Baza wiedzy o metodzie Invisalign®

Dowiedz się więcej o leczeniu metodą Invisalign® w Klinice Proste Zęby!

Czy leczenie Invisalign® jest dostępne na całym świecie? Gdzie jest najbardziej popularne?

Leczenie Invisalign® jest bezpośrednio dostępne w ponad 45 krajach, w tym w większości krajów Europy, w USA, Kanadzie, Chinach, Japonii i krajach Azji i Pacyfiku, na Bliskim Wschodzie, w Ameryce Łacińskiej oraz krajach Azji i Pacyfiku. 

Ilu pacjentów skorzystało z leczenia metodą Invisalign®? Ile lat stosuje się tę metodę na świecie?

Firma Align Technology, Inc., czyli producent nakładek Invisalign®, została założona w 1997 roku. Od tego czasu leczeniu ortodontycznemu w systemie Invisalign® poddało się blisko 15 mln pacjentów z całego świata.

Z czego są wykonane nakładki Invisalign® i jak wyglądają?

Niewidoczne nakładki w systemie Invisalign® są wykonane z mocnego materiału termoplastycznego - materiału SmartTrack® klasy medycznej, który został opracowany specjalnie z myślą o nowoczesnej ortodoncji. Nakładki są dostosowane do konkretnego pacjenta i pasują dokładnie do jego zębów.

Jak najlepiej czyścić nakładki?

Nakładki najlepiej jest czyścić zwykłą szczoteczką do zębów i płukać letnią wodą. Mycie zębów po każdym posiłku, przed ponownym założeniem nakładek, jest bardzo ważne, ponieważ pozwala utrzymać prawidłową higienę jamy ustnej. Przy zastosowaniu tradycyjnego aparatu na zęby, higiena jamy ustnej jest utrudniona.

Co oznacza DIAMOND INVISALIGN®?

Jeśli chciałbyś wyleczyć swoją wadę ortodontyczną nakładkami Invisalign® warto je założyć w Klinice z dużym doświadczeniem. Dr Magdalena Rutkowska osiągnęła status DIAMOND INVISALIGN® co oznacza, że w ostatnim roku założyła aparaty Invisalign® ponad 150 pacjentom. Na stronie invisalign.pl pacjenci mogą znaleźć lekarzy certyfikowanych przez firmę Invisalign®. W wyszukiwarce można znaleźć wg. miejsca zamieszkania i doświadczenia swojego przyszłego ortodontę. Doświadczenia lekarzy są oznaczone jako symbole – w kolejności: Bronze, Silver, Gold, Platinum, Diamond. Oznacza to ze lekarze z najmniejszym doświadczeniem mają status Silver, najczęściej dopiero zaczynają swoją przygodę z Invisalign® i leczą około 10-30 pacjentów rocznie. Lekarze oznaczeni jako Diamond, najwyższym stopniem, prowadzą ponad 150 pacjentów w systemie Invisalign® rocznie. 

Czy podczas leczenia Invisalign® występują ograniczenia dietetyczne?

Nie. W przeciwieństwie do tradycyjnych drutów i zamków, podczas leczenia Invisalign® można jeść wszystko, ponieważ nakładki zdejmuje się przed jedzeniem i piciem. To ułatwia również mycie i nitkowanie zębów po każdym posiłku i utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej.

Jak często należy zakładać nakładki?

Nakładki pacjenci powinni nosić przez cały czas, z wyjątkiem posiłków oraz mycia i nitkowania zębów. Zaleca się noszenie nakładek przez 22 godziny na dobę.

Czy nakładki wpływają na sposób mówienia?

Większość pacjentów nie zgłasza zmian w sposobie mówienia. Jednak, podobnie jak podczas leczenia tradycyjnymi aparatami ortodontycznymi, na początku leczenia konieczny jest okres na przystosowanie się do czegoś nowego na zębach.

Czy podczas noszenia nakładek można palić papierosy?

Nie zaleca się palenia papierosów podczas noszenia nakładek, ponieważ może to spowodować powstanie plam lub odbarwień nakładek ortodontycznych.

Przygotowanie do leczenia Invisalign® – wycisk standardowy vs. wycisk cyfrowy?

Należy umówić się na wstępną konsultację w naszej klinice. Podczas jednej z pierwszych wizyt, wykorzystując technologie obrazowania 3D, opracowywany jest plan prostowania zębów oraz wizualizacje – od pozycji początkowej do końcowego efektu, jaki zostanie osiągnięty na zakończenie leczenia. 

Czy leczenie aparatem Invisalign® boli?

Będziemy szczerzy – każda ingerencja w nasze ciało niesie za sobą pewne konsekwencje, w tym również dolegliwości bólowe. Leczenie Invisalign zostało stworzone tak, aby ograniczyć dyskomfort pojawiający się u pacjentów do minimum. Z pewnością trzeba się nastawić, że pierwsze 7 dni leczenia to okres adaptacji. Przyzwyczajamy się wtedy do noszenia nakładek, mówienia w nich, sprawdzamy, czy nakładki są dobrze dopasowane do łuków zębowych. W tym czasie może pojawić się ból, ślinienie, czy seplenienie. Nic w tym dziwnego, na co dzień nic nie nosimy na zębach!

Ból może pojawiać się przez 1-2 dni po każdej wymianie nakładek na nowe. Dolegliwości te są jednak niewielkie w porównaniu z metalowymi aparatami ortodontycznymi. Invisalign wymusza przesuwanie się zębów częściej (raz na 7-10) i w mniejszym stopniu niż aparat metalowy. Druty aparatu metalowego przesuwane są przez ortodontę raz na miesiąc/kilka tygodni, tym samym siła wywierana na zęby jest znacznie większa niż w przypadku nakładek Invisalign, co niesie za sobą ból.

Z pewnością nie zależy przejmować się występującym na początku ślinieniem i seplenieniem. Jest to zjawisko normalne, które ustępuje, gdy tylko przyzwyczaimy się do noszenia nakładek. Wszelkie podrażnienia wywołane nakładkami niwelujemy z wykorzystaniem specjalnego wosku ortodontycznego.

Jak dbać o higienę jamy ustnej i nakładek podczas leczenia?

Na początku warto podkreślić, że zarówno dbanie o higienę jamy ustnej, jak i samego aparatu, jest znacznie łatwiejsze w przypadku Invisalign niż metalowego aparatu ortodontycznego. Nakładki Invisalign zdejmujemy do spożywania posiłków i napojów, a także do mycia zębów. Higiena jamy ustnej zatem w ogóle nie zmienia się w stosunku do tej stosowanej przed rozpoczęciem leczenia. Myjemy zęby szczoteczką i pastą, nitkujemy przestrzenie międzyzębowe i płuczemy jamę ustną dedykowanym płynem. Ważnym jest, aby myć zęby po jedzeniu, zawsze przed ponownym założeniem nakładek.

Codzienna higiena nakładek Invisalign polega na płukaniu ich pod bieżącą wodą i myciu szczoteczką do zębów. Te czynności powinniśmy wykonywać codziennie, za każdym razem, gdy zakładamy aparat. Jeśli nakładki się zabrudzą lub przebarwią, możemy je umyć z wykorzystaniem kryształków czyszczących Invisalign (dołączonych do zestawu startowego) lub tabletek do czyszczenia protez. Nakładki moczymy w szklance przez około 10 minut.

Jak zdjąć i założyć nakładki?

Każdego pacjenta indywidualnie uczymy jak zakładać i zdejmować aparat podczas wizyty w gabinecie. Nakładki zakładamy zaczynając od zębów przednich, aż po tylne. Zdejmujemy natomiast podważając nakładkę od wewnętrznej strony, od końca i kierujemy ruch ku zębom przednim.

Należy pamiętać, że nakładki trzeba nosić 20-22h dziennie, aby leczenie przyniosło oczekiwany efekt. Nakładki zmieniamy na nowe co 7-10 dni, w zależności od zaleceń ortodonty. Nowe nakładki zawsze zakładamy na noc, a jeśli nie pasują, to przedłużamy noszenie poprzednich do 14 dni. Nowe nakładki muszą idealnie pasować do zębów, jeśli coś odstaje, nie wchodzi na łuk zębowy, to znaczy, że jeszcze na nią za wcześnie.

Jak można kontrolować leczenie?

Efekty leczenia są przede wszystkim sprawdzane podczas wizyt kontrolnych w klinice Proste Zęby. Zachęcamy jednak wszystkich pacjentów do zainstalowania na telefonie aplikacji Invisalign, która ma wiele zastosowań. Po pierwsze aplikacja liczy czas, jaki spędziliśmy w ciągu dnia bez nakładek (zazwyczaj jest on dużo dłuższy niż się nam wydaje!) Kalendarz zastosowany w aplikacji odlicza czas do zmiany nakładek i przypomina nam kiedy powinniśmy założyć nowe. Aplikacja to również ułatwiony kontakt z lekarzem. Możemy za jej pośrednictwem wysyłać zdjęcia, aby ortodonta mógł na bieżąco monitorować zmiany. Do aplikacji logujemy się skanując kod QR dostępny na opakowaniu nakładek.

Czy można pić w nakładach?

Można, przede wszystkim wodę oraz inne napoje niesłodzone. Jeśli chcemy napić się czegoś, co ma w składzie cukier (w tym również napoje alkoholowe!), co pół godziny zdejmujemy nakładki, płuczemy pod bieżącą wodą i zakładamy ponownie, aby cukier nie dostał się pod nakładkę.

Co zrobić, gdy nakładka się uszkodzi lub odpadnie zaczep?

Należy jak najszybciej skontaktować się z kliniką Proste Zęby, najlepiej wysyłając SMS pod numer 730 730 798 z informacją co się stało, który zaczep odpadł i numer noszonej nakładki. Umówimy kolejną wizytę, a także poinstruujemy co należy robić w najbliższych dniach.

Jeśli macie jeszcze pytania dotyczące pierwszych tygodni z aparatem Invisalign, zachęcamy do zapoznania się z materiałami na stronie kliniki Proste Zęby oraz do bezpośredniego kontaktu z naszymi specjalistami.

Jak rozpocząć leczenie Invisalign®?

Należy umówić się na wstępną konsultację w naszej klinice. Podczas jednej z pierwszych wizyt, wykorzystując technologie obrazowania 3D, opracowywany jest plan prostowania zębów oraz wizualizacje – od pozycji początkowej do końcowego efektu, jaki zostanie osiągnięty na zakończenie leczenia. 

Jaki jest minimalny wiek pacjenta kwalifikującego się do leczenia Invisalign®?

Dzięki zdobytemu doświadczeniu specjaliści w Klinice Proste Zęby mogą wykorzystać system Invisalign® do prostowania zębów u większości dorosłych i nastolatków. Jeśli pacjent jest nastoletni może skorzystać on ze specjalnego produktu Invisalign Teen®, który został zaprojektowany dla dzieci i młodzieży zapewniając lepsza kontrolę rodzicielską noszenia nakładek.  

Czy podczas noszenia nakładek można żuć gumę?

Nie zaleca się żucia gumy podczas noszenia nakładek, ponieważ może się ona przyklejać do nakładek. Zaleca się zdejmowanie nakładek przed każdym posiłkiem lub przekąską.

Czy leczenie Invisalign® jest dostępne u dowolnego stomatologa czy ortodonty?

Każdy ortodonta i stomatolog zainteresowany leczeniem pacjentów z wykorzystaniem systemu Invisalign musi przejść odpowiednie szkolenie. Ważne jest, aby wybrać doświadczonego lekarza i doświadczoną Klinikę, która z powodzeniem stosuje system leczenia Invisalign.

Czy Invisalign® posiada certyfikaty EU?

Tak, posiada certyfikat CE 0344 Unii Europejskiej. System Invisalign® i nakładki retencyjne Vivera® firmy Align Technology® uzyskały certyfikat wyrobu medycznego klasy lla Unii Europejskiej. Align Technology® jest pierwszą w Unii Europejskiej firmą, która uzyskała certyfikat WE klasy IIa dla nakładek przezroczystych i retencyjnych, co oznacza, że konstrukcja systemu Invisalign® i nakładek retencyjnych Vivera® spełnia ogólne wymogi dotyczące bezpieczeństwa i właściwości użytkowych wskazane w DYREKTYWIE RADY 93/42/EWG oraz DYREKTYWIE 2007/47/WE.

YouTube
YouTube
Instagram