Każda osoba, która rozpoczyna leczenie nakładkami Invisalign, zastanawia się jak dbać o higienę jamy ustnej i czystość aparatu przez cały okres terapii. Na początek warto podkreślić, że wszystkie te czynności są znacznie łatwiejsze niż w przypadku standardowego aparatu ortodontycznego składającego się z zamków i drutów, z bardzo prostego powodu – nakładki Invisalign zdejmujemy do jedzenia, picia innych napojów niż woda, a także do mycia zębów. Dzięki temu, nic nie przeszkadza nam i nie utrudnia codziennej higieny jamy ustnej.

Dbanie o higienę jamy ustnej w przypadku stałych aparatów ortodontycznych jest trudne. Wymaga czasu, cierpliwości i wprawy, aby skutecznie usunąć resztki pokarmowe z zębów, dziąseł, przestrzeni międzyzębowych oraz samego aparatu. Jeśli pozwolimy na pozostanie kawałków jedzenia na aparacie możemy mieć pewność, że prędzej czy później będą miały one wpływ na gromadzenie się bakterii, powstanie płytki nazębnej, a w efekcie ubytków i próchnicy.

Nakładki Invisalign a higiena jamy ustnej

Tak naprawdę dbanie o higienę jamy ustnej podczas leczenia Invisalign nie różni się znacznie od tego, jak wygląda to na co dzień. Pielęgnacja powinna składać się z mycia zębów, czyszczenia języka i policzków, oczyszczania przestrzeni międzyzębowych z wykorzystaniem nici dentystycznej lub irygatora, a także płukania specjalnym płynem do płukania ust. Taki proces powinniśmy powtarzać nie rzadziej niż dwa razy dziennie. Najlepiej jest, gdy zęby są szczotkowane po każdym posiłku. 

Sprawa wygląda tak samo przy noszeniu nakładek Invisalign z tym, że jest wzbogacona o zdejmowanie i zakładanie aparatu. Przezroczyste nakładki powinniśmy nosić minimum 22 godziny na dobę co oznacza, że zdejmujemy je tylko do spożywania jedzenia i napojów (poza wodą). Istotnym jest, aby przed każdym nałożeniem nakładek wyszczotkować zęby. Unikniemy w ten sposób osadzania się płytki nazębnej, powstawania ubytków, a także przebarwiania się nakładek szczególnie, gdy spożywany barwiące pokarmy (np. kurkuma, buraki, czerwone wino, kawa, herbata).

Jak dbać o nakładki na zęby?

Podstawowym sposobem na utrzymanie nakładek w czystości jest mycie ich delikatną szczoteczką do zębów (nie tą samą, którą myjemy zęby) i płukanie letnią wodą. W przypadku bardziej zanieczyszczonych lub przebarwionych nakładek możemy zastosować specjalny środek – Invisalign Cleaning Crystals lub tabletki czyszczące. Cleaning Crystals pozwolą na skuteczne usunięcie zabrudzeń i przebarwień w krótkim czasie. Należy pamiętać, aby przed każdym założeniem nakładek umyć zęby. W ten sposób unikniemy powstawiania nieestetycznych przebarwień.

Aparat Invisalign, gdy nie znajduje się na zębach, powinien być przechowywany w przeznaczonym do tego etui na nakładki. Pudełko na aparat powinno być myte zawsze wtedy, gdy czyścimy nakładki. Do skutecznego umycia etui wystarczy mydło i ciepła woda.

Aparat Invisalign a higiena w pandemii COVID-19

Prawidłowa higiena jest ważna zawsze, ale nabiera szczególnego znaczenia w tak wyjątkowych czasach, jak pandemia koronawirusa. Aby uniknąć zakażenia, należy często myć ręce i dezynfekować je w odpowiedni sposób. Nie można o tym zapominać przy aparacie Invisalign.

Zanim zdejmiemy lub założymy nakładki należy zawsze umyć ręce, szczególnie gdy wcześniej przebywaliśmy w miejscu szczególnie podatnym na zwiększoną liczbę zarazków. Na naszych dłoniach znajduje się wiele drobnoustrojów, bakterii i wirusów. Przenosząc je do jamy ustnej narażamy siebie na zakażenie różnymi chorobami, nie tylko COVID-19.

YouTube
YouTube
Instagram