Podjęcie leczenia ortodontycznego to bardzo ważny krok do uzyskania pięknego i równego uśmiechu. Warto jednak pamiętać, że noszenie aparatu, szczególnie tego stałego składającego się z zamków i drutów, niesie na sobą pewne konsekwencje. Higiena jamy ustnej jest znacznie utrudniona, znacznie trudniej myje się zęby przy zamkach, między drutami, a także usuwa resztki pokarmowe z przestrzeni międzyzębowych. Dlatego też, aby uzyskać efekt „WOW” po leczeniu ortodontycznym,należy udać się na kilka zabiegów uzupełniających.

Zabiegi po zdjęciu aparatu ortodontycznego

Aby efekt końcowy terapii ortodontycznej był jeszcze lepszy, należy rozważyć przeprowadzenie kilku zabiegów uzupełniających. Przede wszystkim powinniśmy udać się do gabinetu stomatologicznego na kontrolę, aby sprawdzić czy podczas leczenia nie pojawiła się konieczność wykonania wypełnień. Z racji tego, że przy noszeniu aparatu higiena jamy ustnej jest znacznie trudniejsza, może zdarzyć się tak, że pojawią się nowe ubytki. Piękne zęby to nie tylko te proste, ale również w pełni zdrowe!

Zabiegi, jakie warto przeprowadzić po leczeniu ortodontycznym:

  • Piaskowanie i skaling

Piaskowanie zębów to zabieg higienizacyjny w stomatologii. Ma on na celu usunięcie płytki nazębnej, która może wpływać na naturalną biel zębów. Taka płytka powstaje w skutek gromadzenia się na zębach różnych osadów, pochodzących głównie z pokarmów i napojów. Piaskowanie jest bardzo dobrym uzupełnieniem skalingu, a także skutecznym przygotowaniem do wybielania zębów. 

Do wykonania piaskowania stosuje się urządzenie – piaskarkę stomatologiczną. Urządzenie to wyrzuca pod ciśnieniem specjalną ciecz, składającą się z wody i zawieszonych w niej drobin substancji o działaniu czyszczącym, najczęściej wodorowęglanu sodu. Taki sposób przeprowadzania zabiegu sprawia, że płyn może dotrzeć nawet do najgłębszych zakamarków zębowych i usunąć osad. Piaskowanie usuwa pytkę nazębną, przebarwienia i częściowo kamień nazębny.

Skaling to, obok piaskowania, kolejny zabieg higienizacyjny. Oba zabiegi bardzo często przeprowadzane są razem jako higienizacja jamy ustnej. Zabiegi najczęściej wykonuje higienistka stomatologiczna. Zadaniem skalingu jest usunięcie kamienia nazębnego. Kamień ten tworzy się w wyniku odkładania się na zębach płytki nazębnej. Płytka pod wpływem działania związków mineralnych obecnych w ślinie twardnieje i przekształca się w kamień nazębny, który możliwy jest do usunięcia tylko podczas profesjonalnego zabiegu.

Skaling dzielimy na dwa rodzaje: skaling naddziąsłowy i skaling poddziąsłowy. Ten pierwszy to usuwanie kamienia z powierzchni zęba, drugi zaś – poniżej linii dziąsła, również przy korzeniu zęba. Skaling wykonuje się metodą ultradźwiękową. Stomatolog wykorzystuje do tego skaler, a woda i ultradźwięki odrywają niechciany osad o powierzchni zębów. Bardzo często po skalingu dodatkowo wykonuje się polerowanie zębów. 

  • Wybielanie

Niejednokrotnie po zakończeniu leczenia ortodontycznego konieczne będzie wybielenie zębów. Jest to kwestia bardzo indywidualna, ponieważ u każdego pacjenta efekt po zdjęciu aparatu może być inny. Warto pamiętać, aby zabieg wybielania przeprowadzać w gabinecie stomatologicznym. Taki profesjonalny zabieg nie tylko zapewni nam oczekiwany efekt, ale również nie wpłynie negatywnie na zdrowie naszych zębów. 

Nowoczesnym i w pełni bezpiecznym zabiegiem jest wybielanie zębów lampą Beyond. Już w trakcie jednej, jednogodzinnej wizyty w gabinecie stomatologicznym można uzyskać efekt zębów jaśniejszych o kilka tonów. Do przeprowadzenia zabiegu wykorzystuje się lampę Beyond emitującą zimne, niebieskie światło i specjalny żel wybielający. Istotnym jest, że wybielanie zębów lampą Beyond jest bezpieczne dla dziąseł i nie ma efektów ubocznych. Na taki zabieg można udać się do współpracującej z nami kliniki stomatologicznej Your Dentist.

  • Uzupełnianie zębów sztucznym szkliwem

Odbudowa zębów z użyciem sztucznego szkliwa to rozwiązanie dla tych, którzy utracili fragment zęba w wyniku ukruszenia bądź wypadku. Co więcej, sztucznym szkliwem można uzupełnić te defekty kształtu zębów, których skorygowanie aparatem ortodontycznym nie jest możliwe. Do takiego zabiegu wykorzystuje się sztuczne szkliwo, czyli żywicę kompozytową, którą nakłada się na zęby. Uzupełnienie jednego zęba trwa między 30 a 60 minut. Klinika Your Dentist wykorzystuje do tego nowoczesny materiał wysokiej jakości – Enamel HRi. Sztuczne szkliwo świetnie sprawdza się w stomatologii estetycznej, również jako uzupełnienie leczenia ortodontycznego.

Zarówno w przypadku leczenia standardowym stałym aparatem ortodontycznym, jak i nowoczesnymi nakładkami Invisalign, warto rozważyć przeprowadzenie opisanych zabiegów. Nakładki Invisalign nie utrudniają codziennej higieny jamy ustnej, dlatego też  ilość płytki nazębnej, kamienia i ubytków może być mniejsza. Niemniej jednak, warto udać się do profesjonalnego gabinetu stomatologicznego i sprawdzić, jakie zabiegi pomogą nam w uzyskaniu idealnego efektu pięknych i zdrowych zębów.

legale steroide für Bodybuilder und Sportler

YouTube
YouTube
Instagram