Każdy, kto rozważa podjęcie leczenia ortodontycznego na pewno zastanawia się, jak będzie przebiegał jego proces i jaki będzie efekt końcowy. Wielu przeraża myśl o towarzyszącym mu dyskomforcie, który może trwać nawet 2 lata, bo tyle zazwyczaj nosi się aparat. Alternatywą do tradycyjnego leczenia jest system przezroczystych nakładek, z którego do tej pory skorzystały miliony osób na całym świecie. Czy Invisalign® działa i na czym polega ta metoda?

Na początek, warto podkreślić, że skuteczność metody potwierdziło już 14 milionów pacjentów, o których mowa powyżej. Taka liczba pozwala na uzyskanie solidnych i rzetelnych statystyk na temat rozmaitych przypadków. Dzięki temu można z przekonaniem stwierdzić, że Invisalign® leczy lekkie, średnie, a także poważne wady zgryzu, takie jak: przodozgryz, nagryz pionowy, zgryz krzyżowy, szparowatość, zgryz otwarty i stłoczenia zębów. Zdarza się także, że pacjent nie ma wady zgryzu, lecz chce po prostu wprowadzić kosmetyczne poprawki w wyglądzie swojego uśmiechu, co oczywiście leczenie nakładkowe także umożliwia. System Invisalign® oferuje również skuteczne leczenie zgryzu u dzieci, które jeszcze posiadają zęby mleczne. Invisalign® first, bo o tym mowa, pozwala na leczenie takich wad, jak nieprawidłowe ustawienie zębów, stłoczenia, szparowatość czy zbyt wąskie łuki zębowe.

Na czym polega leczenie ortodontyczne nakładkami Invisalign®? Zanim dojdzie do opracowania planu leczenia, należy – tak jak w każdym przypadku udać się na konsultację do gabinetu stomatologicznego. Ta może nieco różnić się od tradycyjnej wizyty u dentysty. Dlaczego? Standardowo, lekarz przeprowadza badanie stomatologiczne (wewnątrzustne i zewnątrzustne) oraz wywiad z pacjentem, jednak dalej pojawiają się pewne innowacje, takie jak wyciski 3D i wizualizacja leczenia. Brzmi ciekawie? Pobieranie wycisków przy pomocy skanera wewnątrzustnego  iTERO 3D to dobra wiadomość dla tych osób, które mogłyby źle zareagować na wyciski z masy plastycznej. Zdarza się, że umieszczanie formy z masą do jamy ustnej i konieczność jej zagryzienia powoduje u pacjentów odruch wymiotny. To jedna z korzyści. Drugą jest taka, że wyciski 3D pozwalają na wykonanie bardzo precyzyjnego modelu szczęki. Na tej podstawie powstaje cyfrowy model leczenia, który precyzyjnie wskaże, w jaki sposób mają się przemieszczać poszczególne zęby. „Clin check”, to komputerowy plan leczenia, dzięki któremu pacjent na wirtualnym planie może zobaczyć jak będą przebiegały kolejne jego etapy oraz jak finalnie będzie wyglądał jego uśmiech. Trzeba przyznać, że to bardzo motywacyjna metoda, która zachęca do przestrzegania zaleceń i pozwala na precyzyjne kontrolowanie postępów leczenia. Dodatkowo, lekarz może zalecić wykonanie rutynowych badań, takich jak zdjęcie pantomograficzne i cefalometryczne lub tomografia. Należy podkreślić, że niezależnie od wyboru metody leczenia ortodontycznego, zęby przed założeniem aparatu muszą być zdrowe. Zanim pacjent założy swoje pierwsze nakładki Invisalign®, musi wyleczyć ubytki, a także poddać się zabiegowi skalingu i piaskowania, o ile jest to wymagane przez lekarza. Kolejnym etapem jest wykonanie nakładek, których liczba jest indywidualnie określana przez lekarza. Dzięki temu, pacjent z góry wie, jak długo będzie trwało jego leczenie i jaki będzie jego całkowity koszt. W przypadku niedużych wad wystarczy 7 nakładek, natomiast przy większych, zazwyczaj jest ich 14 lub więcej. Nakładki są wymieniane co 7-14 dni, a z każdą kolejną zęby przesuwają się w kontrolowany sposób.

To, czy Invisalign® działa, można sprawdzić podczas wizyty kontrolnej, a także dzięki możliwości monitorowania postępów w aplikacji do której każdy pacjent ma dostęp. W jaki sposób? Za jej pośrednictwem można wysyłać zdjęcia do swojego lekarza, a także odliczać czas czas do zmiany nakładek.

Jak Invisalign® działa na zęby i na czym polega jego skuteczność? Nakładki Invisalign®® są wykonane ze specjalnego, przezroczystego tworzywa Smarttrack™. Dzięki temu aparat idealnie przylega do zębów i linii dziąseł. Pacjent czuje się komfortowo, a nakładki są praktycznie niewidoczne dla osób z zewnątrz. Oprogramowanie mapujące tworzy algorytm, który precyzyjnie wylicza siły, jakie działają na zęby w celu ich przemieszczenia. Takie działanie minimalizuje ryzyko wystąpienia błędów i sprawia, że aparat jest idealnie dopasowany. Dodatkowo, u wielu pacjentów stosuje się specjalne attachmenty – zaczepy SmartForce™, które powodują określony nacisk na nakładki, dzięki czemu można działać na wybrane zęby z określoną siłą. Takie rozwiązanie jako pierwsze zostało zastosowane w systemie Invisalign® i zdecydowanie podnosi skuteczność leczenia.

Działanie nakładek Invisalign® często można odczuć już po 3, a dostrzec po 6 miesiącach. Całkowity czas leczenia wynosi zazwyczaj 12 – 18 miesięcy, a więc krócej, niż przeciętnie trwa leczenie tradycyjnym aparatem.

Jakie są korzyści Invisalign®? Oprócz tego, że nakładki są gładkie i przezroczyste, są przede wszystkim – zdejmowalne. To sprawia, że pacjent podczas całej terapii może normalnie jeść i czyścić zęby. Higiena jamy ustnej podczas leczenia ortodontycznego ma kolosalne znaczenie. Zęby, na które działają siły, choć w przypadku Invisalign® są niewielkie i bezpieczne, mogą być nieco osłabione. Poza tym, na niedoczyszczonych zębach będzie osadzać się płytka bakteryjna, która jest przyczyną chorób zębów i dziąseł. Nosząc nakładki Invisalign® należy myć zęby najlepiej po każdym posiłku, aby zanieczyszczenia nie gromadziły się wewnątrz nakładki, a kolorowe jedzenie nie zabarwiło aparatu.

Czy Invisalign® działa? O to najlepiej zapytać samych pacjentów oraz prześledzić ich metamorfozy na stronach internetowych. Niektóre z nich są naprawdę imponujące! Aby jednak być na 100% pewnym, jakie dokładnie kroki należy podjąć, aby skutecznie poprawić zdrowie i wygląd swoich zębów, należy udać się do lekarza ortodonty.

legale steroide für Bodybuilder und Sportler

YouTube
YouTube
Instagram