Z diastemą u ortodonty – jak możemy skorygować tę wadę?

Zacznijmy może od wytłumaczenia, czym dokładnie jest diastema, ponieważ nie każdy mógł spotkać się wcześniej z tą nazwą. Diastema jest to przerwa, która występuje pomiędzy siekaczami górnymi przyśrodkowymi, czyli tzw. górnymi jedynkami. Wada ta może pojawić się w kilku przypadkach:

  • wady ortodontycznej
  • mikrodoncji, czyli nieprawidłowo małych wymiarów zębów
  • wcześniej przebytego urazu, który wywołał przemieszczenie się siekaczy
  • obecności zęba nadliczbowego
  • braków zębowych

Diastema może także pojawić się u dzieci w okresie wymiany zębów z mlecznych na stałe.

To, na co powinniśmy zwrócić uwagę i co powinno nas zaniepokoić, to sytuacja, gdy diastema pojawia się nagle i bardzo szybko się powiększa. Takie zjawisko może świadczyć o chorobach przyzębia lub rozwijającej się zmianie nowotworowej.

Korygować czy nie korygować?

W związku z tym, że w większości przypadków diastemę można uznać za defekt kosmetyczny, to od samego pacjenta będzie zależało, czy zdecyduje się na jej zamknięcie. Dla niektórych celebrytów przerwa między jedynkami stała się znakiem rozpoznawczym, więc nigdy nie zdecydowali się oni na aparat ortodontyczny. Do takich osób możemy zaliczyć chociażby Madonnę, Vanessę Paradis, Georgię May Jagger, czy Tomasza Karolaka. Co więcej, niektórzy fani tych gwiazd wręcz dążyli do tego, aby również posiadać charakterystyczną szparę między zębami i tym samym upodobnić się do swoich idoli.

Korygowanie i leczenie diastemy

Gdy już się zdecydujemy na korektę przerwy pomiędzy jedynkami, możemy wybierać pomiędzy kilkoma rozwiązaniami.

  1. Materiał kompozytowy – jest to bardzo tani, szybki i łatwy sposób na uzupełnienie luki. Odpowiednio dobrany materiał jest doklejany do siekaczy tak, aby całość tworzyła rząd równych zębów. Minusem tej metody jest możliwość zmiany koloru nadbudowanego materiału oraz często estetyka uzupełniania.
  2. Licówka porcelanowa – metoda ta polega na delikatnym, ok. 0,3-0,5 mm zeszlifowaniu warstwy szkliwa zęba i naklejeniu na jego przednią część cienkiej porcelanowej płytki. Licówki porcelanowe są trwałe i elastyczne, a co ważne nie ulegają nieestetycznym przebarwieniom.
  3. Korona protetyczna – najbardziej inwazyjna metoda. Jest to stałe uzupełnienie protetyczne, które odtwarza ubytek korony klinicznej zęba. Minusem tej metody jest konieczność wymiany korony po pewnym czasie. W bardzo skrajnych przypadkach próchnica pojawiająca się na granicy zęba i materiału może doprowadzić do konieczności usunięcia zniszczonych zębów.
  4. Leczenie ortodontyczne – najmniej inwazyjny i najbardziej stabilny sposób leczenia diastemy. To, jaki aparat ortodontyczny zostanie wykorzystany do leczenia, zależy od ortodonty, a także od samego pacjenta. Musimy również pamiętać, że im wcześniej zaczniemy leczenie, tym szybszy i bardziej stabilny będzie jego efekt.

Jeśli chodzi o wybór aparatu ortodontycznego, to coraz więcej osób z diastemą decyduje się na nakładki Invisalign.

Aparat Invisalign to system przeźroczystych, praktycznie niewidocznych nakładek. Skąd taki wybór? Invisalign ma wiele zalet:

  • nakładki nosi się przez 22 godziny dziennie
  • można je zdejmować podczas posiłków, co ma ogromny wpływ na higienę zębów i samego aparatu
  • jest niewidoczny, więc nie wpływa drastycznie na wygląd pacjenta
  • czas trwania leczenia

 

Czy można uniknąć pojawienia się diastemy?

Tak. Oczywiście, nie w każdym przypadku jest to możliwe, wszystko tak naprawdę zależy od przyczyny pojawienia się tej wady. Z pewnością, u dzieci, we wczesnym wieku, może pomóc usunięcie zęba nadliczbowego, czy wycięcie nadmiernie rozbudowanego wędzidełka wargi górnej. Jeśli diastema już pojawi się u dziecka, ważnym jest, aby jego rodzice zdecydowali się na szybkie podjęcie leczenia ortodontycznego. Pamiętajmy jednak, że leczenie diastemy jest możliwe w każdym wieku.

legale steroide für Bodybuilder und Sportler

YouTube
YouTube
Instagram