Kolejną kwestią, która zastanawia wiele osób decydujących się na leczenie ortodontyczne, jest leczenie stomatologiczne już podczas noszenia aparatu.
Bardzo ważne jest, aby jeszcze przed założeniem aparatu ortodontycznego, nie ważne jakiego będzie on typu, wyleczyć wszystkie ogniska próchnicy w zębach. Dodatkowo powinniśmy również usunąć kamień nazębny. Niezwykle istotne jest to, aby przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego wyleczyć wszystkie zęby, ponieważ zmniejsza to ryzyko pojawienia się różnych problemów już podczas noszenia aparatu ortodontycznego.
Przygotowanie do założenia aparatu ortodontycznego
Każdy pacjent, który decyduje się na założenie aparatu, otrzymuje od swojego ortodonty szereg zaleceń, których należy przestrzegać podczas całego leczenia. Te zalecenia dotyczą przede wszystkim higieny jamy ustnej i aparatu. Zęby należy myć po każdym posiłku, ponieważ w elementach aparatu z łatwością gromadzą się resztki jedzenia. Do tego trzeba korzystać z nici dentystycznej, a także ze specjalnych szczoteczek do czyszczenia aparatu.
Mimo ogromnych starań może się jednak zdarzyć tak, że niezbędne będzie przeprowadzenie leczenia stomatologicznego.
Leczenie stomatologiczne przy aparacie ortodontycznym
Przede wszystkim, nie ma tutaj żadnych powodów do obaw. Przy noszeniu stałego aparatu ortodontycznego, leczenie stomatologiczne jest jak najbardziej możliwe, a nawet konieczne. Wiele zależy od tego, jakie leczenie trzeba w danym momencie przeprowadzić. W niektórych przypadkach niezbędne może być zdjęcie zamka aparatu z danego zęba na potrzeby leczenia. Sytuacja dla pacjenta jest znacznie łatwiejsza, gdy jego ortodonta i stomatolog pracują w jednym gabinecie – wtedy zdejmujemy zamek, leczymy ząb i wracamy do ortodonty, aby go ponownie umieścić na zębie. Jeśli nie jesteśmy w tak dobrej sytuacji, to musimy pamiętać, że zdjęcie zamka na 1-2 dni i więcej, może mieć już negatywny wpływ na wynik naszego leczenia.
Aparat ortodontyczny a usuwanie zębów
Podobnie, jak w przypadku leczenia stomatologicznego, nie ma żadnych przeciwwskazań do usuwania zębów przy noszeniu stałego aparatu ortodontycznego. Jeżeli pojawi się taka konieczność, to wtedy zdejmuje się dany łuk aparatu, dolny lub górny, usuwa się ząb i zakłada ponownie.
Aparat ortodontyczny a leczenie ósemek
Niektórzy mówią, że do założenia aparatu ortodontycznego niezbędne jest usunięcie zębów mądrości. Panuje takie przekonanie, że trzeba je usunąć jeszcze przed rozpoczęciem leczenia. Jednak nie jest to do końca zgodne z prawdą. W przypadku niektórych pacjentów znacznie lepszy rezultat będzie miało usunięcie ósemek już w trakcie leczenia ortodontycznego. U jeszcze innych – usunięcie zębów mądrości w ogóle nie będzie miało znaczenia.
Leczenie stomatologiczne przy aparacie ortodontycznym zależy oczywiście od typu aparatu noszonego przez pacjenta. Opisane powyżej zasady dotyczą stałego aparatu ortodontycznego z metalowymi zamkami. Inaczej wygląda sytuacja, gdy zdecydujemy się na aparat ruchomy, np. nakładki Invisalign®. Aparat Invisalign® to system przeźroczystych, zdejmowa lnych nakładek. W przypadku Invisalign® znacznie łatwiej jest utrzymać higienę jamy ustnej. Nakładkę zdejmujemy do każdego posiłku, czy przekąski. Po niej zaś, na umyte zęby, zakładamy czysty aparat. W momencie, gdy niezbędne będzie leczenie stomatologiczne, po prostu na czas jego trwania zdejmujemy aparat.
To, co jest tutaj najważniejsze, to szybkie reagowanie. Niezbędne są oczywiście również regularne wizyty kontrolne u stomatologa. Jeśli jednak zauważymy między nimi jakiekolwiek nieprawidłowości, bóle zębów, powinniśmy niezwłocznie udać się do stomatologa. Leczenie małych ubytków nie niesie za sobą konieczności zdejmowania elementów aparatu.