Rozwój medycyny oraz nowoczesnych technologii sprawił, że standardy leczenia ortodontycznego i stomatologicznego znacznie wzrosły, a wraz z nimi poprawiła się ich skuteczność i poziom komfortu Pacjenta. Włączenie zaawansowanych urządzeń cyfrowych do terapii leczenia wad zgryzu sprawiło, że leczenie ortodontyczne jest bardziej precyzyjne i można je indywidualnie zaplanować, krok po kroku. Obecnie standardem pracy renomowanych klinik stomatologicznych jest komputerowy plan leczenia, w tym pobieranie cyfrowych wycisków i wizualizacja uśmiechu Pacjenta. 

Czym jest cyfrowa ortodoncja i jakie są jej najważniejsze korzyści?

Cyfrowa ortodoncja opierająca się na komputerowym planowaniu leczenia, a także mierzeniu i monitorowaniu jego postępów, wspiera pracę lekarza, a Pacjentowi daje o wiele więcej komfortu i swobody, niż w przypadku leczenia tradycyjnego. Zastosowanie nowoczesnych technologii pozwoliło skrócić czas leczenia, a wizyty kontrolne w gabinecie ortodontycznym zostały ograniczone do niezbędnego minimum. Już podczas pierwszej wizyty, Pacjent może otrzymać dokładny plan leczenia, a także zobaczyć jego rezultat w postaci cyfrowej wizualizacji śmiechu.

Zastosowanie cyfrowych wycisków zamiast pobierania ich przy pomocy specjalnych nakładek wypełnionych masą plastyczną zdecydowanie wpłynęło na poprawę komfortu Pacjentów, u których pobieranie wycisków nierzadko wywoływało odruch wymiotny i uczucie dławienia. Użycie skanera wewnątrzustnego w diagnostyce nie tylko ortodontycznej, lecz także protetycznej czy implantologicznej, pozwala w szybkim czasie uzyskać bardzo precyzyjny obraz stanu uzębienia i okolicznych tkanek. Umożliwia dokładną ocenę struktury i kształtu zębów, stanu dziąseł, wielkości ubytków oraz wady zgryzu. W przypadku leczenia metodą Invisalign®, do tego celu używany jest skaner iTero™, który pozwala uzyskać cyfrowy obraz 3D. 

Skanowanie zębów wykonywane jest także podczas wizyt kontrolnych, w celu monitorowania postępów terapii i wprowadzaniu ewentualnych korekt. Progress assessment to program służący do wizualizacji zmian w ułożeniu zębów, jakie zachodzą podczas leczenia. Urządzenie porównuje wizualizację wykonaną podczas planu leczenia, na konkretnym jego etapie, z aktualnym stanem. W sytuacji, gdy ząb, np. po założeniu siódmej nakładki osiągnął docelową, planowaną pozycję, na obrazie podświetla się na kolor zielony. Dzięki tak precyzyjnym technikom śledzenia postępów leczenia, nie ma w nim miejsca na domysły i pomyłki.

Przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego niezbędna jest ocena stanu zdrowia jamy ustnej, w tym kondycji zębów, korzeni zębowych, kości szczęki oraz stawu skroniowo-żuchwowego. Stosując cyfrowe rozwiązania, do jakich zalicza się stożkową tomografię komputerową (CBCT), diagnostyka stomatologiczna stała się jeszcze bardziej precyzyjna. Trójwymiarowe obrazowanie dostarcza więcej, bardziej szczegółowych informacji na temat kondycji jamy ustnej, niż w przypadku tradycyjnych zdjęć RTG. ClinCheck, czyli komputerowe planowanie leczenia z użyciem tomografu komputerowego CBCT pozwala wykryć nieprawidłowości związane także z ułożeniem korzeni w kości, co jest szczególnie istotne dla prawidłowego przebiegu leczenia wady zgryzu. 

Cyfrowa wizualizacja przemieszania się zębów zrewolucjonizowała sposób i efektywność leczenia ortodontycznego. Jeszcze przed jego rozpoczęciem Pacjent widzi cel terapii i może prześledzić jej przebieg. Dzięki czemu zyskuje poczucie bezpieczeństwa i kontroli nad procesem leczenia. Ponadto, już podczas jednej z pierwszych wizyt otrzymuje informację, jak długo będzie trwało i jaki będzie jego koszt. Z kolei lekarzowi pomaga kontrolować postępy terapii i wprowadzać precyzyjne korekty na każdym jej etapie. Pacjent, widząc swój przyszły uśmiech na ekranie monitora zyskuje także motywację, ważną chociażby do przestrzegania czasu noszenia nakładek Invisalign®. Komputerowy plan leczenia, tzw. clin check, umożliwia tworzenie wizualizacji nie tylko uśmiechu, lecz także całej twarzy Pacjenta, która pozwala porównać zmiany, jakie zachodzą w wyglądzie po zakończeniu leczenia. Wprowadzenie aplikacji mobilnych, które pozwalają śledzić postępy leczenia i wizualizować jego efekty, a także kontaktować się z lekarzem, pozwoliły zredukować częstotliwość odbywania wizyt kontrolnych. Bezpośredni kontakt lekarza z Pacjentem jest niezbędny, jednak nie musi być tak częsty, jak w przypadku leczenia bez wsparcia cyfrowych rozwiązań. Ich pojawienie się poprawiło komfort codziennego funkcjonowania Pacjentów, dzięki czemu mogą swobodnie podróżować i efektywnie leczyć się także “na odległość”. Cyfrowy gabinet stomatologiczny pozwala na utrzymanie stałego kontaktu z lekarzem, bez odwiedzania jego gabinetu. Aplikacja mobilna Invisalign® daje także Pacjentowi wgląd do bieżących informacji na temat leczenia oraz możliwość kontroli czasu wymiany nakładek. Dzięki Invisalign®® Virtual Appointment może umówić się na spotkanie video ze swoim lekarzem, a używając narzędzia Invisalign® SmileView™, wykonać wizualizację efektów leczenia na ekranie swojego smartfona.

Leczenie ortodontyczne stało się o wiele bardziej precyzyjne, przewidywalne i bezpieczne, dzięki zastosowaniu cyfrowych technologii. Na podstawie skanowania wewnątrzustnego możliwe jest wykonanie indywidualnych nakładek, które są idealnie dopasowane do kształtu zębów Pacjenta, co zdecydowanie wpływa na komfort leczenia. Wykonane z opatentowanego materiału SmartTrack™, bardzo dobrze przylegają do zębów i linii dziąseł, a co równie ważne – są przezroczyste i dyskretne. 

W leczeniu wielu wad zgryzu niezbędne jest zastosowanie specjalnych zaczepów SmartForce™, czyli przezroczystych wypustek, jakie zostają naklejane na zęby. Ich celem jest jeszcze bardziej precyzyjne rozmieszczenie sił, z jakimi nakładki oddziałują na poszczególne zęby. Z kolei zastosowanie technologii SmartStage™ pozwala na zaprogramowanie kolejnych ruchów każdego zęba co sprawia, że leczenie ortodontyczne pozwala uzyskać najlepsze, przewidywalne i zaplanowane efekty. 

Cyfrowa stomatologia to przyszłość, która już dziś funkcjonuje i rozwija się na oczach Pacjentów. Obecne tempo i sposób życia wywołało szereg zmian, mających na celu zwiększenie efektywności leczenia przy jednoczesnym skróceniu jego czasu. Zastosowanie nowoczesnych metod oraz narzędzi w diagnostyce, planowaniu i kontroli leczenia stomatologicznego, sprawiło, że stało się o wiele bardziej precyzyjne, bezpieczne i komfortowe. Nowoczesne metody leczenia, takie jak Invisalign®, zmieniły podejście Pacjentów do dbania o zdrowie swoich zębów. Jeszcze nie tak dawno, wizja noszenia aparatu ortodontycznego wiązała się ze sporym dyskomfortem i stresem, a obecnie to nieinwazyjne rozwiązanie, które praktycznie nie ingeruje w dotychczasową jakość życia. 

 

legale steroide für Bodybuilder und Sportler

YouTube
YouTube
Instagram