Wosk ortodontyczny – przydatny produkt o tajemniczej nazwie. Wykorzystuje się go w ortodoncji, u pacjentów, którzy noszą aparaty ortodontyczne. Ich głównym celem jest złagodzenie dyskomfortu wywołanego podrażnieniami w jamie ustnej. Jak go używać, aby wosk ortodontyczny mógł spełniać swoją rolę?
Aparat ortodontyczny a problemy z dziąsłami
Każdy, kto był lub jest w trakcie leczenia ortodontycznego zdaje sobie sprawę z dolegliwości, jakie może on wywoływać. Podrażnione dziąsła, czy policzki to bardzo często pojawiające się zjawisko, szczególnie gdy nosimy standardowy aparat ortodontyczny składający się z zamków i drutów. Noszenie aparatu znacznie utrudnia codzienną higienę jamy ustnej, co sprzyja natomiast gromadzeniu się flory bakteryjnej, powstawaniu płytki i kamienia nazębnego. Takie złogi mogą prowadzić do obrzęków i zaczerwienienia dziąseł, a nawet do ich krwawienia.
Aparat ortodontyczny może wywoływać problemy z przyzębiem. Stany zapalne dziąseł powodowane są przez zamki i pierścienie, które często podrażniają brodawki dziąsłowe, co szczególnie często pojawia się przy zakładaniu stałego aparatu ortodontycznego. Aby uniknąć wszelkich podrażnień wywoływanych przez elementy stałego aparatu ortodontycznego, warto stosować wosk ortodontyczny.
Wosk ortodontyczny – czym jest i do czego służy?
Wosk ortodontyczny jest specjalistycznym preparatem stosowanym w stomatologii, którego głównym zadaniem jest łagodzenie wszelkich dolegliwości i dyskomfortu, za pojawieniem których stoją podrażnienia spowodowane noszeniem stałego aparatu ortodontycznego. Wszelkie jego twarde elementy takie, jak zamki, pierścienie, czy zakończenia łuków mogą ocierać dziąsła, język, wargi i policzki. Jeśli nie wyleczymy ich dostatecznie szybko, podrażnienia mogą być źródłem stanów zapalnych.
Wosk ortodontyczny, w przypadku podrażnień jest bardzo dobrym rozwiązaniem, które szybko przynosi ulgę pacjentom. Jeśli nałożymy ten preparat na element drażniący, stworzy on barierę ochronną, która uniemożliwi dalsze występowanie dyskomfortu. Wosk ortodontyczny nie tylko złagodzi już powstałe podrażnienia, ale również zapobiegnie pojawianiu się nowych.
Wosk ortodontyczny – jak go używać?
Chcielibyśmy uspokoić wszystkie osoby, które noszą aparat lub myślą o jego założeniu, że używanie wosku ortodontycznego jest bardzo łatwe i nie stanowi żadnego problemu. Preparat ten znajduje się w pudełku ochronnym, uformowany w rulony lub paski. Taki zabieg zabezpiecza wosk przez zgnieceniem i rozpuszczeniem.
Aby użyć wosku ortodontycznego, trzeba wyjąć jego fragment z opakowania, zrobić z niego małą kulkę i nałożyć na drażniący nas element aparatu. Warto rozgrzać wosk w palcach, ponieważ ułatwi to jego przyklejenie. Miejsce aplikacji wosku musi być osuszone. Wosk ortodontyczny najczęściej nakładany jest na zamki w stałym aparacie ortodontycznym. Nałożenie wosku na element drażniący może być konieczne nawet kilka razy w ciągu dnia. Gdy tylko poczujemy, że wosk już się starł, powinniśmy nałożyć jego nową warstwę. Nadmiar wosku usuniemy natomiast podczas standardowego mycia zębów z użyciem szczotki do zębów.
Wosk ortodontyczny jest w pełni bezpieczny dla człowieka. Najczęściej jest to substancja składająca się z mikrokrystalicznego wosku, wazeliny, czy oleju parafinowego, czyli materiałów badanych i dopuszczonych do stosowania. Nawet jeśli zdarzy nam się połknąć wosk, nie musimy obawiać się o swoje zdrowie.
Gdzie dostaniemy wosk ortodontyczny?
Wosk ortodontyczny możemy kupić w gabinecie stomatologicznym, w aptece, czy specjalistycznym sklepie. Wielu ortodontów daje ten produkt swoim pacjentom już na etapie zakładania aparatu. Wosk kosztuje między 4 a 25 zł, w zależności od wielkości opakowania, czy firmy producenta. Dostępne są również opcje smakowe.
Wosk ortodontyczny polecany jest przez specjalistów nie tylko w przypadku noszenia stałego aparatu ortodontycznego. Podrażnienia mogą być wywoływane przez różne aparaty. Nakładki Invisalign, szczególnie na początku ich noszenia, mogą wywoływać pewien dyskomfort, jednak zdarza się to znacznie rzadziej, niż w przypadku standardowych aparatów.