Irygator – dla jednych bardzo tajemnicze urządzenia o budzącej strach nazwie, dla innych codzienność. Czym jest i dlaczego warto do używać? Przede wszystkim, irygator do zębów pozwala na kompleksowe dbanie o jamę ustną i zęby, czego nie możemy zapewnić poprzez samo szczotkowanie. Irygator wykorzystuje wąski strumień wody pod ciśnieniem, aby dokładnie oczyszczać jamę ustną, a przede wszystkim przestrzenie międzyzębowe, z resztek pokarmów. Jak prawidłowo korzystać z irygatora, aby w pełni cieszyć się z tego urządzenia?

Nie taki straszny irygator do zębów

Irygator to urządzenie, którego celem jest wyczyszczenie przestrzeni międzyzębowych, dziąseł i języka z nagromadzonych bakterii i resztek jedzenia. Innymi słowy, irygator robi to, czego nie jest w stanie zrobić szczoteczka do zębów i pomaga w zapobieganiu powstawania zmian próchniczych. Tym samym, żaden z tych produktów nie wyklucza drugiego. Idealnym sposobem na codzienną pielęgnację jamy ustnej jest używanie szczotki, pasty i irygatora do zębów. 

Irygator wykorzystuje wąski strumień wody, wystrzeliwany z urządzenia pod ciśnieniem tak, aby płyn mógł dotrzeć do wszelkich trudno dostępnych miejsc. Irygatory są polecane każdemu, kto chce zadbać o higienę jamy ustnej, ale w szczególności osobom noszącym aparat ortodontyczny, pacjentom, którzy mają krwawiące i wrażliwe dziąsła, osobom z implantami, czy mostkami. Irygator, poza czyszczeniem zębów, masuje i wzmacnia dziąsła. Specjalnie zaprojektowana końcówka urządzenia pozwala na docieranie do różnych miejsc. Jest to z pewnością bardzo dobra alternatywa dla nici dentystycznych, czy często wykorzystywanych wykałaczek, które mogą tylko podrażniać dziąsła. 

Jak prawidłowo stosować irygator do zębów?

Technika korzystania z irygatora jest bardzo prosta i intuicyjna. Właściwe wykorzystanie irygatora powinno przebiegać w poniżej opisany sposób.

Rozpoczynamy od napełnienia zbiornika letnią lub ciepłą wodą. Dobranie odpowiedniej temperatury jest bardzo istotne, aby samo czyszczenie nie poparzyło nas lub nie spowodowało uczucia kłucia. Następnie zakładamy końcówkę, której wielkość i kształt powinny być wcześniej wybrane pod okiem specjalisty. Na rynku dostępne są końcówki standardowe, a także te do czyszczenia koron, mostów, implantów, kieszonek dziąsłowych, a także elementów stałego aparatu ortodontycznego. Istotnym jest, aby wybrana końcówka była mocno zablokowana na urządzeniu. 

Przed każdym użyciem urządzenie powinno być wypłukane, poprzez umieszczenie dyszy nad zlewem i uruchomienie urządzenia na kilka sekund z wykorzystaniem najwyższego ciśnienia. Gdy urządzenie jest już gotowe do pracy, umieszczamy jego końcówkę w jamie ustnej, a cały proces rozpoczynamy od czyszczenia zębów trzonowych. Końcówka irygatora powinna znajdować się z pewnej odległości od dziąseł i zębów. Prawidłowa technika irygowania zębów polega na podążaniu za linią dziąseł. Na każdy ząb powinniśmy poświęcić około 4 sekundy: 2 na przód zęba i 2 na tył. Całe czyszczenie jamy ustnej z użyciem irygatora trwa około 2-3 minuty. Na koniec wyłączamy urządzenie i czyścimy zbiornik, dyszę oraz końcówkę. 

Z początku korzystanie z irygatora do zębów może wydawać się skomplikowane, ale wszystko jest kwestią wprawy i odnalezienia najbardziej odpowiadającej techniki.

Kiedy, jak często i jak długo stosować irygator do zębów?

Irygatora używamy przed myciem zębów z wykorzystaniem szczoteczki i pasty do zębów, a także przed czyszczeniem nicią dentystyczną. Irygator, dzięki wodzie pod ciśnieniem, rozluźnia nagromadzone resztki pokarmowe, a tym samym ułatwia ich późniejsze usuniecie. 

Irygowanie to czyszczenie zębów z przodu, z tyłu, a także przestrzeni międzyzębowych. Na każdy ząb powinniśmy poświęcić około 4 sekundy, a całość zabiegu zajmie nam 2-3 minuty, w zależności od tego, jaką mamy wprawę. Irygowanie może się wydłużyć, jeśli mamy na zębach aparat ortodontyczny, czy szynę retencyjną. 

Jeśli stosujemy irygator zgodnie z zaleceniami i wytycznymi, to jest on dla nas w pełni bezpieczny i można go wykorzystywać w codziennej higienie jamy ustnej. Najlepsze efekty przyniesie systematyczne korzystanie z urządzenia, minimum raz dziennie. Jedynie w przypadku zaistnienia dolegliwości bólowych i dyskomfort u powinniśmy zrezygnować ze stosowania irygatora do zębów. 

YouTube
YouTube
Instagram