Cyfrowy wycisk to dzisiaj rewolucja w stomatologii.

 

Analogowy wycisk- jak było kiedyś?

 

Pacjenci pamiętają jeszcze czasy kiedy wykonywano tylko wyciski na łyżkach wyciskowych masą wyciskową. Pacjenci mają bardzo złe wspomnienia związane z przeprowadzaniem tej procedury. Całą łyżkę metalową lub plastikową lekarz stomatolog wypełniał masą silikonową lub alginatem i wkładał ją w całości do jamy ustnej. Pacjenci najczęściej mieli odruch wymiotny, a wręcz odczuwają, że się du szą. Było to bardzo niekomfortowe zarówno dla lekarza jak i pacjenta. Następnie po wykonaniu wycisku masą wyciskową należało wysłać pracę do laboratorium protetycznego gdzie technik dentystyczny na podstawie wycisku wykonywał model gipsowy zębów.

Wadami analogowego wycisku oprócz niekomfortowego samopoczucia pacjenta podczas wykonywania wycisku ważne są również inne cechy, które wiążą się np. ze zdecydowanie dłuższym czasem wykonywania pracy. Niemożliwe jest wykonywanie pracy w ciągu jednego dnia. Po wykonaniu takiego wycisku musi być najpierw wykonany model gipsowy, który zabiera cenny czas. Kolejną wadą jest dokładność wycisku, który wpływa potem na dokładność pracy protetycznej czyli np. na dokładność przylegania wykonanych koron czy mostów.

 

Cyfrowy wycisk – jak jest dzisiaj?

 

Cyfrowy wycisk wykonywany jest skanerem wewnątrzustnym. Końcówka skanera posiada kamerę cyfrową HD, która wykonuje ponad 2000 zdjęć na sekundę. Zdjęcia te są automatycznie wysyłane na ekran komputera jednoczasowo budując wirtualny model zębów.  Metoda cyfrowa w wyraźny sposób skraca czas pracy. Możliwe jest od razu projektowanie wirtualne prac protetycznych czyli np. koron czy mostów.  Możliwe jest zaprojektowanie spersonalizowanego aparatu ortodontycznego Invisalign.

Korzyści dla pacjenta pobierania cyfrowego wycisku:

  • czas
  • komfort
  • znany efekt końcowy już na początku
  • aktywne uczestniczenie w planie leczenia

Dodatkowe zalety wykonania cyfrowego wycisku

Dla lekarza i pacjenta ważna jest większa przewidywalność cyfrowego wycisku niż analogowego wycisku. To co wirtualne następnie przekłada się idealnie na rzeczywistość. Po cyfrowym wycisku i pobraniu skanu zębów uzyskujemy o wiele większą dokładność – można zmierzyć co do ułamków milimetrów przestrzenie międzyzębowe tak, aby obliczyć gdzie należy przesunąć zęby i czy jest dla nich wystarczająca ilość miejsca. Nie mierzymy suwmiarką wykonanego modelu gipsowego tylko wszystko idealnie mierzy komputer. W metodzie analogowej możemy przesuwać zęby w wartościach np. o 0,6 ( do jednego miejsca po przecinku) W technologii cyfrowej możliwe dzisiaj są przesunięcia o 0,62 milimetra – precyzyjnie do dwóch miejsc po przecinku.

Dzisiaj nawet zdrowi pacjenci, bez żadnych problemów ortodontycznych, mających piękny uśmiech, który chcą zachować na długo mogą wykonać na własne potrzeby cyfrowy wycisk zębów i zachować go w pliku komputerowym (tzw. STL). Po pewnym czasie i po upływie wielu lat jeżeli kiedykolwiek będą potrzebowali odbudowy protetycznej zębów będą mogli swojemu lekarzowi pokazać ten cyfrowy wycisk i lekarz oraz technik dentystyczny będą mogli dokładnie odtworzyć uśmiech sprzed lat.

 

Dzisiaj pacjent już nie chce tradycyjnego wycisku – świadomi pacjenci wybierają skanowanie cyfrowe.

YouTube
YouTube
Instagram