Pacjenci, którzy przychodzą do naszej kliniki, aby poddać się leczeniu nakładkami Invisalign®, spotykają się z wieloma nowymi nazwami, które z początku mogą przerażać. Jednym z takich słów są attachmenty. Czym są one dokładnie i dlaczego stosuje się je podczas terapii? Sprawdźcie poniżej.

Jak zakłada się attachmenty?

Dla wielu pacjentów każde nowe słowo i wykorzystywana technologia podczas leczenia zębów, mogą być przerażające. Nic w tym dziwnego, w końcu chodzi o nasze zdrowie, a także uzyskanie pięknych i zdrowych zębów. Większości z nas wizyta u stomatologa i ortodonty, może kojarzyć się z bólem, czy dyskomfortem, dlatego też boimy się tych wszystkich nowości. Jednakże w czasie leczenia nakładkami Invisalign® nie musimy się niczego obawiać, ponieważ cały proces, poza kilkoma dniami adaptacji do aparatu, jest całkowicie bezbolesny.

Nie inaczej jest w przypadku attachmentów, czyli zaczepów. Attachmenty to niewielkie przezroczyste wypustki, montowane na niektórych zębach. Wykonuje się je z przezroczystego materiału światloutwardzalnego tak, aby jak najmniej były widoczne na zębach. W kolejności wykonuje się: wytrawia  szkliwo, smaruje bondem, a następnie naświetla lampą polaryzacyjną materiał  światloutwardzlany. Podczas zakładania attachmentów wykorzystuje się specjalną nakładkę (foremkę) przygotowaną specjalnie przez firmę Invisalign®, czyli „Attachement template”, która jest ściśle dopasowana do kształtu każdego zaczepu, przykleja się ją do zęba, naświetla, a następnie zdejmuje, pozostawiając precyzyjnie dopasowane do aparatu attachmenty. Proces zakładania zaczepów można z powodzeniem porównać do budowania babek z piasku, ponieważ schemat wykonywania jest bardzo podobny.

Attachmenty – dla lepszego efektu

Z pewnością warto podkreślić, że zaczepy to jeden z elementów, który wyróżnia leczenie ortodontyczne nakładkami Invisalign spośród innych dostępnych na rynku metod. Taka forma attachmentów została wynaleziona właśnie przez firmę Invisalign i z roku na rok jest coraz bardziej ulepszana. Inne marki, oferujące nakładkową terapię ortodontyczną, nie stosują zaczepów. Dlaczego attachmenty są tak ważne? Ponieważ doprecyzowują one ruchy zębów. To właśnie dzięki zaczepom nakładki mogą działać na zęby z odpowiednią siłą i „zmuszać” je do przemieszczania się.

Wyróżniamy dwa rodzaje zaczepów, w zależności od pełnionej przez nie funkcji. Z jednej strony możemy mieć do czynienia z attachmentami retencyjncymi, które po prostu podtrzymują nakładkę i sprawiają, że pozostaje ona na swoim miejscu. Z drugiej zaś, montowane są również zaczepy funkcyjne – precyzyjne, których zadaniem jest oddziaływanie na ząb, poruszanie nim, przekręcanie, czy rotowanie. Idąc dalej, wśród zaczepów funkcyjnych możemy wyróżnić również kolejne dwa typy: zaczepy ekstruzyjne i intruzyjne. Te pierwsze wyciągają zęby z dziąseł, a drugie są odpowiedzialne za wtłaczanie ich do kości. Jak widać, attachmenty mogą pełnić wiele ról i mieć ogromny wpływ na przebieg leczenia i jego jakość.

Attachmenty – nie ma się czego bać

Warto doprecyzować, że zakładanie i zdejmowanie attachmentów jest całkowicie bezbolesne i zajmuje dosłownie kilka minut, w zależności od ich ilości. Założenie zaczepów to zabieg trwający około 15 minut, zdejmowanie zaś – 5 minut. Attachmenty usuwa się za pomocą precyzyjnych krążków ściernych, przy jednoczesnym zachowaniu szkliwa w stanie nienaruszonym. Jest to bardzo istotna kwestia, którą trzeba podkreślać, ponieważ zdejmowanie innych aparatów, na przykład zamków, bardzo często niszczy zewnętrzną strukturę zęba. Inaczej jest w przypadków Invisalign i zaczepów – szkliwo zostaje nieuszkodzone.

Może zdarzyć się tak, że zaczep, podczas noszenia aparatu, odpadnie. Nie należy w takiej sytuacji panikować, a poinformować o całej sytuacji lekarza, który przy okazji kolejnej wizyty kontrolnej uzupełni brakujący attachment. O tym, jaki zaczep i gdzie zostanie umieszczony, decyduje program Invisalign i lekarz prowadzący leczenie.

Nakładkami Invisalign skutecznie leczonych było już ponad 10 milionów pacjentów na całym świecie. Biorąc pod uwagę takie doświadczenie, warto zaufać specjalistom stosującym ten rodzaj terapii ortodontycznej. Cała metoda, jak i funkcjonalność samych zaczepów jest stale rozwijana i udoskonalana, aby efekty leczenia były jeszcze bardziej spektakularne.

 

 

legale steroide für Bodybuilder und Sportler

YouTube
YouTube
Instagram