Aparat Invisalign, czyli przezroczyste nakładki na zęby, niewątpliwie zrewolucjonizował współczesną stomatologię. Tak ogromną popularność zdobył nie tylko dzięki swojej estetyce, ale przede wszystkim ze względu na krótki czas leczenia, wygodę, wspaniałe efekty i przystępną cenę. Aparat nie jest widoczny, więc nie wpływa na codzienny wygląd pacjenta. Dzięki możliwości zdjęcia nakładek do jedzenia i mycia zębów, utrzymanie odpowiedniej higieny jamy ustnej jest niezwykle proste. Co równie istotne, koszt leczenia nawet bardzo skomplikowanej wady jest niższy niż w przypadku standardowego aparatu ortodontycznego składającego się z drutów i zamków.

Wielu pacjentów, zanim podejmie decyzję o leczeniu, zastanawia się czy ich zęby i wada zgryzu będą mogły być skorygowane za pomocą aparatu Invisalign. W znacznej większości przypadków odpowiedź brzmi „tak”. Aparat Invisalign może być stosowany zarówno na zębach stałych, jak i mlecznych. Z powodzeniem zredukuje prostsze wady oraz te bardziej skomplikowane. Z jakimi wadami z powodzeniem poradzą sobie nakładki Invisalign? Sprawdźcie poniżej.

Nagryz pionowy

Nagryz pionowy to wada zgryzu, która pojawia się u pacjentów bardzo często. Ogólnie mówiąc polega ona na tym, że górne zęby są wysunięte do przodu względem zębów dolnych. W skrajnych przypadkach tej wady pacjent może nawet mieć problem z domknięciem ust. Występowanie nagryzu pionowego może mieć kilka źródeł. Jednym z nich są geny. Inną przyczyną są złe nawyki, takie jak ssanie palca, ssanie smoczka i wypychanie języka. 

Nagryz pionowy nie powinien być lekceważony, ponieważ niesie za sobą wiele konsekwencji. Wada ta to z pewnością problem estetyczny, ale również powoduje ona problemy z żuciem, gryzieniem i jedzeniem. Może prowadzić do zaburzeń mowy i problemów z oddychaniem. W wyniku nieprawidłowego gryzienia może dochodzić do uszkodzenia zębów i ścierania szkliwa. Nagryz pionowy niejednokrotnie wywołuje ból w stawie skroniowo-żuchwowym, ból szyi oraz głowy.

Przodozgryz

Przodozgryz to wada, która charakteryzuje się wysunięciem do przodu żuchwy względem szczęki. W przypadku przodozgryzu może dojść również do zwiększonego kąta żuchwy oraz wydłużenia dolnego odcinka twarzy. Czasami przodozgryz powoduje także zatrzymanie doprzedniego wzrostu szczęki. Ta wada zgryzu najczęściej powodowana jest przez czynniki genetyczne. 

Przodozgryz wywołuje zaburzenie funkcji żucia i odgryzania pokarmów. Może wpływać na pojawienie się wad wymowy. Najbardziej charakterystycznym objawem tej wady jest wysunięcie dolnej wargi, a także wygładzenie bruzdy wargowo-bródkowej. Przodozgryz w większości przypadków można usunąć dzięki terapii ortodontycznej. U niektórych pacjentów może być konieczne przeprowadzenie zabiegów chirurgicznych lub ekstrakcja zębów. 

Zgryz krzyżowy

Prawidłowy zgryz to taki, gdzie zęby górne zachodzą na zęby dolne na wysokość 2-3mm. Zgryz krzyżowy natomiast jest wtedy, gdy mamy do czynienia z zależnością odwrotną, czyli zęby dolne zachodzą na uzębienie górne. Wada ta może występować na całym łuku zębowym lub na jego fragmencie. Zgryz krzyżowy pojawia się w wyniku wad wrodzonych i genetycznych uwarunkowań, przez szkodliwe nawyki, takie jak ssanie palca, ssanie smoczka, czy oddychanie przez usta, zgrzytanie zębami, braki w uzębieniu lub nieprawidłowe wypełnienia stomatologiczne.

Zgryz krzyżowy u dorosłych pacjentów powoduje zmiany rysów twarzy. Można zauważyć asymetrię warg lub dominację dolnej części twarzy nad górną. Zgryz krzyżowy, podobnie jak inne wady zgryzu, nie może być lekceważony, ponieważ nieleczony ma negatywny wpływ na funkcjonowanie całego układu żucia. 

Szparowatość

Ze szparowatością mamy do czynienia wtedy, gdy wielkość zębów jest mniejsza niż miejsce istniejące w łuku zębowym. W wyniku tego powstają szpary pomiędzy zębami. Szparowatość zniekształca uśmiech, ale niesie za sobą nie tylko estetyczne konsekwencje. Źródłem szparowatości mogą być przyczyny genetyczne (zbyt małe zęby), wady zgryzu (niewłaściwe ustawienie zębów w łuku) i choroby przyzębia (przesunięcie zębów w wyniku choroby). 

Wada ta powoduje dyskomfort podczas jedzenia, ponieważ resztki jedzenia wchodzą w przestrzenie międzyzębowe, przyczyniając się do powstawania nieświeżego oddechu i próchnicy. Szparowatość może być usunięta za pomocą kilku metod, ale najbardziej popularną jest leczenie ortodontyczne.

Zgryz otwarty

Wada ta polega na niepełnym zachodzeniu na siebie zębów siecznych. Tym samym, zęby górne nie stykają się z zębami dolnymi w sposób prawidłowy. W zależności od tego, jak bardzo zaawansowana jest wada, pomiędzy zębami górnymi i dolnymi powstaje mniej lub bardziej widoczna przestrzeń.

Do przyczyn powstawania zgryzu otwartego zaliczamy zbyt długie ssanie palca lub smoczka, wypychanie języka, niedrożność dróg oddechowych, brak zaniku niemowlęcego sposobu połykania, czy wady genetyczne. Zgryz otwarty może powodować wady wymowy, problemy z odgryzaniem i żuciem pokarmu, a także nieestetyczny wygląd. Wada, jaką jest zgryz otwarty, powinna być zawsze leczona, ponieważ w skrajnych przypadkach może powodować niemożność gryzienia pokarmów.

Stłoczone zęby

Stłoczenia zębów to wada występująca u pacjentów bardzo często. Może być wywołana zarówno przez czynniki genetyczne, wrodzone, jak i przez czynniki środowiskowe. Stłoczenia zębów pojawiają się w wyniku braku wystarczającego miejsca na wzrost wszystkich zębów w łuku zębowym. W efekcie zęby nachodzą na siebie, wyrastają w nieodpowiednim miejscu lub pod nieprawidłowym kątem. 

Stłoczone zęby widać gołym okiem. Bez problemu możemy zauważyć krzywe zęby, nierówno ustawione w łuku zębowym. Wada ta to nie tylko poważny problem natury estetycznej. W przypadku stłoczonych zębów znacznie trudniej dba się o odpowiednią higienę jamy ustnej, przez co gromadzi się kamień i płytka nazębna. Tym samym powstają idealne warunki do powstawania próchnicy i rozwoju paradontozy.

YouTube
YouTube
Instagram