Rozpoczęcie leczenia ortodontycznego wiąże się z wykonaniem badań i przeprowadzeniem działań przygotowawczych do założenia aparatu ortodontycznego. Jednym z procesów, który jest niezbędny przy terapii ortodontycznej, jest wykonanie wycisku zębów. Obecnie ortodonci stosują dwa sposoby tworzenia wycisku zębów – wycisk standardowy oraz wycisk cyfrowy. Czym się one różnią i dlaczego warto wybrać klinikę ortodontyczną wykonującą wycisk cyfrowy?

Leczenie ortodontyczne a wycisk zębów

Wycisk zębów to nic innego jak model (rzeczywisty lub wirtualny) łuków zębowych. Jest on niezbędny do przeprowadzenia analizy stanu uzębienia pacjenta, postawienia poprawnej diagnozy, a także do dostosowania odpowiedniej metody leczenia ortodontycznego. Jeszcze do niedawna w klinikach ortodontycznych wykonywano wyłącznie standardowy wycisk zębów. Do jego uzyskania stosuje się masę plastyczną oraz łyżki wyciskowe. Lekarz na łyżkach umieszcza odpowiednią ilość masy i całość wkłada do jamy ustnej pacjenta na kilkanaście sekund, oddzielnie na dolnym i górnym łuku zębowym, aby całe uzębienie mogło odbić się w masie. Masa na początku jest elastyczna, jednak z czasem twardnieje i właśnie wtedy zostaje usunięta z jamy ustnej pacjenta.

Na podstawie powstałego wycisku technik dentystyczny tworzy odlew gipsowy szczęki. Odlew ten to odzwierciedlenie stanu uzębienia pacjenta. Dzięki niemu możemy zobaczyć jak są ustawione zęby, jakie są między nimi relacje, a także jakie kroki trzeba podjąć podczas leczenia. Pobieranie takiego wycisku jest nieprzyjemne i powoduje dyskomfort. U niektórych pacjentów może pojawić się odruch wymiotny. Współczesna technologia znalazła odpowiedź na potrzeby pacjentów ortodontycznych, pozwalając na opracowanie innowacyjnego skanera ortodontycznego wykonującego wycisk cyfrowy.

Coraz więcej gabinetów ortodontycznych, w tym Klinika Proste Zęby w Warszawie, oferuje swoim pacjentom możliwość wykonania modeli diagnostycznych w nowoczesny sposób. Niewielka głowica skanera, wyposażona w specjalną kamerę, umieszczana jest w jamie ustnej pacjenta i wykonuje serię zdjęć automatycznie wysyłanych do komputera. System łączy ze sobą powstałe zdjęcia tworząc wirtualny model diagnostyczny. Te nowoczesne wyciski są stosowane w różnych typach terapii ortodontycznej, ale są szczególnie chętnie stosowane w leczeniu aparatem Invisalign. Skaner iTero Element, wykorzystywany przez ortodontów Invisalign, rejestruje 6 tysięcy obrazów na minutę i jest znacznie bardziej precyzyjny niż wyciski standardowe.

Skaner przesyła dane do oprogramowania ClinCheck, które pozwala na stworzenie planu leczenia i wizualizacji efektu końcowego. Dzięki temu, już na początku leczenia możemy sprawdzić jak będą wyglądać nasze zęby po zakończonej terapii. Skaner iTero Element i program ClinCheck to również wygodne monitorowanie efektów. System porównuje zdjęcia wykonywane na wizytach kontrolnych z wcześniejszymi i wskazuje, które zmiany idą w dobrym kierunku, które nie do końca są zgodne z oczekiwaniami, a które są niezgodne z planem leczenia. W ten sposób, w razie niepoprawnych ruchów zębów, lekarz ortodonta Invisalign ma możliwość natychmiastowej reakcji i zmiany planu leczenia.

Wycisk cyfrowy – zalety

Precyzja skanera i oprogramowanie ClinCheck to nie jedyne zalety wycisku cyfrowego w leczeniu Invisalign. Wszystkich pacjentów z pewnością ucieszy to, że wykonanie cyfrowego wycisku jest znacznie bardziej przyjemne niż tego standardowego, z wykorzystaniem masy i łyżek. Skaner nie powoduje dyskomfortu, nie zastyga na zębach i nie wywołuje odruchu wymiotnego. Cały proces przebiega komfortowo, bezboleśnie i bezstresowo.

Wycisk cyfrowy daje natychmiastowy wynik. Nie ma potrzeby oczekiwania na wykonanie modelu diagnostycznego z gipsu przez technika dentystycznego. Tym samym ortodonta może podjąć decyzje związane z leczeniem już podczas tej samej wizyty. To właśnie dzięki temu leczenie nakładkami Invisalign można rozpocząć już po jednej wizycie (czas oczekiwania na nakładki to ok. 21 dni).

Nie bez znaczenia jest również precyzja cyfrowego wycisku. Jego wynik jest kilka razy bardziej dokładny niż w przypadku odlewu gipsowego. Możliwość wykonania modelu komputerowego to sposób na szybkie zaplanowanie leczenia, a także na otrzymanie wizualizacji końcowego efektu leczenia. Rozpoczynając terapię ortodontyczną zatem warto wybierać te kliniki, które posiadają profesjonalny skaner i oferują wykonanie cyfrowego wycisku zębów.

 

legale steroide für Bodybuilder und Sportler

YouTube
YouTube
Instagram