Żyjemy w świecie cyfrowym. Nikt nie ma wątpliwości trzymając w rękach smartfona i pracując na komputerze. I nikt sobie dzisiaj już nie wyobraża codziennego życia bez tych przedmiotów. Algorytmy i sztuczna inteligencja ułatwiają nam życie. Samojeżdżące samochody, sterowanie z poziomu telefonu ogrzewaniem w domu czy podpowiadanie nam  „na żywo“ wyboru najlepszej trasy przez google bez korków w codziennej komunikacji to już standard. Sztuczna inteligencja rozwija sie w tempie niespotykanym nigdy wcześniej. Czasem obawiamy się, w którą stronę ten rozwój zmierza i czy będzie on dobry dla naszego gatunku ? Dla homo sapiens? Wierzę w to, że cyfryzacja używana przez dobrych ludzi i ludzi, którzy chcą ja wykorzystać pozytywnie przyniesie same pozytywne skutki.

 

Cyfrowy gabinet

 

W erze cyfryzacji również gabinety dentystyczne przechodzą metamorfozę. Przede wszystkim większość gabinetów używa już aparatów cyfrowych do dokumentacji zdjeciowej „przed“ i „po“ i wykonuje cyfrową dokumentację. Dodatkowo standardem staje się nowoczesna radiografia cyfrowa czyli zdjęcia tomograficzne, które możemy oglądać na komputerze i przesyłać je również między gabinetami. Najnowszym sprzętem cyfrowym w gabinetach staje się skaner wewnątrzustny. Skaner taki pozwala zeskanować zęby i umożliwia powstanie wirtualnego modelu w komputerze.

 

Cyfrowy pacjent

 

Cyfrowy wyciskrewolucją w stomatologii i ortodoncji. Pacjenci pamiętają jeszcze czasy kiedy wykonywano tylko wyciski na łyżkach wyciskowych masą wyciskową. Pacjenci mają bardzo złe wspomnienia związane z przeprowadzaniem tej procedury. Całą łyżkę metalową lub plastikową lekarz stomatolog wypełniał masą silikonową lub alginatową i wkładał ją w całości do jamy ustnej. Pacjenci najczęściej odczuwali wtedy odruch wymiotny, a wręcz odczuwali, że się duszą. Było to bardzo niekomfortowe zarówno dla lekarza jak i pacjenta. Dodatkowymi wadami tej metody był długi czas oczekiwania na wykonanie gipsowego modelu zębów. Dokładność wykonania takiego wycisku również nie zawsze była osiągnięta idealna i taka, która pozwalała zaprojektować idealne prace protetyczne takie jak korony czy mosty.

Dzisiaj używanie nowoczesnych skanerów wewnątrzustnych pozwala na pobranie cyfrowego wycisku. Wykonywanie cyfrowego wycisku przyśpiesza pracę oraz zwiększa jej dokładność. W Klinice Proste Zęby używamy skanera wewnątrzustnego firmy iTERO. Pozwala on w szybki i komfortowy sposób dla pacjenta pobrać cyfrowy wycisk. Po około 3 minutach wykonywania miliona wewnątrzustnych zdjęć wirtualny model zębów pacjenta znajduje się na ekranie komputera.

 

Cyfrowe leczenie

 

Po wykonaniu skanu zębów od razu możemy pacjentowi pokazać na ekranie jego zęby. Możemy z pacjentem omówić wszystkie jego wady. Możemy również zaprezentować symulację jak się jego zęby w trakcie leczenia będą prostować. Rewolucją jest to, że uzyskujemy model zębów po 3 minutach, a nie musimy czekać paru dni na wykonanie modelu z gipsu. Rewolucją jest to, że dokumentację w postaci modelu zębów mamy w komputerze, a nie w szufladzie z modelami gipsowymi. Rewolucją jest to, że na podstawie wirtualnego modelu zębów możemy zaplanować dokładne leczenie co do 0.05 mm. Rewolucją jest to, że od razu taki model służy do wyprodukowania niewidocznych nakładek Invisalign na zęby dla każdego pacjenta indywidualnie. Dokładność i precyzja wykonania cyfrowego wycisku pozwala na dokładniejsze, cyfrowe, nowoczesne leczenie. Przyjdź i skorzystaj z cyfrowego leczenia w Klinice Proste Zęby- umów się na wizytę juz dzisiaj!

YouTube
YouTube
Instagram