Wielu naszych pacjentów z przerażeniem pyta o zabieg strippingu, nie wiedząc do końca czym on jest i dlaczego się go stosuje. Cieszą się, gdy na wizycie okazuje się, że jest to zabieg standardowy, bezpieczny i nie trzeba się go obawiać. Poniżej odpowiadamy na kilka najczęściej pojawiających się pytań, aby każdy pacjent ze spokojem mógł korzystać z leczenia ortodontycznego, nie tylko z wykorzystaniem nakładek Invisalign, ale także standardowych aparatów ortodontycznych.

Czym jest stripping?

Stripping jest to zabieg terapeutyczny, który polega na pionowej redukcji szkliwa na stycznych powierzchniach zębów. Do przeprowadzenia takiej redukcji wykorzystuje się specjalne tarcze diamentowe lub ścierające, bądź paski ścierne. Taka warstwa szkliwa poddawana kontrolowanemu ścieraniu jest bardzo niewielka i obejmuje od 0,1 do 0,3 mm z każdej strony zęba.

Stripping jest zabiegiem, który często rozpoczyna przygotowania jamy ustnej do terapii u ortodonty. Pozwala on bowiem na uszeregowanie zębów, uzyskanie wolnego miejsca w danym łuku zębowym, a także na zwalczenie stłoczeń zębów o niewielkim stopniu. Co istotne, stripping bardzo często eliminuje konieczność usuwania zębów przed założeniem aparatu ortodontycznego.

Ekstrakcja zębów przy leczeniu ortodontycznym to ostateczność dla ortodonty. Usuwanie zdrowych zębów jest tym, czego powinno się unikać. Czasami jednak nie ma innej możliwości i lekarz musi podjąć tę niezwykle trudną decyzję. Jednakże, dzięki zabiegowi strippingu, czyli terapeutycznej redukcji szkliwa, usuwanie zębów do leczenia ortodontycznego zdarza się bardzo rzadko.

Stripping stosuje się najczęściej w czterech przypadkach:

  • stłoczenie zębów
  • tyłozgryz
  • zbyt dużej przestrzeni między górnymi a dolnymi zębami – tzw. za duży overjet
  • zbyt małej przestrzeni między górnymi a dolnymi zębami – tzw. za mały overjet

Co więcej, stripping, czyli pionowa redukcja szkliwa, pozwala nam na zadbanie o odpowiedni i estetyczny wygląd naszego uśmiechu. Zabieg ten wykonuje się również przy nieprawidłowym kształcie zębów, np. tym wachlarzowatym. Warto pamiętać, że stripping przeprowadza się wyłącznie na uzębieniu stałym. Taka procedura nie powinna być stosowana w przypadku młodych zębów stałych, czy zębów mlecznych.

Stripping a leczenie ortodontyczne

Stripping może być przeprowadzony niezależnie od tego, na jaką metodę leczenia ortodontycznego się zdecydujemy. Zarówno w przypadku terapii nakładkami Invisalign, jak i standardowym aparatem ortodontycznym, redukcja szkliwa może być konieczna, aby odpowiednio przeprowadzić leczenie ortodontyczne.

Ortodonta, aby przeprowadzić odpowiednią terapię, musi mieć wystarczająco dużo miejsca w jamie ustnej, aby wyprostować zęby i poprawić zgryz. Aby uzyskać to miejsce, redukuje się szkliwo kilku zębów i jednocześnie unika konieczności wyrywania zębów.

Odpowiadając na pytania naszych pacjentów, pragniemy zauważyć, że zabieg strippingu nie boli, nie uszkadza zębów i jest w pełni bezpieczny. Ręczna redukcja szkliwa wykonywana jest za pomocą pilnika lub drobnego wiertła. Taki zabieg trwa zaledwie kilka minut, a w przypadku konieczności przeprowadzenia większej redukcji, można rozłożyć cały proces na kilka wizyt w gabinecie ortodontycznym.

Zabieg strippingu nie boli, więc nie wykonuje się go w znieczuleniu. Szkliwo to zewnętrzna warstwa naszych zębów, która nie zawiera żadnych nerwów, dlatego też pacjent nie odczuwa dyskomfortu. Podczas zabiegu można jedynie mieć dziwne poczucie pchania, czy ciągnięcia zębów. Znieczulenie stosuje się wyłącznie w przypadku, gdy pacjent przed zabiegiem zgłosi pojawienie się nadwrażliwości zębów.

Uspokajamy również tych pacjentów, którzy obawiają się, że ich zęby będą bardziej podatne na próchnicę po redukcji szkliwa. Z zębów usuwana jest bardzo mała jego warstwa, niezbędna do przeprowadzenia zabiegu. Tym samym, pozostałe szkliwo jest wystarczające, aby zęby mogły pozostać zdrowe. Co więcej, stripping nie wywołuje chorób dziąseł i nie zwiększa ryzyka ich powstawania.

Aby zabieg strippingu mógł zostać przeprowadzony, trzeba się do niego odpowiednio przygotować. Należy w takiej sytuacji udać się na wizytę do gabinetu ortodontycznego na dwa dni przed terminem redukcji szkliwa. Lekarz założy pacjentowi specjalne gumowe separatory, któ re pomogą w uzyskaniu przestrzeni międzyzębowych, czyli stworzeniu szpar między zębami o niewielkich rozmiarach. To zaś ułatwi ortodoncie wprowadzenie narzędzi do przeprowadzenia strippingu.

YouTube
YouTube
Instagram