Jak długo muszę nosić aparat? To pytanie najczęściej zadają pacjenci przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego.

Na samym początku, podczas wizyty kwalifikacyjnej lekarz stomatolog na podstawie wywiadu z pacjentem, wizualnej ocenie stanu uzębienia, wykonania dokumentacji fotograficznej i pobraniu wycisków, określa rodzaj wady i tym samym przystępuje do planu działania. Czy jednak jest możliwe oszacowanie tego, jak długo będzie trwało leczenie ortodontyczne?

Utarło się przekonanie, że aparat ruchomy jest rekomendowany tylko w przypadku niewielkich wad zgryzu. Czy na pewno?

Aparaty zdejmowane są popularne w przypadku korekcji zębów i zgryzu u dzieci. Zalicza się do nich m.in. płytkę Schwarza oraz Twin Block. Młodzi ludzie, których układ kostny jest w fazie wzrostu, mają duże szanse na powodzenie leczenia takim rodzajem aparatu. To, jakie efekty przyniesie terapia aparatem ruchomym, zależy w dużej mierze od samodyscypliny pacjenta. Zazwyczaj musi być noszony przez 12-16 godzin w ciągu doby. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest możliwość zdejmowania aparatu podczas posiłków, czyszczenia zębów, czy choćby zajęć fizycznych. Należy także pilnować wizyt kontrolnych, podczas których ortodonta reguluje i rozkręca aparat w miarę upływu czasu oraz osiąganych efektów.

Leczenie ortodontyczne wad zgryzu u dorosłych z powodzeniem może się odbywać także przy pomocy aparatu ruchomego. Do takich zalicza się nakładki Invisalign. To innowacyjne i w porównaniu z aparatem tradycyjnym – bardzo komfortowe rozwiązanie, a skuteczność jest na podobnym poziomie. Pierwsze, widoczne efekty leczenia Invisalign mogą się pojawić już po 3 miesiącach.

Nakładki są przezroczyste, a więc nie zaburzają estetyki uśmiechu, a co najważniejsze – nie powodują dyskomfortu, jaki wywołuje (zwłaszcza w pierwszych tygodniach) tradycyjny aparat ortodontyczny. Brak zamków, które nierzadko powodują otarcia i skaleczenia w obrębie jamy ustnej jest dużą ulgą dla pacjentów stosujących nakładki. Co bardzo istotne, już podczas pierwszych wizyt w gabinecie pacjent dowiaduje się jaki jest szacowany czas oraz całkowity koszt leczenia.

Jak to możliwe? Jednym z elementów ustalania planu leczenia jest wykonanie wizualizacji 3D. Na tym etapie pacjent może zobaczyć, jak będzie wyglądał efekt końcowy. Pobieranie wycisków zębów przy pomocy skanera jest nie tylko bardziej komfortowe dla pacjenta, lecz także o wiele bardziej dokładne. To, jak długo będzie trwało leczenie ortodontyczne Invisalign zależy od wielkości wady, a tym samym od ilości nakładek jakie zostaną użyte podczas całej terapii. Zgodnie z planem, przy niewielkich wadach stosuje się 7 nakładek, przy średnich 14, a przy większych ilość jest indywidualnie szacowana podczas wizyty w gabinecie. Nakładki zmienia się od 7 do 14 dni. Dzięki temu można łatwo obliczyć długość czasu leczenia.

Nakładki Invisalign są zdejmowane na czas jedzenia, picia gorących napojów i czyszczenia zębów. Wizyty kontrolne odbywają się co 6-8 tygodni, a rezultaty są weryfikowane na podstawie porównania z wcześniej wykonanym planem 3D.

YouTube
YouTube
Instagram