Gdy już zdecydujemy się na leczenie ortodontyczne i udamy się do lekarza ortodonty na pierwszą wizytę, musimy być świadomi, że rozpoczęcie takiego leczenia i założenie aparatu wiąże się z koniecznością przejścia przez kilka badań oraz wykonania specjalnych pomiarów. To one stanowią podstawę do wystawienia przez lekarza opinii na temat zgryzu pacjenta i umożliwiają dobranie najskuteczniejszego leczenia ortodontycznego.
Jak wygląda pierwsza wizyta u ortodonty?
Pierwsza wizyta u ortodonty składa się z kilku elementów. Na początek lekarz przeprowadza badania zewnątrzustne i wewnątrzustne. Do tego pierwszego zaliczamy ocenę symetrii twarzy, szerokości i relacji szczęk, a także pracy stawów szczękowo – żuchwowych. Drugie badanie dotyczy oczywiście samych zębów i ich stanu, ale również języka, dziąseł, warg, czy ślinianek. Istotnym dla ortodonty będzie nawet sposób, w jaki oddychamy i połykamy!
Takie badania trwają około 30 minut i są dla pacjenta zupełnie bezbolesne.
Kolejnym etapem jest diagnostyka, która pozwala lekarzowi na rozpoznanie wszelkich nieprawidłowości. Pierwszym elementem tego etapu jest zdjęcie rentgenowskie. Drugim z takich pomiarów, które pomagają ocenić zgryz, jest wykonywany przez ortodontę odlew do aparatu ortodontycznego.
Czym jest odlew do aparatu ortodontycznego i jak się go wykonuje?
Odlew jest niezbędnym elementem badania ortodontycznego, ponieważ pomaga lekarzowi zdiagnozować nieprawidłowości w zgryzie pacjenta.
Tradycyjny odlew wykonuje się za pomocą specjalnej masy, podobnej do plasteliny oraz tzw. łyżek wyciskowych. Ortodonta nakłada na łyżkę odpowiednią ilość masy i całość umieszcza w jamie ustnej pacjenta tak, aby odcisnęły się w niej ślady zębów. Taką czynność wykonuje się zarówno na górnej, jak i na dolnej szczęce.
Na podstawie wycisków tworzone są następnie modele, które grają bardzo ważną rolę w diagnostyce wad zgryzu, opracowaniu idealnego dla pacjenta ułożenia zębów oraz dobraniu leczenia.
Takie odlewy i modele, w czasie przeprowadzania leczenia ortodontycznego, wykonuje się często nawet kilka razy, aby sprawdzić jego postępy i zakończyć terapię.
Czy wykonywanie odlewu jest bolesne?
Pacjenci klinik ortodontycznych bardzo często pytają, czy wykonanie odlewu do aparatu ortodontycznego jest bolesne. Nie, nie jest. Jednakże, dla większości pacjentów może być nieprzyjemnie. Musimy pamiętać, ze wykonanie odlewu wiąże się z włożeniem do jamy ustnej i przetrzymaniem łyżek z masą. Niektóre osoby mogą wtedy mieć odruch wymiotny. Masa zastyga delikatnie na zębach, więc przy wyciąganiu może dać nieprzyjemne uczucie ciągnięcia.
Co prawda, obecnie używane masy charakteryzują się bardzo krótkim czasem wiązania, a cała procedura trwa kilka minut, jednak musimy liczyć się z tym, że podczas wykonywania odlewu będziemy czuć dyskomfort.
Aby uniknąć tego ż dyskomfortu możemy zdecydować się na nowoczesną metodę, jaką jest wycisk cyfrowy. Wycisk cyfrowy polega na umieszczeniu w jamie ustnej pacjenta specjalnej kamery, wykonującej nawet 2 000 zdjęć na sekundę, które autom atycznie przesyła na komputer. W tym samym czasie program na komputerze tworzy wirtualny model diagnostyczny uzębienia. Ta metoda ma bardzo wiele zalet, dzięki którym zarówno lekarze, jak i pacjenci coraz częściej decydują się na korzystanie z cyfrowego wycisku. Przede wszystkim – jest znacznie przyjemniejsza dla leczonego. Nie powoduje odruchów wymiotnych i dyskomfortu związanego z trzymaniem w jamie ustnej łyżek z masą wyciskową. O ile na modele gipsowe trzeba czekać nawet kilka dni, wynik wycisku cyfrowego otrzymujemy od ręki. Skraca to znacznie czas potrzebny do analizy modelu i postawienia diagnozy. Modele otrzymane metodą wycisku cyfrowego są znacznie bardziej dokładne niż te tradycyjne. Model wirtualny pozwala również na bardzo precyzyjne pomiary, nawet co do ułamków milimetrów. Wszystko jest bowiem mierzone przez komputer.
Dodatkowo, wynik cyfrowego wycisku z łatwością można przechowywać na komputerze, aby w razie potrzeby, móc do niego wrócić w przyszłości.
Ortodoncja w ostatnich latach, poprzez nowoczesne systemy takie, jak Invisalign® bardzo się unowocześniła. Coraz więcej gabinetów już nie używa łyżek wyciskowych czy masy wyciskowej do wykonywania tzw. odlewów. Gabinety staja się w pełni cyfrowe, a odlew w nowoczesnej ortodoncji został zastąpiony słowami takimi, jak skanowanie, wykonywanie skanu czy cyfrowy wycisk.