Podczas każdego leczenia ortodontycznego konieczne jest odbywanie regularnych wizyt kontrolnych. Niezależnie od tego, czy nosimy standardowy aparat złożony z zamków i drutów, czy nowoczesny aparat nakładkowy Invisalign, musimy pamiętać, aby systematycznie odwiedzać ortodontę i kontrolować efekty. Takie wizyty zapobiegają utrwalaniu efektów niezgodnych z naszymi oczekiwaniami, eliminują możliwość pojawienia się jakichkolwiek błędów i pozwalają na szybką reakcję w przypadku ich wystąpienia. 

Wizyta kontrola – jak często?

Częstotliwość odbywania wizyt kontrolnych zależy od typu aparatu jaki nosimy, od korygowanej wady, a także od samego ortodonty. W przypadku standardowego aparatu ortodontycznego powinniśmy odwiedzać gabinet ortodontyczny co 4, 6 lub 8 tygodni, w zależności od etapu leczenia. Jeśli zdecydowaliśmy się na nakładki Invisalign, na początku leczenia będziemy musieli częściej przychodzić na wizyty, a z czasem ich częstotliwość będzie znacznie rzadsza.

Nakładki Invisalign – wizyta kontrolna

W Klinice Proste Zęby pacjent na początku leczenia otrzymuje pierwszą partię nakładek, zazwyczaj są to 2-3 komplety do noszenia przez 7-10 dni, co oznacza, że po wykorzystaniu tych nakładek należy ponownie udać się do gabinetu. Ortodonta już wtedy sprawdza, wykonując skan, czy leczenie idzie w dobrym kierunku. W miarę potrzeb przeprowadza niezbędne zabiegi dodatkowe takie, jak na przykład stripping. Na koniec pacjent otrzymuje kolejny zestaw nakładek, po noszeniu których ma udać się do gabinetu na wizytę kontrolną. Ilość i częstotliwość wydawanych nakładek może być różna w zależności od długości leczenia, wady zgryzu oraz pierwszych efektów terapii.

Jeśli początkowe wizyty kontrolne wskazują na to, że całe leczenie idzie w dobrym kierunku, pacjent może już otrzymać wszystkie nakładki, które składają się na terapię. Skąd wiemy, że leczenie przynosi oczekiwane efekty? Ortodonta wykonuje tzw. cyfrowy wycisk za pomocą nowoczesnego skanera. System porównuje nowy wycisk z tymi wykonanymi wcześniej i wskazuje na zmiany, jakie zaszły w ustawieniu zębów. Jeśli zęby na ekranie mają kolor zielony, oznacza to, że wszystko idzie w odpowiednim kierunku. Gdy zobaczymy kolor żółty – zmiany zaszły, ale nie są wystarczające na danym etap leczenia. W niektórych przypadkach pojawi się kolor czerwony, co oznacza, że trzeba przerwać terapię i znaleźć powód nieprawidłowego przebiegu leczenia.

Warto podkreślić, że nie należy obawiać się wizyt kontrolnych przy noszeniu nakładek Invisalign i nie powinny kojarzyć się nam one z bólem. Gdy mamy stały aparat, na wizytach często jest on dokręcany i ustawiany tak, aby aparat wymuszał dalszą zmianę ustawienia zębów. Bardzo często jeszcze kilka dni po wizycie odczuwamy ból wywołany naciskiem aparatu. W przypadku Invisalign na wizycie kontrolnej nie są wprowadzane takie zmiany, ponieważ przesuwanie zębów po trochu jest wymuszane przez kolejne nakładki, zmieniane co 7-10 dni, a nie nacisk aparatu podkręcany raz na kilka tygodni. 

Jeśli leczenie idzie w dobrym kierunku, wizyty kontrolne przy leczeniu nakładkami Invisalign są krótkie i przyjemne. Ortodonta, oprócz skanu, wykonuje również zdjęcia, aby udokumentować zmiany, jakie zachodzą w uzębieniu. W zależności od zaleceń lekarza, w czasie leczenia takich wizyt może być tylko kilka, aby móc w pełni kontrolować przebieg leczenia. Terapię kończy wizyta końcowa, podczas której zdejmowane są attachmenty i przekazywane informacje odnośnie retencji. 

Warto również pamiętać, że w przypadku leczenia nakładkami Invisalign koszt wszystkich wizyt kontrolnych zawarty jest już w cenie całej terapii.

YouTube
YouTube
Instagram