Dieta przy aparacie Invisalign® – co można jeść, a czego unikać?

Pacjenci, rozpoczynając leczenie ortodontyczne aparatem Invisalign® często mają wiele pytań dotyczących samej terapii oraz codziennego życia z nakładkami. Jednym z podstawowych pytań, jakie pojawia się u pacjentów, jest pytanie o dietę. Wiele osób obawia się, że nosząc aparat będzie musiało zrezygnować z ulubionych potraw i napojów. Na jakie produkty zatem można sobie pozwolić? Jakie stanowczo trzeba ostawić? Czy można jeść i pić w aparacie? Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na te wszystkie pytania, które tak bardzo nurtują naszych pacjentów.

Dieta a Invisalign®

Niewidoczny aparat Invisalign® ma bardzo wiele zalet, które powodują, że tradycyjne aparaty ortodontyczne znacznie tracą na swojej popularności. Są przezroczyste, leczenie trwa krócej, a cała terapia jest w podobnej cenie jak metalowe aparaty ortodontyczne. Jednak to nie wszystko. Największą zaletą nakładek Invisalign® jest to, że jego noszenie nie wymaga specjalnych wyrzeczeń żywieniowych i rezygnacji z ulubionych potraw. W momencie, gdy do jedzenia zdejmujemy nakładki, tak naprawdę możemy zjeść to, na co mamy ochotę, o ile przed ponownym założeniem aparatu dokładnie wyszczotkujemy nasze zęby.

Warto tutaj wspomnieć, że zachowanie higieny zębów przy leczeniu aparatem Invisalign® jest również znacznie łatwiejsze niż w przypadku standardowych aparatów ortodontycznych. Nie potrzebujemy specjalnych szczoteczek i irygatorów, którymi konieczne jest czyszczenie metalowego aparatu po posiłku. W przypadku tradycyjnych aparatów ortodontycznych należy unikać wszelkich twardych pokarmów, a także tych lepkich i ciągnących się. Na czas leczenia musimy zapomnieć o żelkach, krówkach, orzechach, popcornie, a także gumie do żucia. Nie mówiąc już o koszmarze, jakim są kawałki posiłku uwięzione w aparacie. Inaczej jest w przypadku leczenia nakładkami Invisalign®. Jeśli do posiłku zdejmiemy aparat, nie ma właściwie żadnych ograniczeń i nie musimy się martwić, że część obiadu pozostanie na naszych z ębach. Jedynie inaczej jest w przypadku gumy do żucia, wszystkie osoby podczas leczenia ortodontycznego muszą z niej zrezygnować.

Jakich produktów unikać?

Podczas leczenia ortodontycznego Invisalign®, mimo dużej swobody żywieniowej, warto pamiętać, że o nakładki zawsze należy dbać. Mimo tego, że są one co jakiś czas wymieniane, nikt z nas nie chciałby chodzić z aparatem z widocznym przebarwieniem od czerwonego wina, czy kawy. W związku z tym, aby mieć pewność, że nasz aparat pozostanie w odpowiednim kolorze przez cały czas użytkowania, warto zrezygnować z produktów barwiących, zarówno jedzenia, jak i napojów.

Do napojów barwiących zaliczamy: kawę, herbatę (szczególnie czarną), czerwone wino i napoje gazowane. W przypadku produktów spożywczych są to sos pomidorowy, sos curry, sos sojowy, ocet balsamiczny, słodycze i niektóre owoce. Nie zapominajmy również od silnych właściwościach barwiących, jakie posiada burak oraz kurkuma. O ile w przypadku posiłków aparat możemy po prostu zdjąć, aby uniknąć przebarwień, sprawa staje się bardziej skomplikowana podczas spożywania napojów.

Nakładki Invisalign® powinno się nosić przez minimum 22 godziny dziennie, dlatego też nie może być mowy o zdejmowaniu aparatu do każdej kawy, czy herbaty. Oczywiście, o ile to możliwe, najlepiej jest zrezygnować z barwiących napojów podczas leczenia lub spożywać je razem z posiłkiem, gdy aparat chwilowo leży w ochronnym opakowaniu. Innym sposobem jest picie przez słomkę, ale w przypadku piciu kilku kaw dziennie, nawet słomka może nie być wystarczająca. W związku z tym warto zastąpić barwiące napoje tymi bezpieczniejszymi. Wystarczy, że do kawy dodamy mleko, czarną herbatę zastąpimy białą, kolorowe napoje wodą, a naszemu aparatowi nic nie powinno się stać.

legale steroide für Bodybuilder und Sportler

YouTube
YouTube
Instagram