Retencja to ostatni i bardzo ważny etap, który jest nieodłącznym elementem leczenia ortodontycznego, a zarazem jego zwieńczeniem. Służy utrwaleniu jego efektów i zapobiega cofnięciu się wady. Nawet idealnie wyprostowane zęby z czasem mogą zacząć się przesuwać na swoje dawne miejsca. Nikt nie chce do tego dopuścić i tym samym zaprzepaścić czasu oraz pieniędzy, jakie zostały przeznaczone na leczenie ortodontyczne. Z tego powodu retencji nie wolno lekceważyć, nosząc zalecony przez lekarza retainer. Może być to jeden, a często nawet dwa na jednym łuku zębowym. Brzmi dość przerażająco? Spokojnie, retencja to nic strasznego!

Wielu pacjentów uważa, że wraz ze zdjęciem aparatu, nakładek Invisalign® nie będą musieli podejmować żadnych dalszych działań. Gdy na wizycie dowiadują się, że czeka ich jeszcze założenie aparatu retencyjnego, zadają wiele pytań. Co to jest retainer? Jak długo trzeba nosić aparat retencyjny? Czy retencja po zakończeniu leczenia jest konieczna także w moim przypadku? Oczywiście, każdy kto pyta, nie błądzi. Im większa jest świadomość tego, jak będą wyglądać kolejne etapy leczenia, tym lepiej. Dzięki temu można uniknąć zbędnego stresu i zaskoczenia. Podczas ustalania planu leczenia metodą Invisalign®, pacjent dowiaduje się, jak długo będzie trwało, ile nakładek będzie potrzebował oraz ile będzie kosztowało całe leczenie. Także, już na jednej z pierwszych wizyt zobaczy na wizualizacji, jak będą krok po kroku przesuwać się jego zęby w kolejnych etapach terapii. To bardzo komfortowa sytuacja, która pozwala na bieżąco wyjaśnić wszelkie obawy i wątpliwości. Ponadto, daje motywację do tego, aby sumiennie stosować się do zaleceń lekarza.

Retainer, inaczej aparat retencyjny stabilizuje i utrwala efekty leczenia. W zależności od wielkości wady zgryzu, jaką miał pacjent przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego, wskazaniem może być noszenie retainera stałego, ruchomego albo obu na raz. Stały aparat retencyjny to drut, który jest przyklejany do wewnętrznej strony zębów i najczęściej noszony przez pacjenta do końca życia. Nie sprawia on dyskomfortu, należy jednak pamiętać o odpowiedniej higienie przestrzeni międzyzębowych, gdyż drut uniemożliwia dokładne ich wyczyszczenie przy pomocy nici dentystycznej. Aparat retencyjny ruchomy jest przezroczysty i przypomina nakładkę Invisalign®. Po zakończeniu leczenia ortodontycznego nakładkami, zazwyczaj zaleca się jego noszenie przez większą część doby, a z czasem zakładanie tylko na noc. Po zakończeniu okresu retencji, która może trwać kilka lat, należy co jakiś czas założyć retainer aby sprawdzić, czy nadal idealnie pasuje do zębów. W przypadku, gdy jego zakładanie sprawia trudność, powoduje duży ucisk i nie nachodzi całkiem na zęby to znak, że wada zaczęła się cofać. Aby do tego nie dopuścić, warto go regularnie “przymierzać”, a w razie potrzeby ponownie zakładać zarówno na dzień, jak i na noc.

Istnieją różne rodzaje retencyjnych aparatów ruchomych. Należą do nich: płytka termoformowalna, płytka Schwarza, płytka Hawleya lub pozycjoner. W ramach leczenia metodą Invisalign®, pacjenci mają możliwość skorzystania ze specjalnie opatentowanych nakładek Vivera. Nowoczesna technologia i użycie specjalnego, zastrzeżonego tworzywa sprawia, że aparaty retencyjne Vivera są o wiele bardziej mocne i trwałe od innych dostępnych na rynku. Nakładki Vivera®, podobnie jak Invisalign®, uzyskały świadczące o ich bezpieczeństwie i skuteczności certyfikat WE klasy IIa, spełniając wymogi wskazane w dyrektywach 93/42/EWG oraz 2007/47/WE.

Zarówno podczas leczenia ortodontycznego, jak i w okresie retencji, należy szczególną wagę przyłożyć do higieny jamy ustnej. Aby dokładnie wyczyścić przestrzenie międzyzębowe podczas noszenia stałego retainera, warto sięgać po specjalne szczoteczki i irygatory, które usuną resztki pokarmu spomiędzy zębów oraz pomogą zapobiec narastaniu płytki bakteryjnej i kamienia nazębnego. To bardzo ważne, aby nie dopuścić do pojawienia się próchnicy i chorób dziąseł. W trakcie retencji nie należy zapominać także o wizytach kontrolnych i regularnej higienizacji, czyli dokładnym i profesjonalnym czyszczeniu zębów w gabinecie stomatologicznym – piaskowaniu i skalingu.

Pacjenci pytają, jak czyścić ruchomy retainer? To przezroczysty łuk przypominający nakładki Invisalign®. Czyszcząc zęby po każdym posiłku dbamy o ich higienę, a także o to, aby retainer nie przebarwił się od kolorowego jedzenia. Każdorazowo, przed założeniem nakładek na zęby, należy je umyć przy pomocy pasty do zębów (najlepiej w formie żelu) oraz wody lub stosując specjalne tabletki. Dzięki temu retainer będzie idealnie przezroczysty i posłuży na długie lata.

Jak widać, nie taki retainer straszny, jak się niektórym wydaje. Czas retencji należy potraktować poważnie i sumiennie stosować się do wyznaczonej ilości godzin noszenia aparatu retencyjnego, tak jak w przypadku nakładek Invisalign®. Dzięki samodyscyplinie i dbaniu o właściwą higienę, zarówno jamy ustnej, jak i retainera efekt uzyskany dzięki leczeniu ortodontycznemu, w postaci pięknego uśmiechu zostanie utrzymany.

YouTube
YouTube
Instagram