Piaskowanie zębów jest jednym z zachowawczych zabiegów pielęgnacyjnych, które najczęściej przeprowadza się w gabinetach dentystycznych. Popularnością dzieli się tylko ze skalingiem i wybielaniem zębów. Piaskowanie zębów ma kilka podstawowych zadań. Pierwszym z nich jest profilaktyka próchnicy, paradontozy oraz schorzeń przyzębia. Drugim zaś są efekty estetyczne, zawsze zauważalne u pacjenta po wykonaniu zabiegu. Czym jest zatem piaskowanie zębów i dlaczego należy pamiętać o tym zabiegu?

Zabieg piaskowania zębów

Na początek warto podkreślić, że piaskowanie zębów to zabieg nieinwazyjny, bardzo prosty i bezbolesny. Celem takiego zabiegu jest poprawienie stanu higieny zębów i całej jamy ustnej. Zabieg piaskowania zębów wykonuje się przy użyciu zawiesiny zawierającej drobinki czyszczącej substancji. Te drobne cząsteczki to właśnie piasek stomatologiczny, od którego pochodzi nazwa całej procedury. Substancje, z których składa się piasek, są odpowiednio zwarte i twarde na tyle, aby móc po zbyć się osadu nazębnego. Jednocześnie jednak są wystraczająco delikatne, aby nie uszkadzać szkliwa zębów.

Zabieg piaskowania zębów może być wykonywany w gabinecie stomatologicznym w dwóch wariantach. Pierwszym z nich jest naddziąsłowe piaskowanie zębów. Procedura ta polega na usuwaniu osadu z części zęba znajdującej się ponad dziąsłem. Do tego zabiegu stosuje się piasek dentystyczny o trochę twardszych drobinkach. Dentysta w ten sposób usuwa najbardziej uciążliwe przebarwienia na zębach. Po zabiegu wykonuje się również polerowanie zębów, za pomocą szczotek lub specjalnych gumek. Dodatkowym zaleceniem w przypadku tego piaskowania zębów jest przeprowadzenie fluoryzacji w celu wzmocnienia szkliwa zębów.

Drugim typem piaskowania zębów jest zabieg poddziąsłowy. Oznacza to, że dentysta usuwa przebarwienia i osad w okolic kieszeni zębowej. To tego zabiegu używa się znacznie delikatniejszego piasku o małych drobinkach, które nie są w stanie uszkodzić dziąseł. Po zabiegu poddziąsłowego piaskowania zębów nie stosuje się polerowania zębów.

Piaskowanie zębów ma przede wszystkim na celu oczyszczenie zębów. Bardzo często przeprowadza się ten zabieg razem ze skalingiem, czyli usuwaniem kamienia z zębów za pomocą ultradźwięków. Piaskowanie zębów ma pomóc w dotarciu do miejsc trudnodostępnych i najbardziej zabrudzonych, których nie możemy wyczyścić podczas szczotkowania zębów. Piaskowanie zębów pomaga nam w usunięciu przebarwień, a także zapobiega rozwojowi bakterii.

Kiedy warto wykonywać piaskowanie zębów?

Zabieg piaskowania zębów należy przeprowadzać u tych pacjentów, którzy są narażeni na odkładanie się osadu i kamienia na zębach, w wyniku czego powstają na zębach przebarwienia. Zabieg piaskowania zębów poleca się szczególnie tym osobom, które palą papierosy, piją duże ilości kawy, herbaty, czy często piją czerwone wino. Piaskowanie zębów jest również istotne w przypadku pacjentów cierpiących na wadę zgryzu – stłoczenie zębów, noszą aparat ortodontyczny, a także mają w planach przeprowadzenie wybielania zębów. Nawet jeśli nie jesteśmy żadną z wymienionych wyżej osób, warto udać się na zabieg piaskowania zębów dwa razy w roku, w celach profilaktycznych.

Piaskowanie zębów – cechy zabiegu

Przede wszystkim warto pamiętać, że zabieg piaskowania zębów jest w pełni bezpieczny i bezbolesny. Niektórzy pacjenci mogą jedynie odczuwać niewielkie i krótkotrwałe podrażnienie dziąseł. Co, to może być nieprzyjemne w czasie zabiegu, to słonawy smak piasku dentystycznego, dlatego też coraz częściej stosuje się piasek smakowy. Podczas zabiegu zawsze działa ssak dentystyczny usuwający resztki piasku z jamy ustnej, a pacjent ma założone specjalne okulary ochronne. Czas piaskowania zębów to zazwyczaj około 30 minut. Cena zabiegu waha się od 60 do 100 zł.

Aby efekt piaskowania pozostał z nami na dłużej, warto pamiętać o kilku ważnych zasadach. Po zabiegu, przez około 2-3 godziny, nie należy nić jeść, ani pić. Przez kilka dni natomiast warto wstrzymać się od spożywania kwaśnych produktów takich, jak coca-cola, czy owoce cytrusowe, ponieważ mogą one spowodować nadwrażliwość zębów. Dobrze jest również unikać napojów i pokarmów mocno barwiących: kawy, herbaty, czerwonego wina, jagód, szpinaku, czy buraków.

Piaskowanie zębów – leczenie ortodontyczne

Jeśli myślimy o leczeniu ortodontycznym, warto przed jego rozpoczęciem wykonać zabiegi higienizacji, czyli skalingu i piaskowania. W leczeniu ortodontycznym metodą tradycyjną zamki będą się lepiej trzymały, w metodzie Invisalign® attachmenty trwalej się przykleją. Po zakończonym leczeniu ortodontycznym warto wykonać piaskowanie dla piękniejszego uśmiechu i względów estetycznych. 

 

legale steroide für Bodybuilder und Sportler

YouTube
YouTube
Instagram