Wady zębowe i zgryzowe – wskazania do leczenia. Czy można te wady leczyć Invisalign®?

Wady ortodontyczne i możliwości leczenia Invisalign.

STŁOCZENIA ZĘBÓW

Co to są stłoczenia zębów?

Częstą wadą ortodontyczną są stłoczenia zębów. Stłoczenia zębów występują kiedy pacjent nie ma odpowiednio dużo miejsca w szczęce lub żuchwie, aby wszystkie zęby znalazły swoje prawidłowo dopasowane miejsce w łuku zębowym. Zęby moga się wtedy tłoczyć, rotować, nachodzić na siebie nawzajem czy wychodzić poza łuk zębowy w stronę policzka lub języka na dole lub w stronę podniebienia lub warg u góry. Brak miejsca dla jednego nawet zęba powoduje, że ząb ten może nieprawidłowo oddziaływać na pozostałe zęby i może je przepychać.

Jakie problemy mogą powodować stłoczone zęby?

Stłoczone zęby mogą utrudniać dokładne szczotkowanie i nitkowanie. Wówczas nagromadzenie płytki nazębnej, kamienia nazębnego i szkodliwych bakterii jest łatwiejsze – i może to prowadzić do próchnicy zębów i chorób dziąseł. Z czasem stłoczenie zębów może postępować i się pogarszać.

Czy przeźroczyste nakładki Invisalign można zastosować w przypadku stłoczeń zębowych?

Tak, niewidoczne nakładki Invisalign pomogą wyleczyć stłoczone zęby.

Odpowiednio zaplanowane komputerowo leczenie Invisalign pokaże jeszcze przed leczeniem możliwości uszeregowania stłoczonych zębów.

ZGRYZ KRZYŻOWY

Co to jest zgryz krzyżowy?

Kiedy pacjent zamyka usta, a niektóre dolne zęby zachodzą na górne zęby. W prawidłowym zgryzie zawsze górne zęby zachodzą na zęby dolne. Gdy jest odwrotnie mówimy o zgryzie krzyżowym. Zgryz krzyżowy może być na zębach przednich jak i bocznych.

Jakie problemy mogą powodować zgryz krzyżowy?

Zgryz krzyżowy może spowodować, że zęby będą się zużywać lub ścierać patologicznie. Może to również spowodować recesję dziąseł- czyli, że dziąsła zaczną się cofać. Tego rodzaju uszkodzenia mogą prowadzić do bolesnych problemów z dziąsłami, a nawet do utraty kości. Może również powodować asymetrię twarzy oraz powodować bóle w stawie skroniowo- żuchwowym.

Czy przeźroczyste nakładki Invisalign mogą naprawić zgryz krzyżowy? Tak, niewidoczne alignery Invisalign mogą naprawić niektóre typy zgryzów krzyżowych.

arowatość?

Tak, przeźroczyste nakładki Invisalign mogą zamknąć przestrzenie międzyzębowe i wyleczyć diastemę.

 

ZGRYZ GŁĘBOKI

Co to jest zgryz głęboki?

Zgryz głęboki jest wtedy, gdy górne przednie zęby całkowicie pokrywają  dolne przednie zęby. Prawidłowo powinno być, że przednie zęby górne zachodzą od góry na ok. ¼ wysokości przednich zębów dolnych. Przy prawidłowym zagryzieniu powinno być widać ¾ zębów przednich dolnych. O nieprawidłowym nagryzie pionowym zaczynami mówić jeśli zęby górne przednie pokryją więcej niż ½ zębów przednich dolnych.

Jakiego rodzaju problemy mogą być przyczyną zgryzu głębokiego?

Może to powodować problemy, od zużycia zębów do bólu w szczęce. Najczęściej zgryz głęboki powoduje patologiczne ścieranie zębów przednich górnych i dolnych. Zęby  przednie górne są starte od wewnętrznej strony, czyli od strony podniebienia, a zęby przednie dolne są starte od góry i tracą zupełnie swój pierwotny kształt. Przy nieleczonym zgryzie głębokim dochodzić może do całkowitego starcia zębów dolnych i ich martwicy.

Czy przeźroczyste nakładki Invisalign mogą naprawić zgryz głęboki?

Tak, przezroczyste nakładki Invisalign mogą naprawić zgryz nadmierny lub głęboki.

PRZODOZGRYZ (inaczej: KLASA III)

Co to jest przodozgryz?

Przodozgryz rozpoznajemy gdy przy zamkniętych ustach i zagryzieniu zębów dolne przednie zęby znajdują się przed przednimi górnymi zębami.

W wielu przypadkach może być to problem szkieletowy, ponieważ twoja dolna szczęka czyli żuchwa jest za bardzo wysunięta do przodu. Czy jest to wada tylko zębowa czy szkieletowa należy ocenić na zdjęciu cefalometrycznym. Przodozgryz nazywany jest również Klasą III. Wyróżniamy następujące klasy zgryzowe: Klasa I (prawidłowy) Klasa II (tyłozgryz) Klasa III (przodozgryz)

Jakie problemy może powodować przodozgryz?

Przodozgryz może utrudniać prawidłowe żucie i wyraźne mówienie. Może również spowodować szybsze zużycie zębów. Może powodować bóle w stawie skroniowo- żuchwowym.

Czy przeźroczyste nakładki Invisalign wyleczą przodozgryz?

Tak, przeźroczyste nakładki Invisalign mogą rozwiązać pewne problemy i pomóc w leczeniu przodozgryzu. Ciężkie wady klasy III (przodozgryz) mogą wymagać leczenia invisalign w połączeniu z zabiegiem chirurgicznym.

TYŁOZGRYZ (inaczej: Klasa II)

Co to jest tyłozgryz?

Tyłozgryz rozpoznajemy gdy przy zamkniętych ustach i zagryzieniu zębów żuchwa jest wyraźnie cofnięta w stosunku do szczęki. Górne zęby są wysunięte za bardzo do przodu w stosunku do zębów dolnych. Patrząc na zgryz z boku prawidłowo każdy górny ząb powinien wchodzić w przestrzeń pomiędzy dwa dolne zęby. W przypadku tyłozgryzu ta relacja jest zaburzona i często zęby górne nie wchodzą w dostępne przestrzenie tylko spotykają się tzw. guzek w guzek z dolnymi zębami.

Tyłozgryz nazywany jest również Klasą II. Wyróżniamy następujące klasy zgryzowe: Klasa I (prawidłowy) Klasa II (tyłozgryz) Klasa III (przodozgryz).

Jakie problemy może powodować tyłozgryz?

Tyłozgryz może utrudniać prawidłowe żucie. Może również spowodować szybsze zużycie zębów. Może powodować bóle w stawie skroniowo- żuchwowym.

Czy przeźroczyste nakładki Invisalign wyleczą tyłozgryz?

Tak, przeźroczyste nakładki Invisalign mogą rozwiązać problemy i pomóc w leczeniu tyłozgryzu.

ZGRYZ OTWARTY Co to jest zgryz otwarty? Zgryz otwarty rozpoznajemy wtedy jeżeli górne i dolne zęby nie dotykają się, gdy usta są zamknięte. Często powodem jest nieprawidłowe ułożenie języka w jamie ustnej. Jakie problemy może powodować zgryz otwarty? Zgryz otwarty może sprawić, że trudno będzie żuć lub trudno będzie ugryźć niektóre popularne potrawy, takie jak jabłka. Może też powodować problemy z oddychaniem i wysychaniem ust. Czy przeźroczyste nakładki Invisalign mogą wyleczyć zgryz otwarty? Tak, przeźroczyste nakładki Invisalign mogą wyleczyć zgryz otwarty.Podczas leczenia ortodontycznego warto równolegle zasięgnąć porady i stosować ćwiczenia zal econe przez logopedę.    DIASTEMACo to jest diastema? Co to jest szparowatość?

Szparowatość rozpoznajemy wtedy gdy przerwa między kolejnymi zębami wynosi więcej niż 2 mm. Szparowatość między dwoma górnymi siekaczami nazywamy diastemą.

Jakie problemy mogą powodować szparowatości między zębami?

Zbyt duże przestrzenie między zębami mogą tworzyć kieszenie między zębami i dziąsłami, w których może utknąć pokarm. Może to sprawić, że dziąsła będą czułe i obolałe, a nawet prowadzić do chorób dziąseł.

Czy przeźroczyste nakładki Invisalign mogą wyleczyć diastemę i szparowatość?

Tak, przeźroczyste nakładki Invisalign mogą zamknąć przestrzenie międzyzębowe i wyleczyć diastemę.

 

legale steroide für Bodybuilder und Sportler

YouTube
YouTube
Instagram