Nie zawsze pacjenci rozpoczynający leczenie ortodontyczne zdają sobie sprawę z tego, że ta terapia nie ogranicza się jedynie do noszenia aparatu ortodontycznego. Niektóre wady zgryzu i schorzenia mogą wymagać zastosowania dodatkowych elementów wspierających przebieg leczenia. Jednym z takich komponentów jest wyciąg ortodontyczny. Czym jest wyciąg i kiedy się go stosuje?

Wyciągi ortodontyczne – co to takiego?

Wyciągi ortodontyczne zaliczane są do aktywnych elementów składowych aparatu ortodontycznego. Najczęściej stosowane są po to, aby uzyskać należyte dopasowanie zębów obecnych w dolnym i górnym łuku zębowym. Ich noszenie zgodnie z zaleceniami przyczynia się to skutecznego wyrównania zgryzu u pacjenta. Zadaniem wyciągów jest zatem przesunięcie zębów pojedynczych lub grup zębowych w oczekiwane miejsce. Wyciągi ortodontyczne to inaczej mówiąc źródło siły pozwalające zębom na przemieszczanie się i odpowiednie ustawienie w łuku zębowym.

Noszenie wyciągów ortodontycznych ma duży wpływ na skuteczność leczenia i korekcję występującej wady zgryzu. To właśnie dzięki włączeniu w leczenie gumek ortodontycznych możliwe jest prawidłowe dopasowanie górnego i dolnego łuku zębowego. Ten etap leczenia jest długotrwały, ale niezwykle istotny. Ważnym jest, aby lekarz uświadomił pacjenta jak kluczowe dla jego leczenia jest stosowanie wyciągów zgodnie z zaleceniami, a także przedstawił negatywne skutki bagatelizowania tego elementu leczenia. Bez odpowiedniego stosowania wyciągów ortodontycznych leczenie może nie przynosić efektów, a w gorszym wypadku – pogorszyć wyjściowy stan uzębienia.

Jakie są rodzaje wyciągów ortodontycznych?

We współczesnej ortodoncji wyróżnia się kilka typów wyciągów ortodontycznych. Ich podział i dobór zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta, wady zgryzu oraz poziomu jej zaawansowania. Pierwszym typem są wyciągi ortodontyczne wewnątrzustne. Ten najczęściej stosowany rodzaj to wykonane z lateksu małe gumki ortodontyczne zakładane między dolnym a górnym łukiem zębowym wewnątrz ust pacjenta. Do ich precyzyjnego zamontowania służą specjalne haczyki. Gumki ortodontyczne należy regularnie wymieniać na nowe, zazwyczaj nie rzadziej niż co 12 godzin. W niektórych przypadkach wyciągi te nosi się jedynie podczas snu.

Drugi rodzaj wyciągów ortodontycznych to wyciągi zewnątrzustne: maska twarzowa Delaire’a oraz headgear. Maska twarzowa Delaire’a stosowana jest u pacjentów z nadmiernie wysuniętą żuchwą, szczególnie u osób w młodym wieku. Wyciąg ten składa się z nakładki czołowej i ramki z podpórką bródkową, co daje bardzo skuteczne efekty w leczeniu przodozgryzu. Headgear natomiast jest wyciągiem ortodontycznym służącym do leczenia tyłozgryzu. Element ten zbudowany jest z metalowego łuku twarzowego, wewnętrznego i zewnętrznego, oraz z taśm ciągnących.

Wyciągi ortodontyczne kupuje się w gabinecie ortodontycznym, w którym prowadzone jest leczenie. Niektóre typy wyciągów dostępne są również w ortodontycznych sklepach internetowych. W noszeniu wyciągów, zarówno wewnątrzustnych, jak i zewnątrzustnych, najważniejsze jest, aby stosować się do zaleceń lekarza, a także dbać o codzienną higienę jamy ustnej.

Wyciągi ortodontyczne a higiena jamy ustnej

Podczas każdego leczenia ortodontycznego niezwykle istotna jest codzienna higiena jamy ustnej. Aparat ortodontyczny utrudnia mycie zębów, szczególnie w trudnodostępnych miejscach. Pacjenci muszą skutecznie myć zęby, przestrzenie międzyzębowe, a także wszystkie elementy aparatu. Pozostawienie resztek pokarmowych skutkuje pojawieniem się płytki nazębnej, kamienia nazębnego, a w efekcie ubytków i próchnicy. Zaniedbując higienę jamy ustnej podczas leczenia ortodontycznego pacjent robi sobie ogromną krzywdę, ponieważ po zakończeniu terapii będzie go czekało wiele wizyt w gabinecie stomatologa.

Do higieny jamy ustnej podczas noszenia aparatu i wyciągów ortodontycznych warto stosować akcesoria przeznaczone dla pacjentów ortodontycznych. Do mycia zębów skutecznie posłuży ortodontyczna pasta do zębów z fluorem i izomaltem, która nie tylko zabezpieczy zęby przed próchnicą, ale również będzie wspierać remineralizację szkliwa. Szczoteczka do mycia zębów powinna mieć małą główkę o włosiu w kształcie litery V, co znacznie ułatwia czyszczenie zębów i elementów aparatu. W codziennej higienie jamy ustnej nie może zabraknąć nici dentystycznych oraz antybakteryjnego płynu do płukania jamy ustnej.

YouTube
YouTube
Instagram