Po skuteczne leczenie ortodontyczne sięga coraz więcej osób. Nic w tym dziwnego, marzymy o pięknym, zdrowym i równym uśmiechu, który wpłynie pozytywnie na nasze zdrowie oraz wygląd. Najpopularniejszą metodą leczenia wad zgryzu jest metalowy aparat ortodontyczny składający się z zamków i drutów. Nie ma właściwie ograniczeń wiekowych co do rozpoczęcia terapii ortodontycznej. U dzieci częściej stosuje się aparaty ruchome, u młodzieży i osób dorosłych natomiast – aparaty stałe. Lista przeciwwskazań do założenia stałego aparatu ortodontycznego nie jest długa. Istnieją jednak sytuacje, w których lepiej zastosować inny typ aparatu ortodontycznego. Kiedy zatem warto zrezygnować z zakładania aparatu?

Prawidłowa higiena jamy ustnej

Stały aparat ortodontyczny składa się z metalowych zamków przyklejanych do zewnętrznej strony zębów i drutów, które je łączą. Całość sprawia, że możliwe jest przesuwanie zębów oraz ustawienie ich w docelowej pozycji poprzez wywieranie odpowiedniego nacisku. Taki typ aparatu ortodontycznego znacznie wpływa na higienę jamy ustnej. Jest ona utrudniona, ponieważ resztki pokarmów osiadają na elementach aparatu, często w trudno dostępnych miejscach. Istotne jest bardzo dokładne mycie zębów po posiłku, czyszczenie przestrzeni międzyzębowych oraz elementów aparatu. Osoby, które nie potrafią utrzymać higieny jamy ustnej na odpowiednim poziomie, powinny wybrać inną metodę leczenia ortodontycznego.

Założenie stałego aparatu ortodontycznego wiąże się również ze zmianą diety. Trzeba zrezygnować z pokarmów twardych, klejących i tych, które powodują mocne przebarwienia na zębach. Niektóre pokarmy mogą mieć negatywny wpływ na aparat i powodować jego awarie, na przykład odklejenie zamka. Takie sytuacje wymagają natychmiastowego działania i wizyty w gabinecie ortodontycznym. Pacjenci, który z góry wiedzą, że nie są w stanie ograniczyć swojej diety zgodnie z zaleceniami lekarza, również powinni poszukać alternatywnej metody leczenia.

Metalowy aparat ortodontyczny dla dzieci

Wielu ortodontów uważa, że nie powinno się stosować tego typu aparatu ortodontycznego u dzieci poniżej 13 roku życia. Jednym z powodów jest dbanie o higienę jamy ustnej. Dzieci często nie zwracają uwagi na mycie zębów, czy ich prawidłowe ustawienie. Dodatkowo, naklejenie aparatu znacznie zmienia wygląd dziecka, co w takim wieku może mieć ogromny wpływ na samoocenę, pojawienie się kompleksów, czy pogorszenie relacji z rówieśnikami. Przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego warto porozmawiać z dzieckiem, przedstawić mu różne opcje i pozwolić, aby miało ono wpływ na wybór aparatu.

Leczenie ortodontyczne a przeprowadzka

Osoby, które planują długotrwałą nieobecność poza stałym miejscem zamieszkania lub przeprowadzkę również nie powinny wybierać leczenia stałym aparatem ortodontycznym. Lekarz prowadzący leczenie powinien znajdować się w pobliżu miejsca, w którym przebywamy. Terapia wymaga regularnych wizyt w gabinecie, podczas których przeprowadzane są kontrole, a aparat jest dokręcany. Dodatkowo, między wizytami mogą wystąpić wcześniej wspomniane awarie wymagające szybkiej interwencji lekarza. Jeśli wiemy, że po rozpoczęciu leczenia zmienimy miejsce zamieszkania, lepiej jest wstrzymać się z terapią i rozpocząć ją w gabinecie znajdującym się w nowym mieście.

Podejście pacjenta do leczenia ortodontycznego

W leczeniu ortodontycznym, niezależnie od metody, najważniejsza jest wola pacjenta, chęć do podjęcia leczenia, a także akceptacja wszystkich niedogodności związanych z terapią. Noszenie stałego aparatu ortodontycznego z pewnością wiąże się z kilkoma wyrzeczeniami i obowiązkami. Trzeba pamiętać o regularnej i porządnej higienie jamy ustnej. Z diety należy wykluczyć niektóre produkty. Aparat zmienia wygląd pacjenta, a na początku terapii może powodować seplenienie. Nie można również zapominać o dolegliwościach bólowych.

Nakładki Invisalign – alternatywa dla metalowego aparatu ortodontycznego

Najnowocześniejszą alternatywą dla stałego aparatu ortodontycznego są nakładki Invisalign. Ten innowacyjny system przezroczystych nakładek jest odpowiedzią na wszelkie opisane wcześniej wątpliwości. Aparat Invisalign to nakładki wyprodukowane ze specjalnego termoplastycznego tworzywa – smarttrack. Nakładki nosi się na górnym i dolnym łuku zębowym przez 22h godziny dziennie. Oznacza to, że zdejmujemy aparat do spożywania napojów i posiłków, a także do mycia zębów. Leczenie Invisalign jest krótsze i tańsze niż terapia metalowym aparatem ortodontycznym.

Higiena jamy ustnej podczas leczenia nie różni się od tej stosowanej na co dzień. Mycie zębów nie jest utrudnione, a tym samym zęby są mniej narażone na działanie bakterii. Leczenie można przeprowadzić na odległość. Pacjent sam zmienia nakładki na kolejne z zestawu, wizyty są rzadsze, a kontrole mogą być przeprowadzane z wykorzystaniem wygodnej aplikacji na telefon. Aparat Invisalign mogą nosić dzieci, młodzież i dorośli. Nakładki są przezroczyste, dzięki czemu nie wpływają na nasz codzienny wygląd. Estetyka aparatu sprawia, że jest on chętnie stosowany przez osoby z showbiznesu, czy na stanowiskach, gdzie wygląd ma ogromne znaczenie w życiu zawodowym.

YouTube
YouTube
Instagram