Co to jest retencja ruchoma? Szyna retencyjna.

Każde leczenie ortodontyczne powinno zakończyć się retencją. Wiadomym jest, że celem terapii ortodontycznej jest wyeliminowanie wad zgryzu oraz stworzenie pięknego i równego uśmiechu. Warto jednak pamiętać, że samo noszenie aparatu ortodontycznego nie przyniesie nam pełnego sukcesu. Istotnym jest to, co będzie działo się po zakończeniu leczenia, czyli stabilizacja wprowadzonych zmian i skorygowanego zgryzu. Każdy lekarz ortodonta i jego pacjenci, powinni pamiętać o retencji.

Retencja – czym jest?

Retencja to proces kończący leczenie ortodontyczne, którego celem jest ustabilizowanie efektów uzyskanych podczas terapii. Większość wad gryzu, z jakimi pojawiają się w gabinetach pacjenci, są nabyte w okresie dojrzewania. Podczas leczenia konieczne jest wyeliminowanie pojawiających się szkodliwych nawyków. Jednakże, ani pozbycie się nawyków, ani przeprowadzenie pełnego leczenia nie zagwarantuje nam, że pojawiające się problemy ze zgryzem za jakiś czas nie wrócą. Dlatego też tak ważnym etapem terapii ortodontycznej jest właśnie retencja. Tym samym, samo zdjęcie aparatu nie do końca oznacza zakończenie całego leczenia. Pacjent wciąż musi stosować się z zaleceń lekarza i korzystać z odpowiednio dobranego aparatu retencyjnego.

Jak już wiemy, zadaniem retencji jest utrwalenie efektów uzyskanych podczas leczenia ortodontycznego. Aby to było możliwe, pacjent otrzymuje od lekarza specjalny aparat retencyjny, nazywany również retainerem. Ważnym jest, aby zawsze nosić go zgodnie z zaleceniami lekarza. Te osoby, które z własnej woli zrezygnują z noszenia aparatu retencyjnego muszą się spodziewać, że ich wada zgryzu po pewnym czasie powróci i konieczne będzie powtórzenie całego leczenia. Aparaty retencyjne stosuje się zarówno u dorosłych, jak i dzieci oraz młodzieży.

Rodzaje aparatów retencyjnych

Aparaty retencyjne można podzielić biorąc pod uwagę kilka czynników. Pierwszym z nich jest materiał, z jakiego dany aparat został wykonany, drugim zaś zasięg obejmowanego przez aparat łuku. Najważniejszą jednak kwestią dzielącą aparaty retencyjne jest sposób ich noszenia, czyli podział na aparaty stałe i ruchome. A jakie dokładnie są rodzaje aparatów retencyjnych?

  1. Płytki Havleya – rodzaj ruchomego aparatu ortodontycznego, wyprodukowanego z akrylu. Taki aparat najczęściej zakłada się na noc. Płytki Havleya dają możliwość „dogryzienia się” zębów.
  2. Płytki termiformowalne – to również typ ruchomy aparatów retencyjnych, czyli tzw. szyna retencyjna. Jest to jeden z najbardziej popularnych aparatów wśród pacjentów, ponieważ szyna retencyjna jest transparentna, dzięki czemu właściwie niewidoczna. Ten typ aparatu obejmuje wszystkie zęby. Minusem szyny retencyjnej jest to, że dość szybko się zużywa.
  3. Aparat retencyjny stały – są to specjalne druty umieszczone przez ortodontę na wewnętrznej stronie zębów. Ten typ aparatu jest o tyle wygodny, że nie trzeba pamiętać o jego zakładaniu, czy zdejmowaniu do posiłków, aczkolwiek utrudnia codzienną higienę jamy ustnej.

O wyborze konkretnego typu aparatu retencyjnego decyduje lekarz ortodonta prowadzący leczenie. Jego decyzja zależeć będzie od wieku pacjenta, rodzaju leczonych wad zgryzu, a także od typu wcześniej wykorzystywanego aparatu ortodontycznego.

Retencja ortodontyczna – ile trwa?

To, ile czasu będziemy nosić aparat retencyjny w dużej mierze zależy od naszego wieku. U dzieci okres ten jest bardzo krótki, a czasami noszenie aparatu retencyjnego w ogóle nie jest konieczne. W przypadku dorosłych pacjentów etap retencji może trwać kilka lat, a nawet całe życie. Gdy rozpoczynamy leczenie ortodontyczne musimy mieć świadomość, że z noszeniem retencji do końca życia może paść właśnie na nas. Warto być na to przygotowanym, aby nie zaprzepaścić efektów leczenia ortodontycznego.

Lekarz ortodonta decyduje ile czasu będziemy nosić aparat retencyjny. Kolejne zalecenia udzielane są na podstawie badań kontrolnych. Najczęściej retencję ruchomą rozpoczyna się od noszenia aparatu przez całą dobę, a następnie zakłada się go tylko na noc.

Higiena a aparat retencyjny

Codzienna higiena jamy ustnej jest niezwykle istotna, ale jej ważność wzrasta jeszcze bardziej podczas noszenia aparatu ortodontycznego. W takiej sytuacji należy zadbać nie tylko o zęby, ale również o czystość samego aparatu. Nie inaczej jest w przypadku aparatów retencyjnych. Retainery ruchome trzeba czyścić systematycznie, w sposób określony przez lekarza. Technika mycia aparatu zależy od materiału, z jakiego został on zrobiony. Jeśli nosimy aparat retencyjny stały, konieczne jest stosowanie specjalnych szczoteczek ortodontycznych, szczoteczki do przestrzeni międzyzębowych oraz nici dentystycznych.

legale steroide für Bodybuilder und Sportler

YouTube
YouTube
Instagram