Budzisz się pewnego dnia, a w Twojej głowie pojawia się myśl: „nadszedł czas popracować nad moimi zębami”. Idziesz do stomatologa, leczysz je, czyścisz, wybielasz. Jednak okazuje się, że to nie wszystko, co chciałeś osiągnąć. Podejmujesz decyzję – idę do ortodonty.

Przez zapisaniem się na wizytę szukasz informacji w internecie, czytasz opinie, wybierasz najlepszego specjalistę. I nagle przychodzi ten dzień – pierwsza wizyta – i ogarnia cię panika. Jak to będzie wyglądać? Co powinienem wiedzieć? Co powinienem robić? Przede wszystkim pytać!

Ortodonta też człowiek!

Musisz pamiętać, że jako pacjent masz prawo wiedzieć wszystko o swoim stanie zdrowia. Ortodonta, jako twój lekarz, ma obowiązek udzielić ci informacji o twoim stanie zdrowia, rozpoznaniu, a dalej: możliwych metodach diagnostycznych i leczniczych, rokowaniu oraz wynikach leczenia. W związku z tym nie bój się pytać. Masz prawo pytać tak długo, aż wszystko będzie dla ciebie jasne i zrozumiałe.

Co mi dolega?

Podstawową informacją, jakiej powinien udzielić ortodonta, jest rozpoznana u ciebie wada zgryzu. Najważniejszym kryterium dalszych działań i wyboru metody leczenia oraz doboru aparatu ortodontycznego jest dobrze postawiona diagnoza. To od niej i od wady zgryzu zależy, jak dalej potoczy się twoje leczenie.

Jaki jest plan leczenia?

Lekarz ortodonta powinien potwierdzić ci zasadność noszenia aparatu ortodontycznego. Dalej, krok po kroku powinniście omówić cały plan leczenia, na czym będzie ono polegało, co się będzie działo w tym czasie z pacjentem, czego się można spodziewać, jakie będą efekty. Niektórym może pomóc przedstawienie takiego planu na piśmie. Znacznie łatwiej jest wtedy zrozumieć cały proces.

Jaki aparat ortodontyczny będzie dla mnie najlepszy?

Wybór odpowiedniego aparatu zależy od kilku czynników. Z jednej strony zależy to od wady, którą chcemy skorygować, czy czasu leczenia, a z drugiej od kwoty, którą możemy przeznaczyć na leczenie.

Wybór aparatów ortodontycznych jest dość szeroki. Mamy aparaty ruchome, stosowane głównie u dzieci i aparaty stałe, stosowane u młodzieży oraz osób dorosłych.

Większości z nas aparat ortodontyczny kojarzy się z rzędem metalowych blaszek umieszczonych na zewnętrznej stronie zębów. Jednak wybór jest znacznie szerszy. Są również dostępne aparaty ceramiczne, kryształowe, zakładane z przodu, czy z tyłu zębów. Nowoczesna ortodoncja oferuje swoim pacjentom nakładki Invisalign. Aparat ortodontyczny Invisalign to przeźroczyste, całkowicie niewidoczne nakładki na zęby, które w bezbolesny sposób korygują nasz zgryz. Aparat Invisalign nosi się przez 22 godziny dziennie, a zdejmuje się go tylko podczas spożywania posiłków, co, idąc dalej, ma bardzo pozytywny wpływ na higienę jamy ustnej, jak i samego aparatu.

Jakie jest ryzyko związane z leczeniem?

To jest bardzo ważne pytanie, które powinniśmy zadać przy każdym leczeniu, nie tylko tym ortodontycznym. Gdy już zdecydujesz się na konkretny rodzaj aparatu, poproś ortodontę, aby przedstawił wszystkie plusy i minusy danego sposobu leczenia. Jeśli leczenie niesie za sobą jakieś ryzyko, również powinieneś być o nim poinformowany, zanim ostatecznie zdecydujesz się na założenie aparatu

Na koniec pytanie, także niezwykle istotne i takie, które najczęściej nurtuje pacjentów.

Jak noszenie aparatu ortodontycznego wpłynie na moje życie codzienne?

Wiele zależy od tego, na jaki rodzaj aparatu ostatecznie się zdecydujesz. Inny wpływ będzie miał aparat z zamkami metalowymi, a zupełnie inny nakładka Invisalign. Udzielając odpowiedzi na to pytanie, ortodonta powinien powiedzieć również, jak dbać o higienę jamy ustnej i aparatu, jakiej pasty i szczoteczki używać, czego unikać oraz jaką dietę wprowadzić.

Podsumowując, nie bój się pytać! To, czego dowiesz się przed rozpoczęciem leczenia, pomoże ci podczas noszenia aparatu. Dzięki obszernym odpowiedziom udzielonym przez ortodontę, będziesz bardziej przygotowany na pojawiające się wątpliwości, kryzysowe sytuacje, czy nawet awarie twojego aparatu. Będziesz również spokojny o rezultat twojego leczenia, który tak naprawdę jest w tym wszystkim najważniejszy.

Facebook
Facebook
YouTube
Instagram