Leczenie ortodontyczne Invisalign® opiera się na noszeniu specjalnych, indywidualnych nakładek, które prostują zęby i w kontrolowany sposób pozwalają ustawić je na właściwych pozycjach. Należy jednak mieć na uwadze to, że w przypadku korekty niektórych wad zgryzu niezbędne będzie zastosowanie specjalnych gumek, tzw. wyciągów. Ta informacja bywa stresująca dla pacjentów, jednak cel, jaki można dzięki nim osiągnąć, jest wart początkowego dyskomfortu. Na szczęście, zarówno do samego aparatu ortodontycznego, jak i do wyciągów można się szybko przyzwyczaić.

Wyciągi ortodontyczne, to elastyczne gumki, które pozwalają we właściwy sposób ustawić łuki zębowe względem siebie. Prawidłowy zgryz to taki, gdy zęby górnej szczęki nachodzą delikatnie na zęby żuchwy, na wysokość około 2-3 mm. W przypadku wad zgryzu, takich jak przodozgryz czy tyłozgryz dochodzi do dysproporcji w ułożeniu łuków zębowych. Wówczas leczenie ortodontyczne opierać się może zarówno na prostowaniu zębów, jak i korekcie wady zgryzu. Podczas pierwszej konsultacji ortodontycznej w gabinecie Invisalign®, lekarz ocenia stan zgryzu i podczas planowania leczenia może zalecić konieczność noszenia wyciągów.

Elastyczne gumki zakładane są przez lekarza na górnym i dolnym łuku, w wyznaczonych miejscach, na wcześniej zamontowanych zaczepach (attachmentach). Zarówno umiejscowienie, jak i rodzaj wyciągów ma kluczowe znaczenie dla skuteczności terapii. Dzięki różnorodności rozmiarów, wyciągi mogą oddziaływać na zęby różnymi siłami. W trakcie leczenia ortodontycznego gumki są wielokrotnie wymieniane, zgodnie ze wskazaniami ortodonty.

Wyciągi ortodontyczne dzielą się na wewnątrzustne, które są najczęściej stosowane i występują w postaci elastycznych gumek oraz zewnątrzustne, do jakich zalicza się headgear i maskę twarzową Delaire’a. Maski są stosowane wtedy, gdy konieczne jest cofnięcie lub wysunięcie szczęki.

To, jak długo należy nosić wyciągi, zależy od rodzaju, wielkości wady zgryzu i samodyscypliny pacjenta. Bywa, że wskazane jest noszenie ich 24h/dobę, nawet podczas jedzenia. Spożywając pokarm szczęki pracują, tym samym zwiększając siły, z jakimi elastyczne gumki oddziałują na zęby. Jest to sytuacja pożądana i wpływa na efektywność leczenia. Jeśli więc lekarz zaleci noszenie wyciągów przez cały czas, warto się temu podporządkować, aby osiągnąć cel terapii w założonym terminie. Leczenie ortodontyczne aparatem Invisalign® daje pacjentowi więcej komfortu i swobody niż leczenie aparatem metalowym, jednak wymaga stosowania się do wytycznych i przestrzegania ściśle określonych zasad co do czasu noszenia zarówno nakładek, jak i wyciągów.

Noszenie wyciągów, choć początkowo może sprawiać dyskomfort, a nawet ból, z czasem mija. Gumki ulegają zużyciu, dlatego należy je regularnie wymieniać. Bywa, że nawet kilka razy dziennie – po każdym posiłku i myciu zębów, o ile ortodonta tak zadecyduje. Pacjent podczas pierwszych wizyt uczy się pod okiem lekarza, jak prawidłowo zakładać nowe wyciągi. Z upływem czasu, czynność ta staje się rutyną, tak jak samo noszenie wyciągów, do których można się szybko przyzwyczaić. Częste zdejmowanie gumek i zakładanie ich na krótki czas, paradoksalnie może przysporzyć więcej bólu i opóźnić postępy terapii, dlatego systematyczność i cierpliwość w trakcie leczenia ortodontycznego jest bardzo ważna.

Efektem leczenia metodą Invisalign® – noszenia nakładek i wyciągów są proste zęby oraz zdrowy, równy zgryz. Przy pomocy niewidzialnego aparatu i niepozornych gumek można diametralnie przebudować łuki zębowe, czego dowodem są spektakularne metamorfozy ponad 15 milionów pacjentów na całym świecie. Eliminując wady zgryzu zapobiegamy pojawieniu się groźnych chorób zębów i przyzębia, nie wspominając już o efektach estetycznych, o których pacjenci tak marzą. Nieleczone wady są przyczyną kompleksów, a co gorsza, mogą powodować problemy z wykonywaniem codziennych czynności, takich jak jedzenie, przełykanie czy mowa. Niedogodności, np. seplenienie mogą pojawić się także na początku leczenia ortodontycznego, jednak warto mieć na uwadze, że to sytuacja przejściowa.

 

Czy warto rozpocząć leczenie metodą Invisalign®? Zdecydowanie tak! To opatentowana metoda z użyciem wygodnych i dyskretnych, przezroczystych nakładek, która zrewolucjonizowała świat ortodoncji. Aparat można zdejmować na czas posiłków i czyszczenia zębów. Dzięki działaniu precyzyjnie obliczonych, odpowiednio rozłożonych sił, jakie nakładki wywierają na zęby, leczenie Invisalign® bywa krótsze nawet o połowę, względem leczenia tradycyjnym aparatem. Czy należy bać się wyciągów? Zdecydowanie nie! Te, w połączeniu z nakładkami Invisalign® umożliwiają osiągnięcie naprawdę spektakularnego rezultatu poprzez korektę nawet trudnych, skomplikowanych wad zgryzu. Dla takiego efektu, warto – zarówno dosłownie, jak i w przenośni, zagryźć zęby i koncentrując się na celu, sumiennie zastosować do planu leczenia.

 

 

 

 

 

YouTube
YouTube
Instagram