Leczenie ortodontyczne w połączniu z wszczepieniem implantów zębowych może być rozważane z kilku perspektyw. Pierwsza z ich obejmuje pacjentów, którzy już mają wszczepione implanty, ale chcą poprawić swój uśmiech i zredukować wady zgryzu za pomocą aparatu ortodontycznego. Druga zaś to pacjenci, którzy muszą zastosować leczenie ortodontyczne, aby wszczepienie implantów i uzupełnienie braków zębowych było możliwe. W obu przypadkach bez problemu pacjenci mogą skorzystać z leczenia ortodontycznego nakładkami Invisalign.

Aparat Invisalign

Aparat ortodontyczny Invisalign to system przezroczystych nakładek na zęby, wykonanych z termoplastycznego sylikonu, które stopniowo przesuwają zęby sprawiając, że już w kilka miesięcy możemy uzyskać wymarzony uśmiech. Invisalign mają wiele zalet, ale cieszą się tak ogromną popularnością ze względu na estetykę, czas leczenia oraz koszty leczenia. 

Aparat Invisalign jest całkowicie przezroczysty, dzięki czemu jest niewidoczny i nie wpływa na wygląd pacjenta. Wiele osób nawet nie zorientuje się, że jego rozmówca nosi Invisalign. Nakładki zdejmujemy do jedzenia i picia, a także do mycia zębów. Dzięki temu codzienna higiena jamy ustnej jest znacznie łatwiejsza niż w przypadku standardowych aparatów ortodontycznych składających się z drutów i zamków. Noszenie aparatu nie koliduje również z przeprowadzaniem zabiegów stomatologicznych. Podczas wizyty u dentysty wystarczy zdjąć nakładki.

Leczenie ortodontyczne nakładkami Invisalign w wielu przypadkach jest znacznie krótsze niż przy wykorzystaniu stałego aparatu ortodontycznego. Jest to możliwe dzięki temu, że nakładki powodują jednoczasowo różne ruchy zębów. W leczeniu stałym aparatem pewne ruchy muszą być wykonywane pojedynczo. 

Nie bez znaczenia jest również koszt leczenia. W przypadku Invisalign jeszcze przed rozpoczęciem leczenia pacjent będzie znał pełny koszt swojej terapii. Dzięki temu może zaplanować swój budżet, a także rozłożyć płatność na wygodne raty. Koszt leczenia obejmuje zestaw nakładek na dolny i górny łuk zębowy, cyfrowy wycisk, wizyty kontrolne i ewentualne awarie aparatu, w tym przypadku – zniszczone lub zgubione nakładki. 

Leczenie Invisalign po wszczepieniu implantów

Nie każde leczenie ortodontyczne jest możliwe już po wszczepieniu implantów zębowych. Aparat Invisalign pozwala na stopniowe i kontrolowane przesuwanie poszczególnych zębów, dlatego jest ono bezpieczne dla implantów. W przeciwieństwie do aparatów stałych, nakładki Invisalign kontrolują zakres przemieszczania się zębów w ramach działania określonej nakładki, a także czas takiego  przemieszczania. Tym samym, mamy możliwość przesuwania tylko wybranych zębów, z pominięciem implantów zębowych lub mostów. Dodatkowo, leczenie aparatem Invisalign projektowane jest komputerowo. Lekarz może oznaczyć miejsce, w którym znajduje się implant, aby w bezpieczny sposób przeprowadzić leczenie ortodontyczne pozostałych zębów.

Invisalign jako leczenie przedprotetyczne

Aparat Invisalign może być również wykorzystany do przeprowadzania leczenia ortodontycznego przez wszczepieniem implantów zębowych. Implanty zębowe mogą być wykorzystane w dwojaki sposób: jako filary odbudowy protetycznej oraz jako elementy kotwiące w leczeniu ortodontycznym. Implanty jako odbudowa protetyczna wykorzystywane są w przypadku braku uzębienia spowodowanego chorobą lub wypadkiem. Długotrwałe braki w uzębieniu mogą prowadzić do przesuwania się zębów i powstawania wad zgryzu. Przed wszczepieniem implantów może być konieczne przesunięcie naturalnych zębów, umieszczenie ich w łuku i zrobienie miejsca dla zaplanowanych implantów. 

Z drugiej strony, implanty protetyczne mogą posłużyć jako zakotwienie, które umożliwi ortodoncie bezpieczne przesuwanie zębów: przechylanie i wychylanie, wydłużanie i skracanie siekaczy oraz zamykanie szpar po usuniętych zębach. Implanty kotwiące najczęściej umieszczane są w podniebieniu, w przedniej części gałęzi żuchwy lub w rejonie zatrzonowcowym. Implanty kotwiące nie są wykorzystywane w leczeniu aparatem Invisalign.

Do kliniki Proste Zęby zapraszamy wszystkich pacjentów, zarówno tych przed, jak i tych po leczeniu protetycznym z wykorzystaniem implantów zębowych. Przygotujemy i bezpiecznie przeprowadzimy skuteczne oraz bezbolesne leczenie. Każdy nowy piękny uśmiech jest dla nas najlepszą nagrodą oraz największą radością.

YouTube
YouTube
Instagram