Zdjęcie aparatu ortodontycznego w większości przypadków nie oznacza zakończenia terapii. Aby utrzymać rezultat leczenia konieczna jest retencja. Zęby, które przez większą część życia były w określony sposób rozmieszczone, będą mieć tendencję do powrotu na miejsca sprzed okresu leczenia. Retainer, bo tak nazywa się aparat retencyjny, pozwala zachować zdrowy i piękny uśmiech.
Aparat retencyjny może być stały lub ruchomy i nierzadko pacjent nosi oba równocześnie. Jak to możliwe? Aparat retencyjny stały jest podklejony do wewnętrznej strony zębów, wysoko, tuż pod podniebieniem. Nie stanowi więc żadnej przeszkody w normalnym funkcjonowaniu – jedzeniu, aktywności fizycznej oraz szczotkowaniu zębów. Zamiast retainera stałego lub dodatkowo, lekarz może zalecić noszenie przezroczystego łuku, który przypomina aparat Invisalign®. Jest nim właśnie aparat retencyjny ruchomy. Dostępne są różne rodzaje ruchomych retainerów. Do takich zaliczane są nakładki Vivera®, które są opatentowanym produktem marki Align Technology®, do której należy metoda Invisalign®. To rekomendowany produkt, który cechuje wysoka trwałość. Retainer Vivera® jest mocniejszy od innych, popularnych aparatów retencyjnych, dzięki zastosowaniu zastrzeżonego materiału. Nakładki Vivera®, choć są podobne do nakładek Invisalign®, nie prostują zębów, tylko utrwalają efekty leczenia. Należy je sumiennie nosić przez wyznaczony czas, aby nie dopuścić do cofnięcia się wady. Warto podkreślić, że nakładki retencyjne Vivera® są produktem posiadającym unijne certyfikaty, potwierdzające jego bezpieczeństwo i skuteczne działanie. Właściciel systemu Invisalign®, czyli firma Align Technology® jako pierwsza w Unii Europejskiej otrzymała certyfikat WE klasy IIa, który świadczy o tym, że przezroczyste nakładki spełniają wymogi związane z bezpieczeństwem i właściwościami użytkowymi, wskazanymi w Dyrektywie Rady 93/42/EWG oraz Dyrektywie 2007/47/WE.
Długość noszenia aparatu retencyjnego Vivera® jest kwestią indywidualną. Wiele zależy od tego, jak duża i skomplikowana była wada zgryzu pacjenta. Tuż po zakończeniu leczenia ortodontycznego wskazane jest zakładanie retainera zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy, a po pewnym czasie tylko na noc. Istnieje stwierdzenie, że retencja powinna trwać przynajmniej połowę czasu, jaki był przeznaczony na leczenie ortodontyczne nakładkami lub tradycyjnym aparatem. Nie ma jednak na to reguły i czas retencji może się różnić, w zależności od kondycji uzębienia pacjenta. Może wynosić on zarówno kilka miesięcy, jak i kilka lat. Ruchomy aparat retencyjny wspiera także samokontrolę w zakresie weryfikacji, czy nie doszło do zmian w ułożeniu zębów po zakończonej retencji. Warto go więc, nawet po latach, raz na jakiś czas założyć, aby sprawdzić czy nie doszło do cofania się wady zgryzu.
Jak można zamówić nakładki retencyjne Vivera®? Metoda Invisalign®, stawiając duży nacisk na wygodę pacjenta, umożliwia zamówienie nakładek Vivera® na wiele sposobów. Mogą one zostać przygotowane na podstawie aktualnego, cyfrowego skanu wewnątrzustnego, wykonanego w gabinecie ortodontycznym lub dzięki pobraniu danych z planu leczenia ClinCheck®, dzięki któremu wizyta u stomatologa nie będzie konieczna. Taka opcja jest dostępna, ponieważ komputerowy plan leczenia obejmuje wykonywanie cyfrowej dokumentacji, która jest na bieżąco aktualizowana i przechowywana.
Mimo, iż nakładki Vivera® są wykonane z materiału o 30% mocniejszego od tworzyw stosowanych w innych retainerach, może zdarzyć się, że dojdzie do ich pęknięcia lub zagubienia. Wówczas przede wszystkim należy niezwłocznie zgłosić tę sytuację swojemu lekarzowi, który pomoże zakupić nowe nakładki.
Cena oryginalnych nakładek Vivera® Invisalign® uzależniona jest od ich liczby i wynosi 1490 zł w przypadku jednego lub 1990 zł dla obu łuków zębowych. Nie jest to mały koszt, tak jak w przypadku każdego retainera, jednak należy mieć na uwadze to, że jeśli będziemy odpowiednio dbać o nakładki, posłużą nam na długie lata. A jak prawidłowo dbać o aparat retencyjny Vivera®?
Generalnie, podczas okresu retencji, należy w odpowiedni sposób dbać o higienę jamy ustnej, uwzględniając także dokładne i regularne czyszczenie aparatu retencyjnego. To pomoże zapobiec gromadzeniu się bakterii, osadów, a także uniknąć nieestetycznych przebarwień na przezroczystych nakładkach. Ruchomy retainer można czyścić stosując szczotkę do zębów i wodę, bądź specjalne środki, takie jak tabletki do czyszczenia protez lub produkty rekomendowane przez Invisalign®, czyli tabletki Invisalign™ Cleaning Crystals. Te same sposoby należy zastosować w przypadku mycia nakładek ortodontycznych. Także czyszczenie zębów po każdym posiłku i jednocześnie przed założeniem nakładek retencyjnych Vivera® jest bardzo ważne i należy tego bezwzględnie przestrzegać. Resztki pokarmu są przyczyną gromadzenia się płytki bakteryjnej na zębach, co prowadzi do powstawania próchnicy i chorób dziąseł. W przypadku, gdy pacjent ma równocześnie założony stały retainer, powinien zaopatrzyć się także w specjalne szczoteczki do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych lub irygator. Podczas retencji nie należy zapominać o regularnych wizytach kontrolnych, piaskowaniu oraz usuwaniu kamienia nazębnego w gabinecie stomatologicznym. Dzięki temu zęby będą nie tylko równe, ale też mocne i zdrowe.
Nakładki Invisalign® Vivera®, to skuteczny sposób na prawidłową i komfortową retencję, która jest ważnym etapem po zakończeniu leczenia ortodontycznego. Już na etapie jego planowania lekarz poinformuje pacjenta o konieczności noszenia aparatu retencyjnego, jego korzyściach i skutkach ewentualnego niestosowania się do zaleceń.