Każdy, kto jest w trakcie leczenia ortodontycznego, powinien pamiętać jak ważna jest higiena jamy ustnej. Jest ona oczywiście niezwykle istotna dla wszystkich osób, jednak leczenie ortodontyczne szczególnie niesie za sobą ryzyko powstania próchnicy ze względu na utrudnione mycie zębów. Podczas leczenia trzeba dbać zarówno o zdrowie naszych zębów, jak i o higienę samego aparatu ortodontycznego, niezależnie od tego, z jakiej metody terapii korzystamy. Aby móc w skuteczny sposób dbać o higienę zębów, należy sięgać po odpowiednie środku higieniczne. Jaka pasta do zębów będzie najlepsza podczas leczenia ortodontycznego?

Pasta do zębów przy aparacie ortodontycznym

Rozpoczynając leczenie ortodontyczne należy pamiętać, jak ogromną wagę ma higiena jamy ustnej oraz, że podczas noszenia aparatu wymaga ona znacznie więcej zaangażowania. Części aparatu, które są na stałe przytwierdzone do zębów, znacznie utrudniają usunięcie resztek pokarmowych. Ich pozostawienie przyspiesza powstawanie osadu nazębnego, a w konsekwencji pojawianiu się ubytków próchniczych. Co więcej, niedostateczne czyszczenie zębów i aparatu ortodontycznego może sprzyjać pojawieniu się nieświeżego oddechu, a także stanów zapalnych, na przykład dziąseł. Aby uniknąć tych wszystkich problemów, warto sięgnąć po odpowiednie środki higieniczne, dostosowane do leczenia ortodontycznego. Podczas leczenia ortodontycznego nakładkami Invisalign, sprawa jest znacznie prostsza. Do jedzenia zdejmujemy aparat, więc umycie zębów i aparatu po posiłku jest dużo łatwiejsze, co znacznie niweluje możliwość powstania próchnicy.

Pasta do zębów używana przy leczeniu ortodontycznym powinna poradzić sobie z wieloma wyzwaniami. Zadaniem tego środka jest nie tylko czyszczenie zębów i jamy ustnej, usuwanie bakterii, ale zadbanie o higienę aparatu ortodontycznego w sposób bezpieczny dla jego struktury.

Warto zwrócić uwagę zatem na skład pasty oraz jej konsystencję. Co ciekawe, pasta do zębów o żelowej formule zagwarantuje nam łatwe rozprowadzenie produktu przy aparacie, a także odpowiednie oczyszczenie zębów i elementów aparatu ortodontycznego.

Czym jest pasta ortodontyczna do zębów?

Pasta ortodontyczna to środek o bardzo unikalnych właściwościach. Gwarantują one użytkownikom bardzo łagodne czyszczenie zębów, a także minimalizuje ryzyko uszkodzenia elementów aparatu ortodontycznego. Korzystając regularnie z takiego produktu niwelujemy możliwość wystąpienia podrażnień dziąseł, ale jednocześnie zapewniamy sobie skuteczną ochronę przed próchnicą. Pasta ortodontyczna dodatkowo zapobiega powstawaniu białych przebarwień na zębach, a także ich demineralizacji. Zwalcza nieświeży oddech, pozostawiając w jamie ustnej łagodny, delikatny, miętowy posmak.

Wybierając ortodontyczną pastę do zębów warto zwrócić uwagę na jej skład. To właśnie odpowiednio skomponowane składniki sprawią, że dana pasta będzie skuteczna w utrzymaniu higieny jamy ustnej i aparatu ortodontycznego. Istotnym elementem jest chlorek cetylopirydyny (CPC), który spowalnia i ogranicza rozwój patologicznej flory bakteryjnej, a także znacząco wpływa na zmniejszenie powstawania płytki nazębnej. Fluor i izomalt odpowiedzialne są za ochronę i remineralizację szkliwa zębów. Dodatkowo, korzystne są takie składniki, jak bisabolol, aloes, czy ekstrakt z imbiru, które skutecznie łagodzą podrażnione dziąsła. Wybierając pastę do zębów warto zwrócić uwagę, czy w jej skład wchodzą przeciwutleniacze wspierające kondycję dziąseł, na przykład witamina E. Z pewnością powinniśmy unikać past, które w składzie mają SLS.

Ortodontyczna pasta do zębów przystosowana jest do codziennego stosowania, więc bez wątpliwości możemy ją wykorzystywać przy każdym myciu zębów i aparatu ortodontycznego. Taka pasta jest łagodna, a jednocześnie zapewnia odpowiednią higienę jamy ustnej. Warto z niej korzystać również podczas leczenia retencyjnego, po zdjęciu właściwego aparatu ortodontycznego.

Należy pamiętać, że higiena jamy ustnej to nie tylko pasta do zębów, ale również inne środki. Ogromną rolę odgrywa odpowiednia szczoteczka do zębów, która zapewni skuteczne umycie zębów i aparatu. Ortodontyczne szczoteczki do zębów mają charakterystycznie wycięte włosie, które pomaga w usuwaniu osadu nazębnego, bez możliwości uszkodzenia elementów aparatu. Preparatem wartym uwagi jest wosk ortodontyczny, który łagodzi drobne, ale bolesne uszkodzenia błony śluzowej jamy ustnej. Do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych możemy stosować szczoteczki jednopęczkowe. Przy higienie jamy ustnej podczas leczenia ortodontycznego warto pamiętać również o płynach do płukania ust.

legale steroide für Bodybuilder und Sportler

YouTube
YouTube
Instagram