Na rynku jest dostępnych wiele aparatów ortodontycznych. W dobie internetu pacjent może zasięgnąć opinii lekarza jak i pacjentów, którzy leczą się poszczególnymi aparatami. Istnieje również wiele grup w mediach społecznościowych, w których pacjenci wymieniają się doświadczeniami i porównują efekty leczenia.

Każdy aparat ortodontyczny jest inny. Każdy aparat ortodontyczny aktywnie przesuwa zęby. Zadania jakie aparat powinien wykonać definiuje lekarz na podstawie planu leczenia, który jest ustalany indywidualnie dla pacjenta.

Aparaty ortodontyczne dzielą się na:

  • aktywne (aktywnie przesuwają zęby),
  • pasywne (retencyjne) czyli takie, które utrzymują efekty leczenia.

Tu wyróżniamy szyny retencyjne, retainery stałe i płytki retencyjne.

Aparaty ortodontyczne aktywne dzielą się na:

  • Ruchome (płytki i szyny)
  • Stałe (zamki + druty)

Nakładkowe (seria niewidocznych nakładek przylegających ściśle do zębów )

Aparaty ruchome.

Najczęściej stosowane u dzieci, składają się z akrylowej płyty oraz elementów wykonanych z drutu, a także elementów dodatkowych, tj. śruby, sprężyny.

Aparaty stałe klasyczne.

Aparaty stałe klasyczne to przyklejane na zęby zamki ortodontyczne i łączenie ich drutem. Dzielą się na metalowe i estetyczne.

Aparaty klasyczne metalowe

Aparaty klasyczne metalowe charakteryzują się zamkami o zabarwieniu srebrnym lub złotym. Zbudowane są z wysokiej jakości i trwałości materiałów. Mają możliwość zakładania kolorowych ligatur

Aparaty klasyczne estetyczne

Aparaty szafirowe (kryształowe)

Zamki przyklejane na zęby zapewniają mniej widoczny efekt niż aparaty klasyczne metalowe. Zapewniają przezierność.

Aparaty ceramiczne lub porcelanowe

Zamki przyklejane na zęby są o zabarwieniu mlecznym. Charakteryzują się wystarczającą wytrzymałością zamków i precyzją działania

Aparaty samoligaturujące

Aparaty samoligaturujące są również stałymi aparatami polegającymi na przyklejeniu zamków do każdego z zębów. Są to jednak aparaty, których zamki nie posiadają klasycznych ligatur, tylko odpowiednio skonstruowane klapki, mocujące łuki w zamkach. Wyróżniamy aparaty samoligaturujące zarówno metalowe jak i estetyczne.

Aparaty stałe nowoczesne.

Aparaty nakładkowe

Leczenie nakładkowe polega na wyprodukowaniu dla pacjenta indywidualnego dostosowanego tylko dla jego wady i jego zębów serii przeźroczystych nakładek. Nakładki indywidualnie wyprodukowane dla danego pacjenta nie mogą być stosowane u innych pacjentów, czyli jest to leczenie wysoko spersonalizowane.

Liczba wyprodukowanych nakładek zależy od stopnia skomplikowania wady ortodontycznej i celów leczenia. Jeden zestaw nakładek nosi pacjent 22h na dobę. Może je ściągnąć w trakcie jedzenia. Kolejny zestaw nakładek w zależności od firmy je produkujących zmienia co 7 lub 14 dni. Całkowity czas leczenia zależy od stopnia skomplikowania wady ortodontycznej oraz planu leczenia.

Niewidoczne przeźroczyste nakładki są produkowane przez różne firmy. Pierwszą i najbardziej doświadczoną jest firma Align Technology produkująca nakładki Invisalign. Ta firma opatentowała technologie i w swojej bazie ma już ponad 6 milionów wyleczonych pacjentów. Inne firmy oferujące leczenie nakładkowe to Clear Aligner, Orthero i inne.

Pacjenci wybierający aparat ortodontyczny musi pamiętać, że wada ortodontyczna wadzie ortodontycznej nie jest równa i wybór oraz zastosowanie poszczególnego aparatu ortodontycznego warto pozostawić lekarzowi. Pacjent oczywiści może mieć swoje preferencje, ale ostateczną decyzję co do zastosowania metody leczenia warto pozostawić profesjonaliście. Wizyta konsultacyjna u lekarza nie kosztuje dużo i warto przed podjęciem leczenia i przed podjęciem ostatecznej decyzji odbyć taką wizytę i wyjaśnić wszelkie wątpliwości.

Porównywanie efektów leczenia pomiędzy poszczególnymi aparatami pomiędzy pacjentami nie jest wymierne. Każda wada jest inna. Każdy plan leczenia u pacjentów jest inny. Porównywanie doświadczenia  w użytkowaniu aparatu ortodontycznego czyli jego estetyka, łatwość lub trudność w użytkowaniu, problemy z czyszczeniem lub inne są rzeczywiście indywidualne i pacjenci mogą się nim dowolnie dzielić i wymieniać. Od kiedy pojawiły się nowoczesne metody leczen ia czyli leczenie nakładkowe, to one jednak zbierają najlepsze opinie użytkowników J Zapraszamy na wizytę start – up do Kliiki Proste Zęby podczas której pacjent dowie się czy to leczenie jest dla niego wskazane, jak długo będzie trwało i ile wyniosą całkowite koszty jego leczenia.

legale steroide für Bodybuilder und Sportler

YouTube
YouTube
Instagram