Odkąd pojawiły się aparaty ortodontyczne w postaci przezroczystych nakładek, pacjenci, którzy do tej pory byli sceptycznie nastawieni do długotrwałego leczenia przy pomocy “drutów i zamków”, zdecydowali się wypróbować alternatywną wówczas metodę. Dziś, leczenie Invisalign® nie jest już “drugą opcją”, czy “alternatywą” tradycyjnego aparatu, lecz po prostu skuteczną metodą leczenia ortodontycznego. Czym się charakteryzuje i czy leczy także wady zgryzu?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy wyjaśnić, jak działa metoda Invisalign®. Należy podkreślić, że opiera się ona nie tylko na noszeniu niewidocznych nakładek. To system leczenia ortodontycznego, które rozpoczyna się od przygotowania szczegółowego planu, który ustala lekarz przy pomocy nowoczesnych technologii. Komputerowy plan leczenia sprawia, że jest ono całkowicie przewidywalne i nie ma w nim miejsca na domysły.

Na czym polega? Już podczas pierwszej wizyty, oprócz badań stomatologicznych i wywiadu, lekarz pobiera wyciski zębów pacjenta, przy pomocy skanera wewnątrzustnego iTERO 3D. Takie rozwiązanie, w przeciwieństwie do tradycyjnych wycisków z masy jest o wiele bardziej komfortowe oraz pozwala z bardzo dużą precyzją stworzyć model uzębienia pacjenta. Skan zębów zostaje wprowadzony do programu komputerowego, który tworzy wizualizację zmieniającego się uśmiechu pacjenta pod wpływem nakładek Invisalign®. Na tym etapie pacjent dowiaduje także jak będzie przebiegało leczenie, ile będzie trwało i kosztowało. O tych czynnikach decyduje przede wszystkim układ zębów oraz zgryzu pacjenta. Czy metoda Invisalign® radzi sobie z dużymi i bardziej złożonymi wadami?

Oczywiście, metoda Invisalign® pozwala poprawić wygląd zębów, jednak jest równie skuteczna w leczeniu bardziej złożonych wad zgryzu, czego dowodem jest ponad 15 milionów pacjentów, którzy z niej skorzystali. Dzięki licznym, zaawansowanym badaniom oraz tak licznej grupie pacjentów, możliwe było wypracowanie pewnych standardów, które doskonale się sprawdzają. Przykładem jest podział leczenia na pakiety, które odpowiadają wielkości wady zgryzu. Jak wygląda i na czym polega? Najniższy pakiet przeznaczony jest dla osób, które chcą dokonać estetycznej korekty swoich zębów, natomiast pozostałe odnoszą się kolejno do pacjentów z lekkimi, średnimi i większymi wadami zgryzu. To właśnie dzięki odpowiedniej liczbie nakładek, a także dodatkowych elementów, jakie stosuje się podczas leczenia (wyciągi, attachmenty), metoda Invisalign® poprawia nie tylko wygląd zębów, lecz służy korekcji nieprawidłowego zgryzu. To skuteczne rozwiązanie w przypadku takich wad zgryzu, jak: przodozgryz, zgryz głęboki, otwarty, krzyżowy, a także szparowatość, stłoczenia zębów, w różnym stopniu zaawansowania.

Okazuje się, że nie wszystkie metody leczenia przy pomocy przezroczystych nakładek sprawdzają się w leczeniu wad zgryzu, tak jak Invisalign®. Na rynku dostępne są inne systemy, które różnią się pod wieloma względami, np. budową nakładek, która nie zawsze obejmuje wszystkie zęby w łuku zębowym. Ponadto, kontakt pacjenta z lekarzem często ogranicza się do tylko jednej, pierwszej wizyty. Należy mieć na uwadze to, że zmiana układu zgryzu to proces, który musi być monitorowany przez specjalistę i w takim przypadku samo noszenie i wymiana nakładek na nowe nie wystarczy. Owszem, wizyty kontrolne w przypadku Invisalign® odbywają się rzadziej, co około 6 tygodni, jednak pacjent znajduje się w stałym kontakcie z lekarzem, także przy pomocy aplikacji w telefonie. Za jej pośrednictwem można także robić zdjęcia swojego uśmiechu, przesyłać je lekarzowi i śledzić swoją metamorfozę.

Korekcja wady zgryzu to proces, który musi zostać odpowiednio zaplanowany i nadzorowany przez lekarza. Podczas wizyt kontrolnych stomatolog wprowadza niezbędne korekty i przy wsparciu cyfrowego planu leczenia, nadaje mu dalszy tor. W niektórych przypadkach konieczne jest założenie wyciągów, czyli specjalnych gumek. Wyciągi pozwalają na dopasowanie górnych i dolnych szczęk względem siebie, czyli wpływają na właściwy układ zgryzu. Są najczęściej stosowane w przypadku takich wad zgryzu, jak przodozgryz, tyłozgryz, czy zgryz otwarty. Wiele oczywiście zależy też od stopnia zaawansowania wady. Pacjenci zastanawiają się, jak wygląda noszenie wyciągów w trakcie leczenia metodą Invisalign®. Elastyczne gumki są zakładane na górne i dolne zęby, na wcześniej zamontowanych zaczepach (attachmentach). Umiejscowienie i rodzaj wyciągów, a więc stopień ich elastyczności, ma bardzo duże znaczenie dla powodzenia całej terapii. Gumki ortodontyczne mają różne rozmiary i oddziałują na zęby różnymi siłami. Podczas leczenia muszą być cyklicznie wymieniane, gdyż stają się coraz bardziej elastyczne, a moc ich działania się zmniejsza. Także same attachmenty, które są często stosowane przy leczeniu wad zgryzu, wspierają działanie przezroczystych nakładek i przyspieszają cały, terapeutyczny proces.

System Invisalign® pomaga w korekcji nieprawidłowego zgryzu, poprawiając równocześnie estetykę uśmiechu. Należy pamiętać o tym, że osiągnięcie zaplanowanych rezultatów jest także wynikiem samodyscypliny pacjenta. Polega ona przede wszystkim na przestrzeganiu czasu noszenia nakładek (około 22 godziny na dobę) oraz stosowania się do innych zaleceń lekarza. W tym celu system Invisalign® wprowadził metody, które pomagają pacjentom lepiej się kontrolować. Jak? Przykładem są nakładki dla młodzieży, które zostały wyposażone w dyskretne punkty pomiaru czasu noszenia. Poza tym, każdy pacjent, który zainstaluje aplikację My Invisalign® może otrzymywać powiadomienia, np. zbliżającego się terminu wizyty bądź wymiany nakładek na nowe.

legale steroide für Bodybuilder und Sportler

YouTube
YouTube
Instagram