Jednym z podstawowych pytań, jakie zadają pacjenci rozpoczynający leczenie ortodontyczne, to pytanie o czas noszenia aparatu. Większości z nas aparat ortodontyczny kojarzy się z metalowymi zamkami i drutami, czyli ze stałym aparatem ortodontycznym. Taka terapia trwa mniej więcej 2 – 3 lata, w zależności od rodzaju wady zgryzu, z jaką mamy do czynienia. Wielu pacjentów czuje się przez to zniechęconych. Noszenie stałego aparatu ortodontycznego wiążą z bólem, ograniczeniem spo żywania niektórych pokarmów, ciągłym czyszczeniem aparatu, a także z odpadającymi zamkami.

Nakładki Invisalign®

Wszystkim tym pacjentom, którzy nie wyobrażają sobie noszenia na zębach metalowych zamków przez kilka lat, na ratunek idzie aparat Invisalign®. Jest to metoda polegająca na noszeniu przez 20 – 22h dziennie specjalnych nakładek. Ogromną zaletą jest to, że nakładki te są całkowicie przezroczyste, a wykonuje się je z odpowiednio przygotowanego silikonu.

Najważniejszą zaletą tego aparatu jest to, że nie jest on widoczny. Nie kaleczy jamy ustnej, a także nie zaburza codziennego wyglądu, więc pacjenci bez skrępowania mogą się szeroko uśmiechać.

Aparat Invisalign®- czas trwania leczenia

Czas terapii aparatem Invisalign® uzależniony jest od wad wymagających korekty, jednak jest znacznie krótszy niż w przypadku tradycyjnych stałych aparatów ortodontycznych.

Jeśli mamy do czynienia z niewielkimi wadami zębowymi, to ich leczenie za pomocą nakładek Invisalign® będzie trwało od 7 do 14 tygodni. Jeśli przeliczymy ten czas na miesiące, okaże się, że możemy cieszyć się pięknym, równym uśmiechem już nawet po 2 miesiącach. Brzmi świetnie, prawda? Od ortodonty otrzymujemy 7 nakładek na górną i dolną szczękę. Wymieniamy je na nowe zgodnie z informacją od lekarza. Czas noszenia każdej nakładki jest ściśle opisany w planie leczenia. Jeśli zmienimy je zbyt wcześnie lub zbyt późno, może mieć to wpływ na ostateczny efekt terapii.

Średnie wady zębowe leczone są w okresie między 14 a 28 tygodni. To oznacza, że takich wad możemy pozbyć się już w pół roku. Podczas trwania terapii niezwykle istotnym jest, aby działać zgodnie ze wszystkimi zaleceniami otrzymanymi od ortodonty. Nie możemy zapominać również o dbaniu o higienę jamy ustnej oraz noszonych nakładek.

Wszelkie wady zębowe za pomocą aparatu Invisalign® leczone są przez okres powyżej 28 tygodni, jednak czas terapii nie przekracza 18 miesięcy (1,5 roku). Porównując czas takiego leczenia z noszeniem stałego aparatu ortodontycznego, zyskujemy od kilku miesięcy do nawet 2 lat. Różnica jest zatem ogromna.

Jakie zalety ma jeszcze aparat Invisalign®?

Nakładki Invisalign® dają pacjentom przede wszystkim możliwość znacznie szybszej korekty uśmiechu. Dodatkowo, aparat jest całkowicie niewidoczny i nikt nie zorientuje się, że go nosimy.

Leczenie aparatem Invisalign® to również niższe koszty leczenia. Każdy pacjent przed rozpoczęciem terapii zna już jej cenę. Co ważne, zawiera ona nie tylko koszty nakładek, ale również konsultacji, wycisków cyfrowych, wizyt kontrolnych, a także zapasowych nakładek w przypadku awarii. Jeśli porównamy te wszystkie elementy z kosztami leczenia stałym aparatem ortodontycznym zauważymy, że aparat Invisalign® jest znacznie bardziej korzystny. Nie ma żadnych niespodzianek, ukrytych kosztów, czy niespodziewanych dodatkowych wydatków.

Jeśli zależy nam na szybkiej i komfortowej naprawie uśmiechu, zdecydowanie możemy postawić na aparat Invisalign®. To wybór nie tylko dla tych, którzy chcą wygodny sposób naprawić swój uśmiech, ale również dla tych, którym bardzo zależy na krótszym czasie leczenia.

YouTube
YouTube
Instagram