W ortodoncji korzysta się z kilku różnych typów aparatów ortodontycznych. Jednym z najczęściej stosowanych, szczególnie u młodzieży i dorosłych, jest stały aparat ortodontyczny składający się z drutów oraz zamków przyklejanych do zębów. Dodatkowym elementem, z jakiego zbudowany jest ten aparat, jest pierścień ortodontyczny. Czym on jest, czy wywołuje dyskomfort? W jakim celu się go stosuje? Przedstawiamy poniżej.

Pierścień ortodontyczny – co to takiego?

Ten element stałego aparatu ortodontycznego łatwo rozpoznać wśród innych, ponieważ ma on specyficzny kształt, przypominający pierścionek lub obrączkę. Pierścień ortodontyczny produkowany jest z twardego, ale elastycznego stopu, aby mógł on z powodzeniem spełniać swoje zadanie. Dzięki tak dobranemu materiałowi, pierścień z łatwością dopasowuje się do anatomicznego kształtu zęba. Ten element aparatu zazwyczaj nie jest widoczny, ponieważ zakłada się go na zęby trzonowe – szóstki i siódemki, bądź przedtrzonowe.  Obok pierścieni, występują również rurki. Są one, razem z pierścieniami, ostatnim elementem aparatu ortodontycznego, to znaczy, że łuk kończy się właśnie jednym z tych elementów. Gdyby łuk nie był odpowiednio zakończony, podrażniałby wnętrze jamy ustnej, na przykład policzki, powodując dyskomfort, czy ból.  

Pierścienie ortodontyczne osadzane na zębach tworzą pewnego rodzaju rusztowanie dla innych części aparatu, w tym dla łuku. Proces montowania pierścieni rozpoczyna się od zastosowania specjalnych separatorów. Zadaniem tych gumek separacyjnych jest zwiększenie przestrzeni między zębami. Dopiero do tak przygotowanych zębów przytwierdza się odpowiednio dopasowane pierścienie. Co ciekawe, są one cementowane do zęba, ponieważ korzysta się z nich przez całe leczenie ortodontyczne.

Zakładanie i zdejmowanie pierścieni ortodontycznych – czy jest bolesne?

Konieczność zakładania pierścieni ortodontycznych budzi w pacjentach niepokój, ponieważ sam proces przygotowawczy i ich montowania kojarzy się z bólem. Tak naprawdę pojawienie się dolegliwości jest sprawą bardzo indywidualną i nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie czy zakładanie pierścieni ortodontycznych boli. Z pewnością może się pojawić dyskomfort związany z noszeniem gumek separacyjnych przygotowujących zęby do założenia pierścieni. U bardziej wrażliwych osób może pojawić się ból o różnym natężeniu. Samo noszenie pierścieni nie powinno powodować uciążliwych dolegliwości. Producenci aparatów dbają, aby były one pozbawione ostrych krawędzi, co znacznie podnosi komfort użytkowania. Cement, który stosowany jest do montowania pierścieni, ma w składzie fluor, co ma na celu ochronę zębów przed próchnicą.

Jak wygląda proces zakładania pierścieni ortodontycznych?

Jest to kilka kroków, które poza założeniem separatorów, realizowane są podczas jednej wizyty w gabinecie ortodontycznym:

  • założenie i usunięcie gumek separacyjnych
  • oczyszczenie, wypolerowanie zębów
  • nałożenie cementu na wcześniej dobrany pierścień
  • osadzenie pierścienia na zębie

Leczenie ortodontyczne bez pierścieni – czy jest możliwe?

Tak, przeprowadzenie terapii ortodontycznej bez zakładania pierścieni jest możliwe. Metodą leczenia, która ich nie wykorzystuje, jest Invisalign. Invisalign to najnowocześniejszy sposób na uzyskanie pięknego i równego uśmiechu. Do leczenia wykorzystuje się przezroczyste nakładki, wykonane ze specjalnego tworzywa sztucznego, które jest termoplastyczne i elastyczne. Na podstawie badań i wycisku cyfrowego tworzony jest komputerowy plan leczenia, a także zestaw nakładek na górny i dolny łuk zębowy. Taki aparat nosi się minimum 22h godziny dziennie. Zdejmuje się go wyłącznie do spożywania posiłków i napojów. Tym samym higiena jamy ustnej jest tak samo prosta, jak przed rozpoczęciem leczenia. Należy jedynie pamiętać dodatkowo o regularnej pielęgnacji nakładek.

Nakładki Invisalign zmienia się co 7-10 dni, w zależności od zaleceń lekarza. W efekcie nacisk wywierany jednorazowo na zęby jest znacznie mniejszy niż w przypadku stałego aparatu ortodontycznego, który dokręcany jest co 4-6 tygodni. Invisalign to krótsze leczenie, mniejszy ból oraz wspaniałe efekty. Jedną z certyfikowanych klinik prowadzących leczenie Invisalign, jest Klinika Proste Zęby w Warszawie. Każdy, kto marzy o pięknym uśmiechu nie musi zatem wpisywać w wyszukiwarkę hasła “ortodonta Warszawa”, może od razu udać się do kliniki Proste Zęby, która od kilku dni posiada nową, nowoczesną siedzibę zlokalizowaną przy ul. Grzybowskiej 2/28.

 

 

YouTube
YouTube
Instagram