Można powiedzieć, że każdy pacjent, który zgłosi się do kliniki ortodontycznej z chęcią rozpoczęcia leczenia, połowę sukcesu ma już za sobą. Podjęcie decyzji o konieczności terapii i udanie się na pierwszą wizytę zazwyczaj są najtrudniejsze. Często odkładamy takie sprawy na później, gdy będzie lepszy czas, dostępne fundusze, czy nawet konieczność przeprowadzenia leczenia narzucona przez lekarza. Gdy tylko pojawi się w naszej głowie chęć rozpoczęcia terapii ortodontycznej, należy niezwłocznie zapisać się na pierwszą wizytę, a wszystko dalej potoczy się samo. Co należy wiedzieć przed wybraniem aparatu Invisalign i dlatego warto wybrać właśnie tę terapię?

Aparat nakładkowy Invisalign

Terapia aparatem Invisalign polega na noszeniu na łukach zębowych specjalnie przygotowanych nakładek. Są one produkowane z termoaktywnego elastycznego tworzywa sztucznego, opatentowanego przez twórców Invisalign pod nazwą SmartTrack. Kształt nakładek oraz ich ilość są zawsze indywidulanie dopasowywane do każdego pacjenta. Leczenie Invisalign pozbawione jest drutów, zamków i ograniczeń, które związane są z leczeniem metalowymi aparatami ortodontycznymi.

Leczenie rozpoczyna się od pierwszej wizyty w gabinecie, podczas której certyfikowany ortodonta Invisalign przeprowadza wywiad i niezbędne badania, które pozwolą na zdiagnozowanie wad zgryzu oraz określenie celu leczenia. Dzięki nowoczesnym i innowacyjnym urządzeniom, lekarz stworzy niepowtarzalny, cyfrowy plan leczenia. Wykorzystanie cyfrowego skanera zastępuje wcześniej robione standardowe wyciski z wykorzystaniem łyżek wyciskowych i masy plastycznej. W leczeniu Invisalign robienie cyfrowego wycisku jest szybkie, łatwe i nie powoduje żadnego dyskomfortu u pacjenta.

Na podstawie cyfrowego wycisku i komputerowego planu leczenia powstanie projekt nakładek, które oddziałując z odpowiednią siłą na wybrane miejsca, ustawią zęby zgodnie z zaplanowaną wizualizacją. Na nakładki czeka się ok. 30 dni. Aby je odebrać trzeba udać się do kliniki na wizytę, na której ortodonta przygotuje zęby do leczenia, a także przekaże wszystkie niezbędne informacje dotyczące noszenia nakładek, ich pielęgnacji oraz ogólnych zasad leczenia Invisalign. Przygotowanie zębów do terapii Invisalign może wiązać się z przeprowadzeniem dwóch zabiegów: założenia zaczepów i strippingu.

Zaczepy, nazywane również attachmentami, to specjalne przezroczyste wypustki przyklejane do zębów przez lekarza, których zadaniem jest wywieranie jeszcze większego nacisku na poszczególne zęby, a tym samym szybsze ustawienie ich na odpowiednim miejscu. Stripping natomiast to całkowicie bezbolesne pionowe redukowanie szkliwa. Dzięki niemu uzyskujemy więcej miejsca w łuku zębowym, co jest szczególnie istotne w przypadku stłoczenia zębów. Na kolejnych wizytach ortodonta Invisalign nadzoruje wszystkie etapy leczenia, śledzi postępy, dba o prawidłowe dopasowanie nakładek, a także reaguje, gdy leczenie nie idzie w odpowiednim kierunku.

Jak przebiega leczenie? Zalety Invisalign.

Leczenie aparatem Invisalign, w zależności od skomplikowania wady, może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy. W znacznej większości przypadków lekarz już po wykonaniu skanu i planu leczenia będzie mógł określić ile terapia będzie trwała u danego pacjenta. Istotnym jest, żeby przez cały okres noszenia aparatu, a także po nim, stosować się do zaleceń ortodonty. Nakładki Invisalign nosimy przez 20-22h godziny na dobę. Zdejmujemy je do spożywania pokarmów i napojów (innych niż woda), do mycia zębów, a także uprawiania sportów, gdy jest to konieczne. Ważnym jest, aby nakładki były na zębach wystarczająco długo, ponieważ dopiero wtedy możemy spodziewać się szybkich efektów. Nakładki wymieniamy sami na nowe co 7-10 dni, a tym samym nie wiąże się to z ciągłymi wizytami kontrolnymi, które w przypadku Invisalign odbywają się nawet raz na kilka miesięcy.

Pielęgnacja nakładek i higiena jamy ustnej podczas leczenia są niezwykle proste. Dzięki temu, że nakładki możemy zdjąć, mycie zębów nie jest utrudnione, jak w przypadku metalowego aparatu, a także nie musimy obawiać się resztek pokarmów przyklejonych do aparatu. Po każdym posiłku wystarczy wyszczotkować i wynitkować zęby, a następnie umyć nakładki szczoteczką do zębów i gotowe! Aparat i nasze zęby są gotowe do dalszych działań. Istotnym jest, aby nie spożywać w nakładach napojów słodkich i barwiących. Te pierwsze będą miały negatywny wpływ na zdrowie naszych zębów, a drugie – na wygląd nakładek, które mogą w ten sposób się nieestetycznie przebarwić.

Aparat Invisalign ma wiele zalet, a do najważniejszych zaliczamy:

  • estetykę – aparat jest przezroczysty, przez co jest prawie niewidoczny na zębach. Jeśli ktoś nie wie, że pacjent jest w trakcie leczenia, prawdopodobnie w ogóle nie zauważy nakładek
  • bezbolesne leczenie – terapia Invisalign jest praktycznie bezbolesna dla pacjenta. Jest to możliwe dzięki częstym zmianom nakładek na kolejne. Oznacza to, że nacisk na zęby jest wywoływany częściej, ale w mniejszym stopniu. Dyskomfort może pojawić się w ciągu 1-2 dni po założeniu nowych nakładek, ale jego wystąpienie nie jest regułą.
  • szybkie efekty – leczenie Invisalign jest znacznie krótsze niż w przypadku metalowych aparatów ortodontycznych. Technologia zastosowana w terapii sprawia, że oczekiwanie na wymarzone efekty jest znacznie krótsze.
  • nowoczesne technologie: materiał SmartTrack, wyprofilowanie nakładek do kształtu dziąseł, cyfrowy wycisk, komputerowa wizualizacja i plan leczenia – to właśnie te innowacyjne rozwiązania sprawiają, że leczenie Invisalign jest szybkie, skuteczne, bezbolesne i przyjemne.
  • stałe koszy leczenia – koszt całego leczenia będzie znany pacjentowi już na początku terapii, ponieważ zależy on od ilości zamówionych nakładek. W cenie leczenia mamy zestaw startowy, nakładki na cały okres leczenia (ilość zależy od wybranego pakietu), wizyty kontrolne i ewentualne awarie aparatu. Sumując wszystkie elementy łatwo sprawdzić, że leczenie Invisalign jest tańsze niż standardowym aparatem metalowym. Co więcej, płatność można rozłożyć na wygodne raty.

 

 

 

legale steroide für Bodybuilder und Sportler

YouTube
YouTube
Instagram