Rozpoczynając leczenie ortodontyczne nie warto zbyt wiele rozmyślać na temat długości jego trwania, lecz skupić się na osiągnięciu wymarzonych rezultatów. W przeciwnym razie można się zbyt szybko zniechęcić. Generalnie, czas ten jest uzależniony od takich czynników, jak wiek pacjenta, rodzaj wady zgryzu oraz rodzaj aparatu ortodontycznego, który wybierzemy jako metodą leczenia. Można przyjąć, że korekcja trwa średnio od roku do dwóch lat.

A jaka jest różnica między stosowaniem klasycznego aparatu ortodontycznego, a nakładek Invisalign®?

Czas leczenia aparatem ortodontycznym

Korekta zgryzu i prostowanie zębów przy pomocy klasycznego aparatu to proces dość długotrwały i uciążliwy. Oczywiście, dla efektu warto przetrwać ten trudny czas, jednak wielu pacjentów skarży się na dolegliwości związane z trudnościami w jedzeniu, mowie i utrzymaniu higieny. Z tego powodu, warto zawczasu zastanowić się nad zmianą diety oraz zaplanować czas na regularne, comiesięczne wizyty kontrolne. To bardzo ważne dla swojego komfortu psychicznego. Także każde opuszczenie kontroli może spowodować wydłużenie się okresu leczenia. Długość noszenia aparatu stałego jest także uzależniona od wieku pacjenta. U osób dorosłych trwa ono zazwyczaj minimum 1,5 roku. Jest to związane tym, że (w przeciwieństwie do nastolatków) został już zakończony wzrost struktur kostnych. Do całego planu leczenia należy też dodać okres retencji, a więc utrwalenia efektów przy pomocy tzw. retainera.

Ile czasu należy nosić nakładki Invisalign®?

Czy korekcja przy pomocy Invisalign® jest krótsza od klasycznego leczenia? Często tak! Leczenie ortodontyczne nakładkami może być nawet o połowę krótsze od korekty przy pomocy klasycznego aparatu. Jak to możliwe? Metoda Invisalign® pozwala na wykonywanie ruchów działających na wiele zębów na raz. Dzięki temu zmiany zachodzą szybciej, a efekty mogą być widoczne po krótszym czasie.

Oczywiście, wszystko zależy od indywidualnego przypadku. Warto pamiętać o tym, że podejmujemy się leczenia dla uzyskania satysfakcjonującego efektu, a nie “na wyścigi”. Generalnie, średnia długość korygowania zgryzu przy pomocy nakładek Invisalign® wynosi 10-24 miesięcy.

Ilość nakładek i częstotliwość wizyt

Podczas jednej z pierwszych wizyt stomatolog pobiera cyfrowy wycisk zębów skanerem 3D, a następnie przygotowuje cyfrową wizualizację zębów “przed” i “po” leczeniu. Dzięki temu już na początku możliwe jest ustalenie długości, a co za tym idzie, także kosztów leczenia. Nakładki z niezwykłą precyzją, działając odpowiednio wyważonymi siłami, przesuwają zęby milimetr po milimetrze. W trakcie leczenia są wymieniane, aby zmiany mogły płynnie postępować aż do uzyskania efektu. I tak, w zależności od wady, podczas całego procesu leczenia pacjent wymieni przynajmniej 7 nakładek. Z jednej będzie korzystał przez okres maksimum 14 dni. Dobrą wiadomością, zwłaszcza dla osób które często podróżują jest to, że wizyty kontrolne w przypadku Invisalign® odbywają się niezwykle rzadko, bo co 2 -3 miesiące.

legale steroide für Bodybuilder und Sportler

YouTube
YouTube
Instagram