Każdy z nas jest inny. Nie dziwi nas to, że każdy z nas ma inne cechy charakteru. Nie dziwi nas to, że mamy różny kolor oczu czy inną grupę krwi. Każdy człowiek ma swój unikalny kod genetyczny i każdy z nas również inaczej choruje. Dlatego tak ważne jest, aby rozwijać medycynę spersonalizowaną, która pozwoli każdego człowieka indywidualnie leczyć. Choroba każdej osoby może być wyjątkowa i z tego względu potrzebne jest indywidualne podejście. Rozwój diagnostyki molekularnej zmienił sposób, w jaki aktualnie definiowane są choroby.

Dzisiaj medycyna spersonalizowana dopiero raczkuje. Jeszcze niemożliwym jest powszechna indywidualna diagnostyka unikalnymi i dopasowanymi do poszczególnego organizmu testami genetycznymi, jak i niemożliwe jest indywidualne opracowanie i wyprodukowanie lekarstwa dedykowanego indywidualnie dla danego chorego. Medycyna przyszłości ma badać molekularne mechanizmy choroby oraz identyfikować geny odpowiedzialne za jej powstanie, aby możliwe było opracowanie precyzyjnego leku działającego na ściśle określony cel. Ponad to przeprowadzenie testów farmakogenetyczne przed zastosowaniem farmakoterapii pozwoli przewidzieć jak dany pacjent odpowie na leczenie. Takie podejście rewolucjonizuje sposób, w jaki praktykowana będzie medycyna oraz wpłynie na proces opracowywania nowych leków.

Coś, co nie jest jeszcze możliwe w leczeniu powszechnym wielu chorób medycyny ogólnej, w dziedzinie ortodoncji się już powoli rozwija. System Invisalign® w postaci przeźroczystych nakładek jest świetnym przykładem medycyny spersonalizowanej. Pacjent jest leczony indywidualnie serią nakładek unikalnych i wyprodukowanych tylko dla niego. Żaden inny pacjent z tych nakładek nie może skorzystać. Plan leczenia prostowana zębów jest zaprojektowany indywidualnie dla pacjenta. Po dokładnym opracowaniu planu leczenia i zaprojektowaniu systemu Invisalign® seria nakładek jest produkowana w drukarkach 3D z nowoczesnego materiału indywidualnie dla danego pacjenta.

Do tej pory w ortodoncji aparaty klasyczne nie były unikalne i indywidualne: takie same zamki metalowe i takie same druty były zastosowane dla wszystkich pacjentów jednakowo. W systemie Invisalign® pacjent może być pewny, że nakładki i niewidoczny aparat został zaprojektowany i wyprodukowany specjalnie dla ni ego.

legale steroide für Bodybuilder und Sportler

YouTube
YouTube
Instagram