Temat, którym dzisiaj zajmiemy się na naszym blogu z pewnością spędza sen z powiek wielu osób, które decydują się na założenie aparatu ortodontycznego. Jaki wpływ będzie miał na mnie aparat? Jak bardzo się zmienię? Czy nie będę potem żałować? Gdy wpiszemy w przeglądarkę internetową hasło: „aparat ortodontyczny zmienia rysy twarzy”, znajdziemy wiele stron, forów, gdzie przyszli pacjenci ortodontyczni pytają, czy i jak aparat ortodontyczny wpłynie na ich wygląd.

Co mówi internet?

Musimy na początek wziąć pod uwagę, że w Internecie znajdziemy fora, na których zazwyczaj nie wypowiadają się lekarze, profesjonaliści, a częściej pacjenci, którzy opisują swoje własne doświadczenia, czy osoby przekazujące informacje zasłyszane od innych.

Niektóre osoby piszą, że dzięki noszeniu aparatu można „wyładnieć”, inni zaś, że nawet można „zbrzydnąć”! Jedna z przerażonych internautek próbowała sama przewidzieć efekt zmian rysów twarzy (wysunięcie szczęki) jeszcze przed założeniem aparatu i doszła do wniosku, że będzie „po prostu wyglądać głupio”, a nawet „oszpeci się na własne życzenie”.  Są również tacy internauci, którzy uważają, że noszenie aparatu ortodontycznego zmieniło kształt ich rysów twarzy na lepsze, a nawet, że odmłodnieli! Pomimo tego, że w internecie znajdują się i pozytywne i negatywne komentarze na ten temat, ilość pozytywnych stanowczo przeważa.

Jakie funkcje pełni aparat ortodontyczny?

Większość pacjentów decyduje się na założenie aparatu ortodontycznego ze względu na zdiagnozowaną wadę zgryzu i chęć poprawy swojego uśmiechu. To, co jest najważniejsze przy rozpoczęciu leczenia, to trafienie do dobrego ortodonty, wykwalifikowanego specjalisty, który odpowiednio poprowadzi cały proces. Aparat ortodontyczny w rękach takiej osoby naprawdę potrafi zdziałać cuda, których nigdy byśmy się nie spodziewali.

Jak wiemy, głównym zadaniem aparatu ortodontycznego jest korekta nieprawidłowego zgryzu, przywrócenie pięknego uśmiechu oraz prawidłowych funkcji żucia. Jedak dodatkowo, dzięki leczeniu, możemy wyeliminować wady wymowy, zgrzytanie zębami, a nawet bóle głowy!

Jak w takim razie aparat może wpływać na estetykę twarzy?

Noszenie aparatu ortodontycznego może mieć wpływ na rysy twarzy, choć w większości przypadków różnice są tak delikatne, że nie możemy ich dostrzec na pierwszy rzut oka. Zmiany, jakie wprowadza aparat zależą również od tego, jaki rodzaj wady i jej zaawansowania korygujemy. Korekta zębów ustawionych nieprawidłowo pozwala na bardzo skuteczne podparcie tkanek miękkich, co dalej skutkuje między innymi opóźnianiu efektów starzenia. Efekt noszenia aparatu ortodontycznego, czyli odpowiedni zgryz, równo ustawione zęby oraz prawidłowo napięte mięśnie, zawsze będą miały wpływ na nasze rysy twarzy i ogólny wygląd. To, czy ten efekt będzie nam się podobał po zakończeniu leczenia, jest tak naprawdę kwestią gustu. Jeśli poczytamy opinie pacjentów, zobaczymy, że niektóre osoby są zachwycone nowym wyglądem, nie dość, że mają prosty i piękny uśmiech, to wyglądają młodziej. Niestety, są też historie pacjentów, którzy są załamani efektem leczenia, ponieważ w ich opinii wyglądają mniej korzystnie, niż przed założeniem aparatu.

Aby zapobiec zaskoczeniu, warto porozmawiać o tej kwestii ze swoim lekarzem. Przedstawmy mu swoje obiekcje, czego się boimy? Ortodonta powinien nam również przybliżyć, jakich efektów możemy się spodziewać, przy konkretnej wadzie zgryzu – czy leczenie w moim przypadku rzeczywiście będzie miało wpływ na mój wygląd? Dzięki takiej rozmowie unikniemy ewentualnych rozczarowań. Choć kto z nas byłby rozczarowany zmianami na lepsze?

Aparat ortodontyczny = zmiany w wyglądzie?

Niektórzy pacjenci mogą się obawiać o swój wygląd po zakończonym leczeniu, a niektórzy w jego trakcie. Wiadomym jest, że aparat ortodontyczny stały z metalowymi zamkami na kilkanaście miesięcy będzie miał wpływ na nasz wygląd i nie każdy potrafi się z tym pogodzić. Dzięki rozwojowi ortodoncji, specjaliści mogą zaproponować swoim pacjentom niewidoczne aparaty, które nie będą w ogóle ingerowały w ich codzienny wygląd. Jednym z nich jest Invisalign®, system przeźroczystych nakładek.

legale steroide für Bodybuilder und Sportler

YouTube
YouTube
Instagram