Kiedy rozważamy leczenie z wykorzystaniem aparatu ortodontycznego składającego się z zamków i drutów musimy liczyć się z jego awaryjnością. Poza wizytami kontrolnymi, w naszym kalendarzu pojawią się również te, podczas których konieczne będzie zreperowanie pojawiających się uszkodzeń. Warto pamiętać, że żadnych z nich nie można lekceważyć i „odkładać na później”, ponieważ opóźnione usunięcie awarii aparatu może mieć ogromny wpływ na rezultaty całego leczenia. Jakie są najczęstsze awarie aparatu ortodontycznego i jak ich uniknąć? Sprawdźcie poniżej. 

Uwaga, awaria! Co może się stać z naszym aparatem?

Awarie standardowego aparatu ortodontycznego wynikają z jego budowy i elementów, z jakich się on składa. Najczęściej mamy do czynienia z odklejonym zamkiem, przesuniętym łukiem i pękniętą ligaturą. Pamiętajmy, że pojawienie się każdej z tych usterek wymaga wizyty u ortodonty i szybkiej reakcji. 

  • Odklejony zamek

Do odklejenia zamka może dojść bardzo prosto, przez cały okres użytkowania aparatu ortodontycznego. Wystarczy, że pacjent będzie jadł coś twardego, orzechy, owoce np. jabłka i już może dojść do tego uszkodzenia. Do przyklejania zamków wykorzystuje się specjalistyczny klej, który z jednej strony jest bezpieczny dla szkliwa, a z drugiej odpowiednio mocno pr zytwierdza zamek do powierzchni zęba. To, czy i jak często będą odklejały się zamki, zależy od jakości i właściwości wykorzystanego kleju. Odklejony zamek to awaria aparatu ortodontycznego, z którą pacjenci najczęściej pojawiają się w gabinetach.

  • Przesunięty łuk

Do przesunięcia łuku również może dojść na każdym etapie leczenia i to przy bardzo prostej czynności, jaką jest codzienna higiena i pielęgnacja jamy ustnej. Jednak awaria ta nie zawsze zdarza się z winy, czy nieuwagi pacjenta. Na przesunięcie łuku mogą mieć wpływ przesuwające się zęby. 

  1. Pęknięta ligatura

Na początek warto wyjaśnić czym owa ligatura jest. Jest to nic innego, jak bardzo charakterystyczne dla aparatów ortodontycznych gumki, często na życzenie pacjenta zakładane w wybranym kolorze. Jest to element przydatny, ale niestety szybko zużywający się. W wyniku pęknięcia ligatury zamek może podrażniać dziąsła i błony śluzowe. Pilna wizyta w gabinecie jest konieczna, a w międzyczasie warto stosować wosk ortodontyczny. 

Czy można uniknąć awarii aparatu ortodontycznego?

Tak, można. Wystarczy zastosować kilka prostych zasad, a pacjent będzie mógł być pewny, że awaryjność jego aparatu będzie znacznie rzadsza. Po pierwsze, należy usunąć z diety te pokarmy, które mogą powodować odklejanie się zamków, czyli te twarde i o konsystencji kleistej. Należy wyeliminować również nawyki szkodliwe takie, jak obgryzanie paznokci, skórek, czy podgryzanie końcówki długopisu. Kolejną istotną radą jest czyszczenie aparatu według zaleceń ortodonty. Każdy specjalista z pewnością przedstawi pacjentowi sposoby, w jakie może on uniknąć częstych awarii aparatu.

Jeśli obawiamy się awarii aparatu ortodontycznego, a jednocześnie zastanawiamy się czy rozpoczynać leczenie, warto wybrać inną metodę, która jest całkowicie bezawaryjna. Nakładki Invisalign to typ aparatu ortodontycznego, który spokojnie możemy nosić, bez zmartwień związanych z ewentualnymi uszkodzeniami. Dzięki temu, że nakładki Invisalign zmieniamy co 7-10 nie musimy również martwić się noszeniem aparatu z nieestetycznymi przebarwieniami. 

Co zrobić, gdy spotka nas awaria aparatu ortodontycznego?

Przede wszystkim, zawsze powinniśmy powiadomić lekarza prowadzącego o zaistniałym uszkodzeniu, nawet jak jest ono pozornie niewielkie. Każda awaria ma wpływ na efekty leczenia, a w niektórych przypadkach może nawet doprowadzić do cofnięcia się już uzyskanych wyników. Z reguły wystarczy krótka, kilkuminutowa wizyta w gabinecie ortodonty, aby uszkodzenie zostało usunięte, a aparat odzyskał swoją pierwotną sprawność. 

Wybierając standardową metodę leczenia aparatem ortodontycznym warto liczyć się z tym, że każda taka niezaplanowana wizyta w celu usunięcia awarii jest dodatkowym kosztem, którego z pewnością unikniemy, gdy postawimy na terapię nakładkami Invisalign.

YouTube
YouTube
Instagram