W gabinetach ortodontycznych coraz częściej pojawiają się dorośli pacjenci. Przychodzą tam w celu rozpoczęcia leczenia ortodontycznego, głównie z powodów estetycznych. Nierówne uzębienie wpływa negatywnie na ich wygląd, a nierzadko również powoduje występowanie kompleksów przekładających się na złe samopoczucie. Często okazuje się, że diagnoza jest znacznie bardziej skomplikowana niż kwestie estetyczne, a dorośli pacjenci mają wady zębowe i wady zgryzu wymagające przeprowadzenia terapii ortodontycznej.

Warto pamiętać, że nie ma ograniczeń wiekowych co do noszenia aparatów ortodontycznych i każdy, kto ma taką potrzebę, powinien udać się na konsultację do ortodonty. Leczeniu ortodontycznemu mogą być poddane dzieci, młodzież, jak i osoby dorosłe. Terapie takie będą się między sobą różnić typem aparatu, czy długością leczenia. Nie należy jednak rezygnować z leczenia ortodontycznego wyłącznie ze względu na swój wiek. Każdy moment jest dobry, aby zawalczyć o równy, piękny i zdrowy uśmiech.

Leczenie ortodontyczne u dorosłych

W podejmowaniu decyzji o leczeniu ortodontycznym nie należy kierować się swoim wiekiem. Aparat można nosić w każdym wieku, aby uzyskać zdrowy i estetyczny uśmiech. Nie powinniśmy się wahać tym bardziej, o ile w grę wchodzi nasze zdrowie oraz dobre samopoczucie. Warto jednak pamiętać, że w większości przypadków leczenie ortodontyczne u pacjentów dorosłych będzie dłuższe niż u osób młodszych. Wynika to z tego, że u dorosłych struktury kostne są już w pełni ukształtowane, a tym samym są mniej podatne na zmiany.

O ile u dzieci i młodzieży możliwe jest uzyskanie odpowiednich efektów z wykorzystaniem ruchomego aparatu ortodontycznego, o tyle ta metoda zazwyczaj nie sprawdzi się u dorosłych pacjentów. W większości przypadków konieczne będzie zastosowanie stałego metalowego aparatu na zęby lub nakładek Invisalign. Osoby dorosłe często nie decydują się na założenie aparatu, ponieważ nie mogą sobie wyobrazić siebie w metalowym aparacie, z drutami i zamkami na zębach. Na ratunek tym osobom idzie innowacyjna, najnowocześniejsza metoda leczenia ortodontycznego, jaką jest terapia Invisalign.

Invisalign to leczenie z wykorzystaniem systemu przezroczystych nakładek na zęby, które w systematyczny i delikatny sposób przesuwają zęby. Nakładki nosi się przez 22h na dobę, zdejmując wyłącznie do spożywania napojów i pokarmów oraz do mycia zębów. Pacjent otrzymuje od lekarza serię nakładek, których ilość zależy od stopnia zaawansowania i skomplikowania wady zgryzu. Najdelikatniejsze nieprawidłowości można wyeliminować już za pomocą 7 nakładek! Oznacza, że to już nawet w 7 tygodni możemy cieszyć się nowym, równiejszym uśmiechem. Ilość nakładek rośnie wraz ze stopniem skomplikowania wady.

Leczenie Invisalign ma wiele zalet. Nakładki są niewidoczne, więc pacjenci nie muszą się obawiać, że aparat wpłynie na ich codzienny wygląd. Leczenie jest praktycznie bezbolesne, dyskomfort można odczuwać przez 1-2 dni po założeniu nakładki. O ile aparat metalowy wywiera duży nacisk na zęby, jest dokręcany przez ortodontę co 6-8 tygodni, o tyle nakładki Invisalign zmienia się co 7-14 dni, przez co nacisk na zęby jest wywierany częściej i w mniejszym stopniu niż w przypadku stałego aparatu na zęby. Co więcej, koszt leczenia Invisalign jest stały i niższy niż terapia aparatem metalowym. Oznacza to, że pacjent decydując się na leczenie z góry wie ile będzie go kosztowała cała terapia. Koszt leczenia Invisalign w klinice Proste Zęby Warszawa obejmuje wizytę start-up, nakładki (ilość dostosowana do planu leczenia), wyciski cyfrowe, cyfrowy plan leczenia oraz wizyty kontrolne. Kosztem dodatkowym jest aparat retencyjny dokupowany po zakończeniu głównej części leczenia.

Dorosły pacjent – kiedy zgłosić się do ortodonty?

Dorośli pacjenci pojawiają się w gabinetach ortodontycznych ze względów estetycznych. Zauważają, że ich zęby nie wyglądają tak, jakby tego chcieli, więc decydują się na leczenie ortodontyczne. Jednak względy estetyczne nie są jedynym powodem. Osoby dorosłe zgłaszają się do klinik ortodontycznych z utrzymującym się przed długi czas bólem żuchwy, głowy, a także bólami migrenowymi. Dlaczego? Występujące wady zgryzu są dokuczliwe nie tylko od strony estetycznej, ale mogą mieć duży wpływ na funkcjonowanie innych układów w organizmie, a nawet na prawidłową postawę. Wyleczenie nawracających dolegliwości jest możliwe właśnie dzięki leczeniu ortodontycznemu i prawidłowemu ustawieniu zębów.

Pacjenci powinni decydować się na konsultację z ortodontą w przypadku jeszcze innych symptomów. Są to: zgrzytanie zębami, wady wymowy, oddychanie przez usta, czy asymetria w rysach twarzy. Nieleczone zgrzytanie zębami prowadzi do zniszczenia szkliwa i uszkodzenia zębów, a także do przeciążenia stawów, co może wpływać na zdrowie kręgosłupa. Nierzadko oddychanie ustami, czy wady wymowy również powodowane są przez nieleczone wady zębowe i wady zgryzu. Aparat stały pomaga w uzyskaniu symetrii rysów twarzy. Leczenie ortodontyczne może również okazać się konieczne przy podejmowaniu leczenia protetycznego.

legale steroide für Bodybuilder und Sportler

YouTube
YouTube
Instagram