Codzienna higiena jamy ustnej jest niezwykle ważna, jeśli chcemy przez długi czas cieszyć się pięknym, białym i zdrowym uśmiechem. Nieodpowiednie dbanie o jamę ustną może przyczynić się wielu różnych chorób. Dlatego też, zamiast leczyć, należy tym chorobom zapobiegać. Warto pamiętać, że higiena jamy ustnej to nie tylko mycie zębów szczoteczką do zębów, ale również płukanie jamy ustnej, mycie języka i czyszczenie przestrzeni międzyzębowych. Do wykonania tej ostatniej czynności możemy wykorzystać dwa produkty: nić dentystyczną lub irygator do zębów. Co jest lepsze? Sprawdźcie poniżej.

Irygator do zębów – zalety i wady

Irygator pojawił się na rynku w 1962 roku. Za jego wynalazcę uznaje się dentystę z Kolorado i jego pacjenta – inżyniera hydraulika, który pomógł mu w stworzeniu tego sprzętu. Generalnie rzecz ujmując, irygator służy do przepłukiwania jamy ustnej, a tym samym do usuwania resztek jedzenia, płytki nazębnej oraz bakterii, które znalazły się między zębami.

Irygator do zębów ma wielu zwolenników, a wynika to z zalet, jakie posiada ten produkt. Po pierwsze, jest niezwykle prosty w użyciu. Po drugie, irygator dociera w ciężko dostępne miejsca. Dzięki temu, w łatwy sposób radzi sobie z dokładnym wyczyszczeniem przestrzeni między zębami. 

Decydując się na zakup irygatora musimy pamiętać, że jest to większy koszt niż w przypadku nici dentystycznych. Irygator jednak wystarczy nam na bardzo długi czas. Paczka nici dentystycznej natomiast będzie nam służyć zaledwie przez 2-3 tygodnie. Irygator to bardzo dobre rozwiązanie na tych osób, które mają dość ciasno rozmieszczone zęby. W przypadku jakiego układu jamy ustnej, używanie nici dentystycznej może być nie tylko trudniejsze, ale przede wszystkim powodować spory dyskomfort. Co więcej, irygator pomaga w utrzymaniu świeżego oddechu przez dłuższy czas.

Użytkowanie irygatora do zębów jest niezwykle proste. Na początek, na urządzeniu trzeba ustawić odpowiednią dla nas temperaturę wody oraz jej moc. Warto pamiętać, aby irygator włączać dopiero wtedy, gdy końcówka znajduje się już w jamie ustnej. Jeśli zrobimy to wcześniej, może się to wiązać z koniecznością sprzątania łazienki… Aby uzyskać najlepsze efekty, warto rozpocząć czyszczenie przestrzeni międzyzębowych od tylnej części jamy ustnej i przechodzić w stronę przednich zębów.

Zalety i wady nici dentystycznej

Historia nici dentystycznej, pod jej różnymi postaciami, jest bardzo długa i sięga właściwie aż czasów prehistorycznych. Największą popularność zdobyła jednak dopiero po II Wojnie Światowej. Obecnie w sklepach mamy ogromny wybór nici dentystycznych, różnych producentów. Produkt ten dzielimy, ze względu na sposób wykonania, na nici: aromatyzowane, woskowane i niewoskowane. Nici dentystyczne to produkt polecany dla każdego, kto chce zadbać o swoją jamę ustną w jak najlepszy sposób.

Jedną z największych zalet nici dentystycznej jest to, jak możemy ją kontrolować podczas użytkowania. Czyszcząc zęby ręcznie mamy wszystko pod kontrolą, wiemy, że żadna przestrzeń międzyzębowa nam nie umknęła, a zęby są odpowiednio wyczyszczone. Wadą nici dentystycznej jest przyczynianie się do krwawienia dziąseł. Zęby można nitkować zarówno przed, jak i po myciu zębów. Należy jednak pamiętać, aby tę czynność wykonywać bardzo dokładnie.

Irygator do zębów a nić dentystyczna – co wybrać?

Tak naprawdę, aby mieć pewność, że nasze zęby są odpowiednio wyczyszczone, najlepiej używać obu produktów. Ich działanie wzajemnie się uzupełnia, a nasze zęby pozostają czyste, wolne od płytki nazębnej i bakterii. Z nici dentystycznej powinny zrezygnować tylko te osoby, które mają wrażliwe dziąsła, noszą aparat ortodontyczny, czy mają ograniczoną zręczność. Warto pamiętać, że nić nie zastąpi nam irygatora, a irygator nie zastąpi nici, ponieważ oba te produkty spełniają nieco odmienną rolę.

Magdalena Rutkowska - ZnanyLekarz.pl

Irygator i nić dentystyczna – a leczenie ortodontyczne Invisalign®

Zarówno nić dentystyczna, jak i irygator to niezbędne elementy codziennej higieny dla każdej osoby rozpoczynającej leczenie ortodontyczne. Czy wybierzesz klasyczny aparat z drutami i zamkami czy Invisalign® bardzo ważna jest higiena podczas leczenia. Do każdego posiłku nakładki Invisalign® należy ściągnąć i można swobodnie umyć zęby. Można zastosować nić dentystyczną i nałożyć nakładki, a dodatkowo przed pójściem spać można użyć irygatora.

Przy klasycznym aparacie po każdym posiłku należy wyczyścić zęby, aby nie narażać otoczenia na widok kawałków jedzenia miedzy drutami 🙂 

YouTube
YouTube
Instagram