Dzięki ciągłemu rozwojowi technologii i ortodoncji możemy korzystać z coraz bardziej innowacyjnych i wygodnych metod przeprowadzania leczenia ortodontycznego. O ile walka o równy uśmiech jeszcze do niedawna większości pacjentów kojarzyła się ze standardowym aparatem ortodontycznym składającym się z zamków i drutów, o tyle obecnie mamy znacznie więcej możliwości. Niezaprzeczalnie jedną z najlepszych alternatyw w nowoczesnej ortodoncji jest aparat nakładkowy Invisalign.

Leczenie nakładkami ma wiele zalet. Najbardziej docenianymi przez pacjentów są wygoda i estetyka. Nakładki Invisalign są przezroczyste, właściwie niewidoczne na zębach pacjenta, przez co nie zaburzają codziennego wyglądu. Nakładki zdejmuje się do jedzenia, picia i mycia zębów, a tym samym codzienna higiena jamy ustnej i aparatu jest znacznie łatwiejsza. Leczenie nakładkami Invisalign jest krótsze niż w przypadku metod standardowych, a także wiąże się z niższym kosztem. B iorąc pod uwagę wszystkie zalety aparatu Invisalign nie trudno podjąć decyzję o rozpoczęciu leczenia. A jak się zatem do tej terapii przygotować?

Nakładki Invisalign – rozpoczęcie leczenia

Pierwszym krokiem do rozpoczęcia leczenia Invisalign będzie wizyta w specjalistycznej klinice, takiej jak Proste Zęby. Certyfikowany ortodonta Invisalign przeprowadzi wywiad i szereg badań kwalifikujących do leczenia oraz wskazujących na to, co w wyniku leczenia powinno być osiągnięte. Konieczne będzie wykonanie zdjęcia pantomograficznego. Dokładna diagnoza wad zgryzu oraz wykonanie cyfrowego wycisku pomoże w określeniu zakresu leczenia. Metoda Invisalign korzysta z komputerowego planu leczenia tzw. clin check, który pozwala na zaplanowanie całej terapii oraz wizualizację efektów. System stosowany przy Invisalign wyliczy i zaprojektuje zestaw nakładek, które będą noszone przez pacjenta.

Po podjęciu decyzji o rozpoczęciu leczenia i zamówieniu zestawu nakładek wystarczy poczekać, aż zostaną one dla nas wyprodukowane i dostarczone do kliniki ortodontycznej. Leczenie Invisalign może wiązać się z koniecznością przeprowadzenia dwóch niewielkich zabiegów: założenia attachmentów i strippingu. Attachementy, inaczej nazywane również zaczepami, to niewielkie wypustki na zębach umieszczane tam przez ortodontę, które mają na celu, wraz z nakładką, działać na zęby z większą siłą, a tym samym intensywniej je przesuwać i ustawiać w pożądanym miejscu. Stripping natomiast to zabieg polegający na pionowej redukcji szkliwa na stycznych powierzchniach zębów. Do przeprowadzenia strippingu stosuje się paski ścierne lub tarcze diamentowe. Zabieg ten, choć nie zawsze przyjemny, jest bezbolesny dla pacjenta. Dzięki strippingowi możemy uszeregować zęby, uzyskać więcej miejsca w łuku zębowym, a także zwalczyć stłoczenia zębów o niewielkim stopniu.

Przed leczeniem – wizyta u stomatologa

Zanim w pełni rozpoczniemy leczenie Invisalign należy udać się na wizytę kontrolną do stomatologa. Pomimo tego, że do przeprowadzenia leczenia dentystycznego możemy zdjąć nakładki, warto wyleczyć wszystkie zęby, wyleczyć stany zapalne jamy ustnej, a także oczyścić zęby z kamienia i osadu. Tak przygotowane zęby możemy bezpiecznie poddać leczeniu ortodontycznemu. W niektórych przypadkach konieczne może być usunięcie jednego lub kilku zębów, aby terapia nakładkami Invisalign przyniosła oczekiwany efekt. Decyzję o ekstrakcji zębów podejmuje ortodonta na podstawie szeregu badań. Do usunięcia najczęściej kwalifikują się zęby chore i zniszczone, a także te, których brak zlikwiduje stłoczenie zębów i pozwoli na ustawienie pozostałych w odpowiednich miejscach. Nakładki można nosić już kilka tygodni po zabiegu usunięcia zęba.

Leczenie Invisalign – niezbędne artykuły

Podczas terapii ortodontycznej Invisalign warto zaopatrzyć się w kilka istotnych artykułów ułatwiających codzienną higienę. Od ortodonty otrzymamy tzw. zestaw startowy, w którym znajdziemy pudełko na nakładki, wosk ortodontyczny i czyszczące kryształki. Powinniśmy posiadać dwie szczoteczki – jedną do zębów, a drugą do codziennej pielęgnacji nakładek. Dobrym pomysłem jest również kupno turystycznej szczoteczki i pasty do zębów w małym opakowaniu, które pozwolą nam na mycie zębów poza domem, w szkole, w pracy, czy w restauracji. Pudełko na nakładki powinniśmy mieć zawsze przy sobie, na wypadek, gdybyśmy chcieli coś zjeść lub wypić napój, który wymaga ich zdjęcia. Zapominalskim polecamy posiadanie kilku pudełek: w domu, w torebce, w plecaku, czy w kieszeni, aby móc w dowolnym momencie przechowywać nakładki w bezpieczny i higieniczny sposób. A gdy zużyjemy już otrzymane od lekarza kryształki czyszczące, z powodzeniem możemy je zastąpić tabletkami do czyszczenia protez.

Jak widać, rozpoczęcie leczenia nakładkami Invisalign nie wymaga od nas specjalnego przygotowania. Najważniejszym pozostaje podjęcie decyzji o rozpoczęciu leczenia oraz udanie się do kliniki na pierwszą wizytę. Kolejne kroki są dość proste, nie są czasochłonne i poniekąd wynikają ze zwykłego dbania o jamę ustną. Warto pamiętać, że nakładki Invisalign możemy z łatwością zdjąć, gdy tylko potrzebujemy przeprowadzić dodatkowe leczenia i zabiegi. To jest niewątpliwie zaleta, jakiej nie posiada aparat ortodontyczny składający się z drutów i zamków.

 

[/et _pb_row]
YouTube
YouTube
Instagram