Nakładki Invisalign® są najpopularniejszymi na świecie alignerami. A to dzięki 15 milionom pacjentów, którzy skorzystali z systemu leczenia przy pomocy niewidocznych nakładek. Co najbardziej doceniają w metodzie Invisalign®? Pacjenci podkreślają jej liczne zalety, takie jak komfort, dyskrecja, szybko widoczne efekty i krótszy czas leczenia. Czy Invisalign® jest odpowiedni dla osób z różnymi problemami ortodontycznymi? Jakie wady zgryzu i inne problemy związane ze zdrowiem oraz estetyką zębów leczy na innowacyjna metoda?

Na rynku dostępnych jest kilku producentów systemów leczenia ortodontycznego, który opiera się na przezroczystych nakładkach. To, co różni je od systemu Invisalign®, to między innymi brak kontroli lekarskiej w trakcie leczenia. W przypadku innych metod leczenia przy użyciu przezroczystych nakładek, kontakt ze stomatologiem zazwyczaj ogranicza się do pierwszej wizyty konsultacyjnej. To właśnie między innymi dzięki opiece lekarza ortodonty, w przypadku Invisalign® możliwe jest leczenie wszystkich wad zgryzu, takich jak przodozgryz, zgryz głęboki, otwarty, krzyżowy, szparowatość, stłoczenia zębów, w różnym stopniu zaawansowania. Nakładki umożliwiają także na przeprowadzenie estetycznej korekty zębów, np. po wcześniejszym leczeniu ortodontycznym. Wizyty kontrolne w systemie Invisalign® są wprawdzie rzadsze, niż w przypadku leczenia tradycyjnym, metalowym aparatem i odbywają się średnio co 4-6 tygodni, jednak taka częstotliwość jest wystarczająca. Pacjent jest w stałym kontakcie z lekarzem, z którym może dodatkowo konsultować się za pomocą aplikacji My Invisalign®. Może w niej dodawać zdjęcia swoich zębów, co dodatkowo pozwala na bieżąco śledzić postępy leczenia.

Warto pamiętać, że system Invisalign® to nie tylko przezroczyste nakładki. Opieranie się wyłącznie na ich działaniu utrudniłoby leczenie dużych wad zgryzu. Zdarza się, że te współwystępują ze sobą, co jest dość częstym zjawiskiem. Takich kombinacji może być bardzo wiele. Przykładem jest połączenie wady zgryzu ze stłoczeniem zębów, które wynika z braku miejsca w łuku zębowym, lub wręcz przeciwnie – ze szparowatością. W celu leczenia bardziej zaawansowanych, złożonych wad zgryzu, oprócz nakładek stosuje się dodatkowo specjalne, małe wypustki, czyli attachmenty. Naklejone na zęby, w precyzyjnie wskazanych miejscach, o określonym kształcie, mają na celu wzmocnić punktowo działanie sił, jakie wywierają nakładki. Czasem też służą jako punkt zaczepu. W przypadku wad, takich jak przodozgryz lub tyłozgryz, które polegają na nieprawidłowym ułożeniu szczęki względem żuchwy, leczenie ortodontyczne opiera się na korekcie tej dysproporcji. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu wyciągów, czyli elastycznych gumek o różnej sile naciągu, które są zakładane właśnie na attachmenty obu łuków zębowych.

Bardzo duża precyzja, przewidywalność oraz stosowane, nowoczesne technologie to atuty metody Invisalign®, dzięki czemu jest skuteczna w leczeniu lekkich, średnich, a także dużych wad zgryzu. Cyfrowy plan leczenia, o jaki opiera się cała terapia nie daje pola do domysłów, gdyż perfekcyjnie określa, jak krok po kroku będą prostować się zęby pacjenta. W skuteczności metody duże znaczenie ma także sama budowa nakładek, które są wykonane z termoplastycznego, przezroczystego tworzywa. Smarttrack, bo tak nazywa się opatentowany materiał, dobrze przylega do zębów pacjenta i jest idealnie gładki, dzięki czemu nie sprawia dyskomfortu, co zdarza się w przypadku metalowych zamków i drutów. Nakładki oddziałują na zęby z określoną, dokładnie obliczoną siłą, która przesuwa je w puste przestrzenie. Po osiągnięciu efektu przesunięcia, zgodnie z planem, nadchodzi czas na kolejny etap, co wiąże się z wymianą nakładek na kolejne z serii. Taka wymiana odbywa się średnio co 7-14 dni.

To, ile nakładek pacjent będzie potrzebował do osiągnięcia ostatecznego rezultatu, jest określone podczas planowania leczenia. Wszystko zależy od rodzaju i wielkości wady zgryzu. W przypadku niewielkich wad zębowych, do jakich zalicza się korektę wad estetycznych, liczba nakładek wynosi 7 na każdy łuk, do leczenia lekkich wad zgryzu potrzeba 14 nakładek (góra i dół), średnich – 20, a w przypadku większych wad zgryzu pacjent może korzystać z nielimitowanej ilości nakładek. Zdarza się, że do osiągnięcia idealnego efektu potrzebna jest korekta, dlatego system przewiduje skorzystanie z dodatkowej partii nakładek, w cenie leczenia.

Wybierając metodę leczenia ortodontycznego warto sprawdzić, jakie działania wchodzą w jej skład. Właściwa ścieżka, czyli konsultacja, cyfrowy plan leczenia, przygotowanie indywidualnych nakładek, a także stała opieka lekarza i retencja, jako etap utrwalający efekty terapii, pozwala na skuteczne leczenie różnych problemów ortodontycznych.

legale steroide für Bodybuilder und Sportler

YouTube
YouTube
Instagram