Współczesna ortodoncja daje nam coraz więcej możliwości uzyskania pięknego i równego uśmiechu. Pacjenci i ortodonci mogą wybierać spośród różnych typów aparatów ortodontycznych. Wśród nich dostępne są aparaty ruchome, w głównej mierze przeznaczone dla dzieci i młodzieży, a także aparaty stałe: metalowe, ceramiczne oraz te najnowocześniejsze – aparaty nakładkowe.

Aparat ortodontyczny ceramiczny od lat cieszy się dużą popularnością wśród pacjentów, ponieważ daje wysokie poczucie komfortu oraz dyskretne leczenie. Jest mniej widoczny niż metalowy aparat na zęby, a jednocześnie nie mniej skuteczny niż inne formy leczenia ortodontycznego. Dla kogo dobrym wyborem będzie aparat ceramiczny i czym się on charakteryzuje?

Aparat ceramiczny – czyli jaki?

Ceramiczny aparat ortodontyczny swoją budową przypomina metalowy aparat na zęby, ale jest wykonany z innych materiałów. Podobnie, jak aparat metalowy, składa się on z zamków przyklejanych na zewnętrznej stronie zębów oraz drutów. W przypadku aparatu ceramicznego, zamki wykonane są ze specjalnego medycznego materiału ceramicznego, którego barwa zbliżona jest do naturalnego koloru zębów. To zaś sprawia, że aparat ceramiczny jest znacznie mniej widoczny niż jego metalowy odpowiednik. Zauważalne pozostają jedynie druty, które są na tyle subtelne, że wiele osób nawet nie zauważy ich obecności na zębach pacjenta.

Materiał, z jakiego wykonane są zamki w aparacie ceramicznym, niewątpliwie wpływa na jego cenę. Wykonanie elementów aparatu z medycznej ceramiki to koszt wyższy niż metal wykorzystywany w produkcji zamków metalowych. W związku z tym aparat ceramiczny jest droższy niż aparat metalowy. Warto jednak zaznaczyć, że zmiana materiału nie wpływa na skuteczność leczenia. Zamki metalowe i zamki ceramiczne wywierają taki sam nacisk na zęby, powodując ich przesuwanie w odpowiednim kierunku.

Dla kogo leczenie aparatem ceramicznym?

Niewątpliwie aparat ceramiczny to dobry wybór dla tych, którzy nie chcą, aby ich aparat ortodontyczny rzucał się w oczy. Jest odpowiedni dla wszystkich grup wiekowych. Najchętniej sięgają po niego pacjenci, którzy cenią sobie dyskrecję, estetykę, komfort i bezpieczeństwo, w połączeniu z wysoką skutecznością leczenia. Aparat ceramiczny może być z powodzeniem stosowany zarówno u dorosłych, jak i u młodzieży.

Zamki wykonane z medycznej ceramiki są praktycznie niewidoczne. Tym samym nie wpływają na codzienny wygląd pacjenta, nie obniżają jego samopoczucia i pewności siebie. Aparat ceramiczny zachowuje swoje właściwości przez cały okres leczenia, o ile pacjent stosuje się do zaleceń lekarza. Noszenie stałego aparatu na zęby wiąże się z wyeliminowaniem niektórych produktów z diety, które mogłyby zabarwić elementy aparatu. Zaliczamy do nich buraki, kawę, owoce, sok pomarańczowy oraz niektóre przyprawy. Można zatem w łatwy sposób uniknąć przebarwień, aby cieszyć się estetycznym aparatem przez cały okres leczenia.

Krawędzie zamków ceramicznych są zaokrąglone, a sama ceramika jest bezpieczna dla dziąseł i policzków. Dzięki temu pacjent nie boryka się z bolesnymi podrażnieniami. Aparat ceramiczny to również dobra alternatywa dla alergików – osób uczulonych na metal, dla których noszenie metalowego aparatu nie jest możliwe z powodu dolegliwości, jakie może wywoływać alergen. Aparat wykonany z ceramiki ma taką samą skuteczność, jak aparat metalowy. Pacjent nie musi obawiać się, że decydując się na aparat ceramiczny jego leczenie będzie mniej skuteczne, czy będzie musiało trwać dłużej.

Alternatywa dla aparatu ceramicznego

Bardzo dobrą alternatywą dla aparatu ceramicznego jest aparat Invisalign. Jest to najnowocześniejsza forma leczenia, w której stosuje się system przezroczystych nakładek. Nakładki te wykonane są z elastycznego tworzywa sztucznego, indywidualnie dla każdego pacjenta. Jest to opatentowany przez twórców Invisalign materiał termoplastyczny o nazwie smarttrack. Nakładki nosi się przez minimum 22h na dobę, zdejmując do spożywania napojów (poza wodą) i posiłków, a także do mycia zębów. Nakładki Invisalign są niewidoczne, komfortowe w noszeniu i niezwykle skuteczne w leczeniu. Ich noszenie nie utrudnia codziennej higieny jamy ustnej, a także nie wpływa na estetykę i wygląd pacjenta. W znacznej ilości przypadków leczenie trwa krócej niż w przypadku terapii stałym aparatem ortodontycznym. Co istotne dla pacjentów –terapia Invisalign to również niższy koszt.

 

 

YouTube
YouTube
Instagram