzo łatwe w utrzymaniu czystości. Po ich zdjęciu wystarczy je umyć wodą i szczoteczką do zębów.

Komfort użytkowania.

Dzięki perfekcyjnemu dopasowaniu Clear Aligner i Invisalign już po kilku godzinach pacjent przyzwyczaja się do aparatu. Nie przeszkadzają nakładki ortodontyczne w mówieniu oraz pozwalają się śmiać.

Clear Aligner i Invisalign – czy  są tak samo bezpieczne w leczeniu?

Bezpieczne w użytkowaniu.

W trakcie leczenia aparatami Clear Aligner i Invisalign nie ma zagrożenia uszkodzenia szkliwa zębów, powstania próchnicy oraz stanów zapalnych dziąseł, ponieważ nie są one przyklejane do zębów.

Bezpieczne dla alergików.

Nakładki ortodontyczne Clear Aligner i Invisalign są idealnym rozwiązaniem dla osób uczulonych na nikiel i klej kompozytowy stosowany przy klejeniu zamków ortodontyczny.

Clear Aligner i Invisalign – częstość wizyt?

Clear Aligner – częstsze wizyty.

Podczas leczenia Clear Aligner wymagane są wizyty kontrolne z częstotliwością co 3 tygodnie. Po zaakceptowaniu przez pacjenta planu leczenia produkowana jest pierwsza seria nakładek, czyli 3. Każdą nakładkę pacjent nosi 7 dni (tydzień). Po każdej serii nakładek czyli po 3 tygodniach noszenia konieczna jest wizyta w gabinecie lekarskim. Co 3 tygodnie pacjent musi przyjść do gabinetu, mieć pobrany kolejny wycisk zębów (lub skan zębów) i musi mieć zaprojektowane kolejne 3 nakładki z serii. Nastepnie po ich wyprodukowaniu dopiero może odebrać nakładki z gabinetu.

Invisalign – rzadsze wizyty.

Podczas leczenia Invisalign wymagane wizyty kontrolne są z częstotliwością co 2-3 miesiące. Po zaakceptowaniu przez pacjenta planu leczenia produkowana jest cała seria nakładek na cały proces leczenia. Pacjent do domu otrzymuje 8-10 nakładek jednorazowo z serii. Każdą nakładkę nosi 7 dni (tydzień) czyli dopiero po 8-10 tygodniach ponownie musi przyjść na wizyte kontrolną i odebrać już gotowe kolejne nakładki.

Clear Aligner i Invisalign – jakie wady leczą?

Clear Aligner – węższe zastosowanie.

Clear Aligner można zastosować w przypadku występowania diastemy i silnych stłoczeń zębów. Lekarze ortodonci cenią sobie te nakładki również w niwelowaniu zgryzów otwartych, głębokich i krzyżowych. Korzystne efekty odnotowano także w leczeniu wad klasy II (dotylnych) oraz klas III (doprzednich).

Stomatolodzy potwierdzają, że niewidoczny aparat ortodontyczny jest skuteczny w leczeniu nawracających wad zgryzu po tradycyjnym leczeniu ortodontycznym.

Invisalign – szersze zastosowanie.

Invisalign można zastosować w przypadku występowania większości wad zębowych i zgryzowych, które nadają się do korekty tradycyjnymi aparatami ortodontycznymi typu stałego (np.zamki i druty).

Każdorazowy plan leczenia nakładkami ortodontycznymi Invisalign czy Clear Aligner powinien być poprzedzony dokładną, wnikliwą diagnostyką indywidualną pacjenta, a więc wykonaniem fotografii, wycisków i modeli gipsowych lub cyfrowych, zdjęcia cefalometrycznego oraz pantomograficznego. Dopiero wtedy lekarz powinien podjąć decyzję o rodzaju leczenia pacjenta.

Clear Aligner i Invisalign – koszty leczenia.

Jak to bywa w stomatologii, koszt leczenia zależy od doświadczenia lekarza, wielkości miasta i konkurencyjności usługi.

Koszt leczenia Clear Aligner.

W metodzie Clear Aligner nie można oszacować jednoznacznie całości kosztów leczenia.

Seria trzech nakładek to koszt około 650,00 zł. Za wizyty kontrolne co 3–4 tygodnie płaci się średnio 100,00 – 150,00 zł. Na wizycie kontrolnej lekarz podejmuje decyzje czy sa konieczne kolejne 3 nakładki.

Koszty leczenia Invisalign.

W metodzie Invisalign można oszacować jednoznacznie całość kosztów leczenia już na pierwszej wizycie. Koszty całkowitego leczenia Invisalign w zależności od stopnia skomplikowania wady zębowej mogą się kształtować od 4000 zł – 16 500 zł. Kwota całości leczenia będzie pacjentowi określona już podczas pierwszej wizyty i obejmuje ona wszystkie koszty leczenia wszystkich potrzebnych nakładek do skorygowania wady łącznie z wizytami kontrolnymi.

Podsumowanie nakładek ortodontycznych

 

Clear Aligner i Invisalign – różnice.

  1. Częstość wizyt.
  2. Rodzaje wad.
  3. Cena

 

Clear Aligner i Invisalign – podobieństwa.

  1. Estetyka
  2. Komfort
  3. Higiena
  4. Wygoda
  5. Łatwość użytkowania
  6. Ochrona szkliwa
  7. Brak uczuleń
Invisalign Clear Aligner
Estetyka TAK TAK
Komfort TAK TAK
Higiena TAK TAK
Wygoda TAK TAK
Łatwość użytkowania TAK TAK
Brak bólu TAK TAK
Ochrona szkliwa TAK TAK
Brak uczuleń TAK TAK
Niższa cena NIE TAK
Rzadsze wizyty kontrolne TAK NIE
Każdy rodzaj wad TAK NIE
YouTube
YouTube
Instagram