Problem nieświeżego oddechu jest dość powszechną, ale przede wszystkim krępującą przypadłością. O ile mamy z nim do czynienia od czasu do czasu, a zapach naszego oddechu możemy poprawić zwykłą gumą do żucia, problem ten jest mniej uciążliwy. W gorszej sytuacji są te osoby, które na co dzień borykają się z halitozą, czyli trwałym, nieprzyjemnym zapachem z ust, który utrzymuje się po myciu zębów, nitkowaniu i płukaniu. Halitoza dotyka aż 25% osób na całym świecie. Jakie są przyczyny nieświeżego oddechu i jak sobie z nim radzić? Sprawdźcie poniżej.
Halitoza – przyczyny występowania
Przyczyny nieprzyjemnego zapachu z ust możemy podzielić na dwie główne grupy: przyczyny pochodzenia miejscowego, które najczęściej wynikają z nieprawidłowej higieny jamy ustnej, oraz te wynikające z chorób ogólnych.
Aż w 90% przypadków halitoza spowodowana jest przez niewystarczającą higienę jamy ustnej. Jeśli na powierzchni zębów znajduje się zalegająca płytka bakteryjna, to w trakcie swojej przemiany metabolicznej występujące w niej bakterie wytwarzają lotne związki siarki. To właśnie one są odpowiedzialne za ten brzydki zapach wydostający się z jamy ustnej.
Halitoza jest bardzo krępującą dolegliwością, dlatego warto jej zapobiegać oraz na co dzień walczyć z jej przyczynami. Aby było to możliwe, trzeba pamiętać o kilku kwestiach, które często są przez nas bagatelizowane.
- Czyszczenie języka
Warto pamiętać, że język również powinien być czyszczony przy każdym myciu zębów. Powierzchnia języka to istny raj do rozwoju bakterii, które w krótkim czasie mogą przyczynić się do powstania nieświeżego oddechu. Na języku znajdziemy właśnie bakterie, resztki pokarmowe, a także obumarłe komórki nabłonka jamy ustnej. Dlatego też, przy szczotkowaniu zębów, należy również usuwać nalot z języka. Do mycia języka nie powinniśmy jednak używać zwykłej szczoteczki do zębów, a specjalnego skrobaka do języka. Jest on bardziej poręczny, łatwy w czyszczeniu i codziennym użytkowaniu. W przypadku szczoteczki do zębów usunięcie bakterii z włosia jest bardzo trudne, a dodatkowo wykonywany ruch powoduje, że zamiast usuwać bakterie, przesuwamy je w stronę gardła.
- Pielęgnacja dziąseł
Na linii dziąseł może odkładać się płytka nazębna, która w procesie mineralizacji przekształca się z kamień nazębny. Dlatego też bardzo istotne jest dokładnie czyszczenie tego miejsca, ponieważ kamień nazę bny możemy usunąć wyłącznie z gabinecie stomatologicznym.
Kamień nazębny stanowi punkt wyjścia dla paradontozy i zapalenia dziąseł. Obu tym schorzeniom towarzyszą drobnoustroje, które w swoich procesach życiowych wytwarzają merkaptan metylu. To właśnie ta substancja odpowiedzialna jest za pojawienie się nieświeżego oddechu, a dokładnie – tego gnilnej składowej.
Odpowiednia pielęgnacja dziąseł i systematyczne usuwanie płytki nazębnej może zapobiec pojawieniu się różnych chorób oraz nieświeżego oddechu. Do czyszczenia dziąseł potrzebna jest miękka szczoteczka lub szczoteczka jednopęczkowa. Najbardziej polecaną techniką czyszczenia dziąseł jest metoda roll, polegająca na wykonywaniu ruchów obrotowo-wymiatających. Istotnym jest również czyszczenie przestrzeni międzyzębowych z pomocą irygatora, szczoteczek lub nici dentystycznych.
- Nieleczone ubytki
Oprócz systematycznej i prawidłowej higieny jamy ustnej, niezbędne są regularne wizyty w gabinecie stomatologa w celu znalezienia oraz wyleczenia ubytków. Źródłem nieświeżego oddechu mogą być głębokie ubytki próchnicowe, stany zapalne, czy stany ropne jamy ustnej.
Kiedy jeszcze może pojawić się nieświeży oddech?
Problem halitozy może pojawić się w jeszcze kilku innych przypadkach. Jednym z nich jest kserostomia, czyli suchość jamy ustnej. Konieczne będzie tutaj nawilżenie z wykorzystaniem specjalistycznych preparatów. Nieświeży oddech może być spowodowany także różnymi zmianami w błonie śluzowej jamy ustnej: nadżerki, owrzodzenia i afty. Często współtowarzyszą one infekcjom wirusowym.
Halitoza może pojawić się również w niektórych chorobach ogólnych. Zaliczamy do nich: cukrzycę, refluks, zaawansowaną niewydolność wątroby, gruźlicę i zapalne choroby płuc, a także stres, depresję i stany nerwicowe.
Na nieświeży oddech ma również wpływ nasza dieta. Osoby palące papierosy i nadużywające alkoholu z pewnością będą borykać się z halitozą. Głodówki i drakońskie diety podnoszą poziom stresu, a także doprowadzają do odwodnienia organizmu i zmniejszonego wydzielania śliny.
Leczenie halitozy należy rozpocząć od diagnostyki i znalezienia źródła tej przypadłości. Dopiero wtedy możemy podjąć odpowiednie kroki i zawalczyć o nasz świeży oddech.