Założenie aparatu Invisalign, jak każdego innego aparatu ortodontycznego, na początku może przerażać. Pacjenci zadają sobie (i nam!) pytania: co mogą jeść i pić, jak prawidłowo myć aparat, co zrobić, gdy nakładka się zepsuje oraz najważniejsze – czy leczenie boli? Zdajemy sobie sprawę, że zmiana w życiu, jaką jest rozpoczęcie leczenia ortodontycznego może budzić wiele wątpliwości i obaw, dlatego też zawsze chętnie odpowiadamy na wszelkie pytania i uspokajamy – leczenie ortodontyczne nakładkami Invisalign jest proste i przyjemne, nie ma powodów do obaw!

Poniżej zebraliśmy wszystkie najczęściej pojawiające się pytania, aby rozwiać wszelkie wątpliwości. Przecież leczenie ortodontyczne jeszcze nigdy nie było tak proste!

  • Przygotowanie do leczenia – wycisk standardowy vs. wycisk cyfrowy

Aby możliwe było przygotowanie i przeprowadzenie leczenia ortodontycznego, konieczne jest stworzenie wycisku pokazującego stan oraz układ uzębienia u pacjenta. Dzięki rozwojowi technologii, nie musimy wykonywać już standardowych wycisków z wykorzystaniem specjalnych łyżek i masy, które pozostawiają po sobie nieprzyjemne wspomnienia. W klinice Proste Zęby wykorzystujemy najnowocześniejszy sprzęt, w tym skaner do wykonywania cyfrowego wycisku. Sam zabieg jest szybki, precyzyjny i komfortowy dla pacjenta.

  • Czy leczenie aparatem Invisalign boli?

Będziemy szczerzy – każda ingerencja w nasze ciało niesie za sobą pewne konsekwencje, w tym również dolegliwości bólowe. Leczenie Invisalign zostało stworzone tak, aby ograniczyć dyskomfort pojawiający się u pacjentów do minimum. Z pewnością trzeba się nastawić, że pierwsze 7 dni leczenia to okres adaptacji. Przyzwyczajamy się wtedy do noszenia nakładek, mówienia w nich, sprawdzamy, czy nakładki są dobrze dopasowane do łuków zębowych. W tym czasie może pojawić się ból, ślinienie, czy seplenienie. Nic w tym dziwnego, na co dzień nic nie nosimy na zębach!

Ból może pojawiać się przez 1-2 dni po każdej wymianie nakładek na nowe. Dolegliwości te są jednak niewielkie w porównaniu z metalowymi aparatami ortodontycznymi. Invisalign wymusza przesuwanie się zębów częściej (raz na 7-10) i w mniejszym stopniu niż aparat metalowy. Druty aparatu metalowego przesuwane są przez ortodontę raz na miesiąc/kilka tygodni, tym samym siła wywierana na zęby jest znacznie większa niż w przypadku nakładek Invisalign, co niesie za sobą ból. 

Z pewnością nie zależy przejmować się występującym na początku ślinieniem i seplenieniem. Jest to zjawisko normalne, które ustępuje, gdy tylko przyzwyczaimy się do noszenia nakładek. Wszelkie podrażnienia wywołane nakładkami niwelujemy z wykorzystaniem specjalnego wosku ortodontycznego.

  • Jak dbać o higienę jamy ustnej i nakładek podczas leczenia?

Na początku warto podkreślić, że zarówno dbanie o higienę jamy ustnej, jak i samego aparatu, jest znacznie łatwiejsze w przypadku Invisalign niż metalowego aparatu ortodontycznego. Nakładki Invisalign zdejmujemy do spożywania posiłków i napojów, a także do mycia zębów. Higiena jamy ustnej zatem w ogóle nie zmienia się w stosunku do tej stosowanej przed rozpoczęciem leczenia. Myjemy zęby szczoteczką i pastą, nitkujemy przestrzenie międzyzębowe i płuczemy jamę ustną dedykowanym płynem. Ważnym jest, aby myć zęby po jedzeniu, zawsze przed ponownym założeniem nakładek.

Codzienna higiena nakładek Invisalign polega na płukaniu ich pod bieżącą wodą i myciu szczoteczką do zębów. Te czynności powinniśmy wykonywać codziennie, za każdym razem, gdy zakładamy aparat. Jeśli nakładki się zabrudzą lub przebarwią, możemy je umyć z wykorzystaniem kryształków czyszczących Invisalign (dołączonych do zestawu startowego) lub tabletek do czyszczenia protez. Nakładki moczymy w szklance przez około 10 minut.

  • Jak zdjąć i założyć nakładki?

Każdego pacjenta indywidualnie uczymy jak zakładać i zdejmować aparat podczas wizyty w gabinecie. Nakładki zakładamy zaczynając od zębów przednich, aż po tylne. Zdejmujemy natomiast podważając nakładkę od wewnętrznej strony, od końca i kierujemy ruch ku zębom przednim. 

Należy pamiętać, że nakładki trzeba nosić 20-22h dziennie, aby leczenie przyniosło oczekiwany efekt. Nakładki zmieniamy na nowe co 7-10 dni, w zależności od zaleceń ortodonty. Nowe nakładki zawsze zakładamy na noc, a jeśli nie pasują, to przedłużamy noszenie poprzednich do 14 dni. Nowe nakładki muszą idealnie pasować do zębów, jeśli coś odstaje, nie wchodzi na łuk zębowy, to znaczy, że jeszcze na nią za wcześnie.

  • Jak można kontrolować leczenie?

Efekty leczenia są przede wszystkim sprawdzane podczas wizyt kontrolnych w klinice Proste Zęby. Zachęcamy jednak wszystkich pacjentów do zainstalowania na telefonie aplikacji Invisalign, która ma wiele zastosowań. Po pierwsze aplikacja liczy czas, jaki spędziliśmy w ciągu dnia bez nakładek (zazwyczaj jest on dużo dłuższy niż się nam wydaje!) Kalendarz zastosowany w aplikacji odlicza czas do zmiany nakładek i przypomina nam kiedy powinniśmy założyć nowe. Aplikacja to również ułatwiony kontakt z lekarzem. Możemy za jej pośrednictwem wysyłać zdjęcia, aby ortodonta mógł na bieżąco monitorować zmiany. Do aplikacji logujemy się skanując kod QR dostępny na opakowaniu nakładek.

  • Czy można pić w nakładach?

Można, przede wszystkim wodę oraz inne napoje niesłodzone. Jeśli chcemy napić się czegoś, co ma w składzie cukier (w tym również napoje alkoholowe!), co pół godziny zdejmujemy nakładki, płuczemy pod bieżącą wodą i zakładamy ponownie, aby cukier nie dostał się pod nakładkę.

  • Co zrobić, gdy nakładka się uszkodzi lub odpadnie zaczep?

Należy jak najszybciej skontaktować się z kliniką Proste Zęby, najlepiej wysyłając SMS pod numer 730 730 798 z informacją co się stało, który zaczep odpadł i numer noszonej nakładki. Umówimy kolejną wizytę, a także poinstruujemy co należy robić w najbliższych dniach.

Jeśli macie jeszcze pytania dotyczące pierwszych tygodni z aparatem Invisalign, zachęcamy do zapoznania się z materiałami na stronie kliniki Proste Zęby oraz do bezpośredniego kontaktu z naszymi specjalistami.

YouTube
YouTube
Instagram