Większość z nas niestety nie posiada naturalnie równych zębów, pozbawionych wszelkich wad zgryzu. Ortodonci na co dzień diagnozują u swoich dorosłych pacjentów stłoczenia zębów, diastemy, czy bardziej skomplikowane schorzenia, takie jak tyłozgryz, czy zgryz otwarty. U osób dorosłych, w znacznej większości przypadków, konieczne jest przeprowadzenie leczenia ortodontycznego z wykorzystaniem stałego aparatu ortodontycznego.
Jeszcze do niedawna leczenie stałym aparatem ortodontycznym kojarzyło się z aparatem z metalowymi zamkami i drutami, który mówiąc szczerze – nie ma zbyt wielu fanów. Nie jest on estetyczny, wymaga bardziej skomplikowanej higieny jamy ustnej, a także wpływa na dietę i konieczność wyeliminowania niektórych produktów. Leczenie metalowym aparatem ortodontycznym jest długie i bolesne. Na szczęście, dzięki ciągłemu rozwojowi współczesnej ortodoncji, nie jest to jedyna metoda leczenia ortodontycznego.
Leczenie ortodontyczne – dlaczego warto?
Leczenie ortodontyczne u osób dorosłych to nie tylko kwestia estetyczna, choć odgrywa ona ogromną rolę w podejmowaniu decyzji o rozpoczęciu leczenia. Najważniejsza jednak jest zdrowotna strona terapii ortodontycznych. Źle ustawione, stłoczone zęby, czy nieprawidłowo ustawione łuki zębowe mogą oddziaływać na cały organizm. Wady zgryzu zaburzają żucie, co ma wpływ na przewód pokarmowy. Nieprawidłowo ułożone zęby powodują bóle głowy, oczu, zgrzytanie i ścieranie zębów, a nawet ich utratę. W stłoczonych zębach częściej zalega kamień nazębny, a także gromadzą się bakterie wywołujące choroby zębów i dziąseł. Nie rzadko leczenie ortodontyczne jest konieczne jako jeden z pierwszych etapów leczenia protetycznego, czy wszczepiania implantów. Jeśli kości u pacjenta są w dobrym stanie i nie ma innych medycznych przeciwwskazań, nie ma górnej granicy wieku ograniczającej możliwość przeprowadzenia leczenia ortodontycznego.
Aparat ortodontyczny stały – jakie są możliwości?
- Aparat ligaturowy
Jest to standardowy stały aparat ortodontyczny, składający się z zamków, łuków i ligatury. Elementy aparatu wykonywane są z wysokiej jakości stali nierdzewnej. Zamki mocuje się na zębach za pomocą specjalnego kleju. Nacisk na zęby wywierany jest przez cienki drut stabilizujący zamki, powodując w ten sposób stopniowe przemieszczanie się zębów. Aparat ten jest bardzo widoczny na zębach, może podrażniać tkanki, a także mocno utrudnia codzienną higienę jamy ustnej. Aparat ligaturowy cechuje dość wysoka awaryjność, najczęściej mamy do czynienia ze złamaniem drutu, czy odklejeniem zamka. Delikatniejszą i bardziej subtelną alternatywą aparatów metalowych są te ceramiczne, szafirowe i wykonane z kryształu górskiego. Tego typu aparaty usuwają zarówno proste, jak i bardziej skomplikowane wady zgryzu. Czas leczenia to około 2 lata.
- Aparat bezligaturowy
Jest to rodzaj stałego aparatu ortodontycznego różniący się od tego opisanego powyżej brakiem ligatur, czyli gumowych łączeń pomiędzy zamkami. Wykorzystanie takiego aparatu skraca czas leczenia, a także redukuje ilość koniecznych wizyt kontrolnych, ponieważ nie ma potrzeby regulacji wspomnianych ligatur. Aparat bezligaturowy to mniejsza awaryjność oraz inwazyjność leczenia, a także lepsza estetyka. Leczenie trwa nawet o 6 miesięcy krócej, w porównaniu z aparatami ligaturowymi.
- Aparat językowy – lingwalny
Aparat lingwalny to również typ stałego aparatu ortodontycznego z tym, że montowany jest on na tylnej powierzchni zębów, czyli od strony języka i podniebienia. Jego największą zaletą jest estetyka – aparat nie jest widoczny, a jednocześnie zachowuje wysoką skuteczność. Niemniej jednak, musimy się liczyć z utrudnioną higieną jamy ustnej, która wymaga dokładnego czyszczenia elementów aparatu. Leczenie aparatem językowym trwa między 6 a 30 miesięcy.
- Aparat nakładkowy Invisalign
Aparat Invisalign niewątpliwie jest najczęściej wybieranym rozwiązaniem przez dorosłych pacjentów w naszej klinice w Warszawie. Nic w tym dziwnego – ma on wiele zalet, które sprawiają, że standardowe aparaty ligaturowe powoli odchodzą do lamusa. Co więcej, aparat przezroczysty jest idealny dla osób dorosłych, jak i młodzieży. Invisalign to najnowocześniejsza metoda leczenia wad zgryzu. Można za jej pomocą korygować zarówno proste, jak i bardziej skomplikowane wady. Jego ogromną zaletą jest estetyka. Nakładki Invisalign, wyprodukowane z przezroczystego silikonu, są całkowicie niewidoczne na zębach pacjenta.
Aparat noszony przez 22h dziennie jest nie mniej skuteczny niż aparat ligaturowy. Leczenie nim jest z pewnością mniej bolesne, a jednocześnie bardziej przyjemne dla pacjenta. Nakładki zdejmujemy do spożywania posiłków i napojów, więc codzienna higiena jamy ustnej nie jest utrudniona. Wymiana nakładek co 7-10 dni sprawia, że nacisk jest wywierany na zęby częściej i w mniejszym stopniu, przez co ich przesuwanie nie wywołuje dolegliwości bólowych.
Klinika ortodontyczna Proste Zęby (Warszawa) oferuje wysokiej jakości leczenie aparatem Invisalign. Przyjmujemy dorosłych i młodzież, a naszym celem jest pomoc wszystkim pacjentom w uzyskaniu zdrowego i równego uśmiechu, nawet w ciągu kilku miesięcy.