Pacjenci, zanim ostatecznie zdecydują się na podjęcie leczenia ortodontycznego, zastanawiają się, jaki wpływ na ich życie i wygląd zewnętrzny będzie miała taka terapia. Jednym z najczęściej pojawiających się pytań jest to, czy leczenie aparatem ortodontycznym zmieni ich rysy twarzy, czy będą wyglądać inaczej? Od razu możemy odpowiedzieć – tak, ale tylko na swoją własną korzyść!

Aparat ortodontyczny zamiast medycyny estetycznej?

Nasi pacjenci, a w szczególności pacjentki, po zakończonym leczeniu ortodontycznym częstą mówią, że odmłodniały na twarzy. Nie dzieje się to za pomocą magii, czy skomplikowanych zabiegów. Wszystko to jest spowodowane właśnie przebyciem odpowiednio przeprowadzonej terapii ortodontycznej. Te osoby, które wcześniej musiały korzystać z wypełniaczy, na przykład z kwasu hialuronowego, szczególnie w bruzdach nosowo-wargowych, po zakończeniu leczenia nakładkami Invisalign® mogą całkowicie o nich zapomnieć. Dzieje się tak, ponieważ znienawidzone przez pacjentów bruzdy są podtrzymywane od wewnątrz przez przesunięcie za pomocą aparatu zęby. Zostają one przemieszczone, dzięki noszeniu aparatu Invisalign®, w tzw. „czarne trójkąty”, które idealnie podtrzymują właśnie wspomniane bruzdy nosowo-wargowe. Tym samym, po zakończeniu leczenia ortodontycznego, bruzdy są uniesione, a nasza twarz wygląda młodziej, bez konieczności stosowania wypełniaczy i zabiegów medycyny estetycznej.

Wada zgryzu a rysy twarzy

Nasze rysy twarzy zależne są poniekąd od wad zgryzu, jakie u nas występują. Szczególnie jest to zauważalne w przypadku tych największych wad. Jeśli pacjent ma tyłozgryz, jego broda będzie tym samym cofnięta. Przeprowadzenie leczenia ortodontycznego sprawi, że ta część twarzy wróci na odpowiedni miejsce, broda wysunie się, a pacjent zyska regularną i symetryczną buzię. W przypadku pacjentów cierpiących na przodozgryz, mamy do czynienia z brodą zbytnio wysuniętą do przodu. Podobnie, jak w przypadku tyłozgryzu, przeprowadzenie terapii nakładkami Invisalign® sprawi, że twarz będzie bardziej symetryczna. Będzie wyglądać prawidłowo, ponieważ bródka cofnie się. Zgryz krzyżowy bardzo często powoduje u pacjentów asymetrię twarzy, jednak nie należy się obawiać tego problemu. Terapia ortodontyczna, która wyleczy tego typu wadę spowoduje, że pacjent odzyska symetrię buzi. Do wad zgryzu zmieniających rysy twarzy zaliczamy jeszcze zgryz otwarty. Powoduje on, że odcinek pomiędzy brodą a nosem jest za duży i nie wygląda proporcjonalnie. Dzięki przeprowadzonemu leczeniu, twarz zyskuje proporcjonalny wygląd.

Rysy twarzy a ogólny wygląd

Warto zauważyć, że ludzkie oko wychwytuje podświadomie każdą asymetrię w twarzy. Tym samym w naszych oczach staje się ona bardziej ostra i agresywna. Tylko twarz symetryczna odbierana jest przez nasz wzrok jako ta łagodna i przyjazna. Dlatego też istotnym jest, aby zadbać o przywrócenie symetrii na tyle, na ile jest to możliwe. Jeśli problem asymetrii stoi po stronie wad zgryzu, pozbycie się jej będzie dość proste. Wystarczy kilka miesięcy leczenia nakładkami Invisalign®, a nasza twarz znów odzyska łagodny wygląd. Należy również dodać, że brak symetrii twarzy poprzez przesunięcie linii pośrodkowej daje nam nietypowy wygląd w uśmiechu, na przykład na zdjęciu, ale sprawia również, że krzywo mówimy. Po przeprowadzeniu terapii ortodontycznej twarz jest symetryczna, wraz z linią źrenic. Biorąc pod uwagę wszystkie wspomniane wyżej aspekty, nie należy obawiać się asymetrii twarzy, ani sposobów na jej usunięcie.

Leczenie ortodontyczne zmienia rysy twarzy

Nie da się ukryć, że noszenie aparatu ortodontycznego naprawdę zmienia rysy twarzy. Jednak proces ten odbywa się tylko na naszą korzyść. Dzięki leczeniu ortodontycznemu nasza twarz odzyskuje symetrię, a także przyjemny i łagodny wyraz. Jeśli jesteśmy pod opieką profesjonalistów, a nasze leczenie jest odpowiednio dobrane, nie musimy obawiać się, że skutki leczenia pójdą w złą stronę i negatywnie wpłyną na nasz wygląd. Zadaniem leczenia ortodontycznego jest przywrócenie pięknego, równego uśmiechu, więc nie wywoła ono niepożądanych dla nas efektów.

YouTube
YouTube
Instagram